Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Prawie centralna rabata pod sosną

Pokaż wątki Pokaż posty

Prawie centralna rabata pod sosną

BEATA_S 09:01, 19 wrz 2011


Dołączył: 27 maj 2011
Posty: 2123
Kochani, próbuję na wszystkie sposoby ale brakuje mi weny w obmyśleniu planu nasadzeń tej rabaty. Znajduje się ona niejako w centrum ogrodu. Rośnie na niej sosna, ostatnio posadziłam też cyprysika nutkajskiego. W związku z tym, że w przyszłości raczej wytniemy sosnę. Wiem, wiem... że szkoda, ale nie jest ona jakoś szczególnej urody, sypią sie igły itp. Myślałam, aby zrobić z niej jakieś bonsai, bo jest lekko krzywa i mogłoby to dobrze wyglądać,a le póki co zaniechałam tego pomysłu.
Ale wracając do rzeczy..... Tuż obok tej rabaty jest wysypane koło żwirowe (pod basen, trampolinę dla dzieci). Aby to wyglądało lepiej myślałam też, aby je połączyć np takimi kamiennymi płytami, ale to ewentalnie nastąpi później. Teraz najważniejsze są nasadzenia.
Chciałabym ograniczyć tam ilość roślin - najwyżej 5 gatunków. To zdjęcie jest starsze. Nie ma już thuji smaragdów. W tym miejscu rośnie Cyprysik nutkajski.



Reszta roślin będzie przesadzona w inne miejsce. Zostaje tylko sosna i Cyprysik.
____________________
Eksperymenty ogrodowe Beaty
BEATA_S 09:09, 19 wrz 2011


Dołączył: 27 maj 2011
Posty: 2123
A teraz taki zarys. Proszę się nie śmiać

Myślałam, aby połączyć je płytami kamiennymi ułożonymi w trawie w ten sposób jak zaznaczyłam

Te 3 kulki pod sosną to może rhododendrony białe , a te mniejsze kuleczki kulki bukszpanowe?
Proszę... pomóżcie
____________________
Eksperymenty ogrodowe Beaty
ell 09:10, 19 wrz 2011


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Beatko, a zrób jeszcze kilka zdjęć z różnych ujęć.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
BEATA_S 09:17, 19 wrz 2011


Dołączył: 27 maj 2011
Posty: 2123
Pomożesz Eluś?


To zakole z różami będzie wyprostowane niebawem
O takich płytach myślałam..
____________________
Eksperymenty ogrodowe Beaty
Gardenarium 09:27, 19 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie poszerzaj tej "fasolki" o żwirowe kółko, tak mi się wydaje, że rabata zrobi się za duża.
Kiedyś pisałaś że sosna nie zostanie (chyba) bo cyprysik nutkajski ma byż tam gwiazdą. Teraz dwie główne rośliny na tej rabacie są ciężkie do zaprojektowania.

Wynieś tę rabatę w góre z jednej strony i tam zrób murek, a z drugiej niech schodzi do poziomu trawnika.
Wysadź stamtąd (chyba) migdałka??, dodaj żółte cyprysiki groszkowe "Filifera Aurea" (7 szt) co najmniej, dodaj też kilkanaście berberysów "Admiration", albo mnóstwo zurawek, ale jedną plamę.
Tam jest narazie zbyt smutno. Rabatę trzeba do góry wywindować i dosadzić mocne plamy koloru. Do tego np niebieskie funkie - też cała plamę. I koniec.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:29, 19 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te płyty piaskowca ze środka trzeba zabrać i użyć na brzeg w miejscu wyniesionym poza poziom trawnika w nowym murku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magnolia 09:31, 19 wrz 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
wydaje mi się że rododendronom będzie lepiej od północnej strony sosny. Jak duża jest ta rabata? Podaj jakieś jej wymiary.
Tak myślę że na wyspach w ogrodzie jak rośnie drzewo to pasue mi żeby nie sadzić pod nim nic wysokiego, żeby widać było pień drzewa.
Przyszo mi tez do głowy że fajne by tam grało wrzosowisko z dodanymi gdzieniegdzie kępami traw, i kosówek, może od strony bardziej zacienionej dodać można jeszcze różaneczniki gęste- to są takie drobne, niższe. Ale nie wiem czy lubisz wrzosowiska i jaką masz ziemię- bo czasem przy cięzkich ziemiach jest sporo roboty z przygotowaniem wrzosowiska.
Inny pomysł- dywan z czegoś niskiego- irga dammera 'Major', lub trzmielina 'Minimus', czy jakaś niska trawa- ja bardzo lubię seslerią skalną= zimozielona, kwitnie wiosną, ale może też być kostrzewa zielona, tyle że do niej fajnie jest lekko pofalować rabatę w niziuteńkie górki a w tym dywanie 'rzucone' bukszpany, albo cisy strzyżone (jak nie jest tam bardzo sucho), czy okrągłe berberysy odmianowe + jako akcent 2-3 różaneczniki gęste lub tuje 'Golden Tuffet'. Gdzieś na brzegu kupka jakiegoś koloru- żurawek, albo brunnery ( jej odmiany o kolorowych liściach, no. Jack Frost), lub hakonechloa 'Aurea' ( w półcień)
____________________
magnolia 09:33, 19 wrz 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Danusiu, pisałyśmy jednocześnie- nie widziałam że podałaś pomysł. Przepraszam, nie lubię się tak 'wcinać'.
____________________
BEATA_S 10:23, 19 wrz 2011


Dołączył: 27 maj 2011
Posty: 2123
Bardzo dziękuję Już coś mi świta
____________________
Eksperymenty ogrodowe Beaty
ell 22:17, 19 wrz 2011


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
No widzisz Beatko. Zrobiłaś jeszcze kilka zdjęć i się rozjaśniło w głowach naszych ogrodowiskowych myślicieli.
Fajne oba pomysły. Musisz dodać trochę kolorku, żeby przyciągnąć wzrok, bo rabatka naprzeciwko przykłuwa mocno uwagę.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies