Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Karoliny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Karoliny

karo11inka 21:48, 27 lut 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Witajcie
Mam na imię Karolina. Tak jak wy próbuję stworzyć swój wymarzony ogród. Śledzę to forum już około roku czasu, a to jest mój pierwszy post. Inspirują mnie wasze ogrody i motywują do stworzenia własnego .
Wklejam parę zdjęć ogrodu w obecnym stanie i napiszę co planuje w nim zrobić tej wiosny.
Bardzo proszę was o opinie.

Podam mniej więcej wymiary rabat , które na zdjęciach są oznaczone numerami 1,2,3.
Rabat nr 1 ma szerokość od płotu do krawężnika 5,20m. We wszystkich rabatach tuje są posadzone 70cm od płotu a świerki 2,5m od płotu. Wszystkie świerki sadzone były w odległości ok 10m od siebie.
Rabata nr 2 ma szerokość 4m. Rabata nr 3 ma szerokość 2,5m i długość ok 35m.
Rabatę nr 1 i 2 łączy koło o średnicy 5,6m. Rośliny mam zamiar sadzić w liniach prostych. Tuje docelowo docinać na wysokość ok 2m.

W rabatach 1 i 2 pomiędzy świerkami chcę posadzić po 3 wiśnie umbraculifiera(co ok 3,5m), pod wiśniami miskant gracillimus (po 2szt między wiśniami), przed wiśniami i miskantami hortensje limelight(co ok 1m) . Jako obwódkę lawendę hidcote (co ok 50cm). Na rabacie w kształcie koła na środku klon palmowy atropurpureum ,a dookoła niego porozrzucać kulki danica. W rabacie nr 3 chciałabym posadzić śliwę wiśniową pissardii (szczepioną na pniu ok 1,5m, sadzone co ok 3,5m), pomiędzy śliwami hortensje limelight , jako obwódkę też lawendę albo szałwię. Tylko nie wiem czy tu nie będzie za ciasno?

Ogólnie co myślicie ?


sylwia_slomc... 21:55, 27 lut 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
WitajJakieś fotki dodaj jeszcze Na chwilę obecną mam wrażenie, ze szybko aż taki minimalizm stanie się nudny, coś by trzeba dołożyć jeszcze, hortensje i trawy późno startują, sama lawenda rabaty nie zrobi, do tego jakoś mi się wymaganiami i środowiskiem lawenda gryzie z hortensjami. Lawenda woli sucho, hortensje wilgotno no i jedno zasadowo, a drugie kwaśno.
Edit fotki wskoczyły już jak pisałam posta
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
karo11inka 22:06, 27 lut 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Zamiast lawendy może berberysy miniaturowe?
Myślałam jeszcze powsadzać cebulowe żeby coś się działo wiosną.
Ogólnie stawiałam na małą różnorodność a dużą ilość.
Myślałam że to zrobi wrażenie
karo11inka 22:11, 27 lut 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
agapant 07:03, 28 lut 2020


Dołączył: 03 lip 2014
Posty: 1290
Witaj, masz młody ogród i sporą powierzchnię
Fajnie że możesz za porzyczyć tło przynajmniej miejscami.
Na forum jest wiele osób z dużym doświadczeniem na powno coś doradzą.
____________________
Pozdrawiam Aga Daleki od ideału, Wizytówka - Daleki od ideału
karo11inka 08:44, 28 lut 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Tak ogród jest duży i to nie jest jeszcze calosc takze jest co robić Przed swierkami myslalam posadzic rozchodnik matrona albo berberysy kolumnowe , co sadzicie ? Bardzo proszę o porady albo miedzy hortensjami i lawenda cos jeszcze wcisnąć, moze jakieś rozplenice albo rozchodnik ...mam mętlik w głowie
deszczowymaj 11:01, 28 lut 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Cześć Karolina

Pole do popisu to masz spore fajnie będziesz miała gdzie działać

Wyczytałam ,że stawiasz na dużą ilość jednakowych gatunków ..i prawidłowo

jeżeli tak to może idź właśnie w te hortensje które chyba lubisz

lawenda i hortki ..tak jak pisze Sylwia, nie bardzo pasują ..Więc może hortki +trawy +rozchodniki,bodziszki może róże? itd..

drzewa liściaste na pewno by Ci się przydały ,jakieś duże krzewy poza hortensjami. .może kaliny,derenie
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
makadamia 13:43, 28 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Karolina, dobre plany i dobry początek.
Inspirujesz się chyba ogrodem Wioli, co? Ma bardzo ładny ogród

https://www.ogrodowisko.pl/watek/8111-malymi-krokami-ogrod-wioli?page=712

Musisz jednak wziąć pod uwagę różnicę w wielkości działki.
Twoja jest bardzo duża i to tego jej układ zaplanowałaś tak, że wszystkie rabaty będą głównie oglądane z daleka (no chyba że przewidujesz jeszcze robienie jakichś nasadzeń w środku trawnika? wtedy co innego)

Potrzebujesz krzewów i drzew, żeby Ci dały masę, która będzie widoczna z daleka. Stawiałabym też na zestawienia kontrastujące kolorem liści/igieł.
Popatrz na tą realizację Danusi:
http://www.gardenarium.pl/realizacje/elegancki-i-zadbany-ogrod-zimozielony

żółte cyprysiki, pomarańczowe żurawki, białozielone derenie, czerwone berberysy - nawet bez kwiatów jest kolorowo przez cały rok.

Także ja bym tutaj stawiała na większe odmiany berberysów, tawuły japońskie, pęcherznice występują w różnych kolorach. Derenie byłyby świetne (przebarwienia zimą), ale nie wiem, czy w dłuższym okresie wytrzymają towarzystwo świerków. Palibiny jak najbardziej. Perukowce typu Young Lady, Golden Spirit. Aralia sercowata Sun King. Itd.

Nie napisałaś jakie masz kierunki świata.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
karo11inka 14:11, 28 lut 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Tak ogród Wioli bardzo mi się podoba Dziękuję za wszelkie rady Co do kierunków nr 1 to północ , 2 i 3 północny wschód więc mamy mało słoneczka, ziemia piaszczysto -gliniasta. Dodaje jeszcze zdjęcia przedstawiające odłegłość rabat od domu. W przyszłości może i na trawniku wymyslę jakieś rabaty, narazie skupiam się żeby obsadzić wszystko przy płocie. Teren jest ogromny także szukam roślin mało problemowych, niewymagających zbytniej pielęgnacji
Co sądzicie o tych wiśniach umbraculifiera , nie wystarczą jako piony?Jakie inne drzewa polecacie? Z lawendą daje sobie spokój. Z tym kolorem i masą to też cenna wskazówka, tylko nie wiem jak się do tego zabrać. Jak będe mieć wolny czas to spróbuje wyrysować rabaty. Układ gracek , hortensje, , rozchodnik matrona, a na obrzeże żurawki/turzyce carex, co myślicie? Dookoła świerków rozplenice i czerwone berberysy, może trochę jeżówek, żeby dać kolor.
Wiolka5_7 16:40, 29 lut 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
Witaj
Fajnie,że inspirujesz się moim ogrodem ,dzięki chociaż ja mam mały ogród tak jak Asia pisze...

U ciebie trzeba sadzić drzewa,krzewy w większej ilości,zeby było widać z daleka
Ta realizacja Danusi co Asia dała link jest super

Musisz zrobić na kartce plan i wtedy będzie można coś zaprojektować....

Pozdrawiam
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies