Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

marcin_pawlak 16:51, 27 kwi 2020

Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 9
Witam,

To i ja się dołączę jak już taki temat o szkodnikach sosen Wczoraj zauważyłem na 3 szczepionych sosenkach schnące igiełki i po przewertowaniu internetu ich wygląd najbardziej pasował mi do osutka sosny i zakupiłem już nawet Topsin i Amistar aby naprzemiennie je zastosować. Wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej.



Dzisiaj chciałem pozbyć się starych uschniętych igieł z środka drzewka i usunąć te uszkodzone co oczywiście zrobiłem. Przy okazji zauważyłem, że na drzewku jest pełno malutkich robaczków. Jeden osobnik pozował więc go uwieczniłem Dodatkowo na drzewkach pełno mrówek. Żywią się one tymi robalami?



Ogólnie jest ich pełno ale na zdjęciu się jakoś rozeszły.

Inna sosenka, która wygląda jak kulka i ma długie igły (niestety nie wiem jak się nazywa i nie zrobiłem zdjęcia) również ma jakieś robale. Inne, czarne, 3 razy większe niż te poprzednie ale jest ich zdecydowanie mniej. Odkryte zupełnie przypadkiem również przy wybieraniu starych igieł. Te ciężej uchwycić bo jakieś szybkie są i światło było gorsze





Te robale mnie zaskoczyły bo drzewko wygląda bardzo ładne, jest gęste, zieloniutkie i nie widać żadnych niepokojących rzeczy.

Spryskałem wszystkie drzewka na przędziorka (Ortus) bo tylko to miałem na robale jak nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi (mam jeszcze Treol ale to zostanie na zimę bo albo wczesną wiosnę). Nie wiem jednak czy coś to da bo w internecie co zdjęcie to przędziorek wygląda inaczej i ciężko mi to rozpoznać ;]

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi i sugestię.
antiope09 14:03, 28 kwi 2020

Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 1
Witam wszystkich

Jestem nowym użytkownikiem tego forum i chciałabym gorąco prosić o pomoc. Mam problem z sosną czarną 10 letnia. Zauważyłam zmiany od zeszłego roku. Pani w ogrodniczym sugerowała brak żelaza aby zastosować do podlania , niestety nie widze poprawy. Igły opadają od dołu drzewa, ale widzę iż problem idzie w górę. Drzewo jest w narożniku a obok jest sosna pospolita. Igły najmocniej schną na końcach gałęzi przy szyszkach. Proszę o pomoc co to może być i jak to zwalczyć






Z góry dziekuję za pomoc
Pozdrawiam
Joanna
Aneta_1107 20:51, 18 maj 2020


Dołączył: 31 lip 2015
Posty: 15
Witam proszę o radę co dolega mojej sośnie szczepionej (7 letnia) ściółkowania korą sosnową bez agrowlokniny - dziwne przyrosty, białe kropeczki, żółte końcówki, czarny nalot na pędach. Takie żółte końcówki są także na kosodrzewinach.
____________________
Marcinp 11:16, 11 cze 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 11
Witam
I ja również proszę o poradę co może dolegać moim sosnom i co najlepiej zastosowć i w jakich odstępach

A tak wygląda himalajska


kromik 19:16, 16 cze 2020

Dołączył: 16 cze 2020
Posty: 1
Witam
jestem tu nowy i wiem że będę stałym bywalcem ponieważ bardzo fascynuje się tematem ogrodu który właśnie zakładam
W marcu posadziłem 4 stare 20 letnie sosny bośniackie mające po 4,5 m.
Na dwóch drzewach po miesiącu zaczęły żołknąć igły na starych przyrostach, a po pniu wciąż cieknie bardzo obficie żywica. Młode przyrosty są małe.
W międzyczasie pojawił się szkodnik jakieś mszyce które potraktowałem skutecznie Mospilanem.
PROSZĘ O POMOC w zdiagnozowaniu przyczyny - czy sa to objawy osutki jesiennej, czy też objawy zaatakowania przez te szkodniki mszyce i odchorowywanie starych drzew po przesadzeniu ??? Zdjęcia w załączeniu

pozdrawiam





Ariel 07:14, 27 cze 2020

Dołączył: 15 mar 2020
Posty: 3
dzien dobry Kochani. posadzilismy kosodrzewine cztery tyg temu i zaczely jej brazowiec igly jak na zdjeciu. posadzilismy ja na zyznej glinie ale dokola wsypalem torf. nie mniej jest tam bardzo mokro zazwyczaj. stanowisko naslonecznione.
czy mozecie poradzic co moze byc przyczyna i jak sobie z nia poradzic ¿

tomski 18:50, 25 lip 2020

Dołączył: 17 lip 2020
Posty: 4
Czy mam szansę uratować tą sosnę? Jeśli jest szansa, to proszę o poradę od czego zacząć. Dziękuję.

bez_wlasciwosci 12:15, 03 mar 2021

Dołączył: 20 wrz 2020
Posty: 8
Witam

Moja sosna czarna po zimie nie wygląda najlepiej. Nie wiem czy to uszkodzenia pozimowe, czy jednak jakaś choroba. Dolne, rachityczne gałązki są praktycznie cale zbrązowiałe, ale igły się na nich trzymają, za bardzo nie opadają. Na wyższych piętrach, na niektórych pędach są też brązowe igły. Te brązowieją od nasady i odpadają jeszcze w połowie zielone. Na niektórych igłach widać jakieś kropki, ale to nie jest dominujący obraz. Na korze zauważyłam też jakiś wyciek, chyba żywicy. Poczekać jeszcze czy jednak jakoś interweniować?
bez_wlasciwosci 12:50, 03 mar 2021

Dołączył: 20 wrz 2020
Posty: 8
AKK 09:54, 07 mar 2021

Dołączył: 07 mar 2021
Posty: 1
A mnie się coś takiego pojawiło na kosodrzewinie. Jak myślicie, to też osutka?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies