Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Karoliny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Karoliny

AlinaP 13:16, 02 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Zdjęcie satelitarne określa, jak patrzysz na wjazd z domu. To duża pomoc.
____________________
Ala
karo11inka 14:05, 02 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Dziewczyny bardzo się napracowałyście, jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowanie i pomoc Dorii bazowałaś na moim upodobaniach i wszystko mi się bardzo podoba jak narysowałaś , Makadamia rzuciła całkiem inny punkt widzenia na moje rabaty. Jak patrzę na ten projekt to tez wszytko mi się strasznie podoba, no i ta ławeczka super by tam wyglądała. Buk Dawyck Gold jest piękny i faktycznie dotrzymałby kroku świerkom. Umbry i wiśnie burgundy też super Zamiast dereni perukowiec bo systemu nawadniania nie będzie, przynajmniej narazie.
Naprawdę piękny ten projekt
Dorii 14:58, 02 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Napisz proszę jeszcze jaką masz ziemię. Piach, glina, czarnoziem? Jakie ph?

Od razu też podpowiem ci żebyś poczytała o poprawieniu struktury gleby.

Toszki nie ma to ktoś musi

Podpowiem że dużo było o tym w wątku motyli ogród tylko tam głównie w temacie gliny.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
makadamia 15:14, 02 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Biorąc pod uwagę wodę stojącą na trawniku, bardzo popieram Dorii
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 15:17, 02 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
karo11inka napisał(a)

1, 2 i 3 to rabaty o których piszemy
4 to plac zabaw
5 to warzywniak
6 to drzewka owocowe (czereśnie)
7 to przyszła rabata jak mi przekopią kanalizację
8 to koło o którym też rozmawiamy .
Rabaty trochę inaczej wyglądają niż teraz bo to zdjęcie z mapy google z jakiegoś tam czasu wstecz.



Tak coś czułam w kościach, że przy tym placyku nie ma kąta prostego
Coś bym porysowała, ale już tyle pracy zostało wykonane, że pewnie nie ma opcji na zmiany kształtu rabat. Chyba że jest?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
AlinaP 15:27, 02 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
W pierwszej chwili również sądziłam, że rabata 2 i 3 są naprzeciwko siebie. A koło w lewym górnym rogu, nie w prawym.
____________________
Ala
karo11inka 15:57, 02 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Dorii, ziemia piaszczysta (rabata 1) i piaszczysto gliniasta (rabata 2 i 3) . Zacznę czytać o tym poprawianiu struktury ziemi Rabata nr 1 jest od północy a nr 3 od wschodu.
Makadamia, jestem otwarta na każde sugestie, także jeśli masz ochotę możesz zmieniać kształt rabat
W chwili obecnej mam w ogrodzie po jednej sztuce jabłoni rajskiej 'Royalty', wiśni 'Kanzan' i śliwie Pissardii.Trochę rozchodnika 'Matrona', 3 rozplenice 'black beauty', trochę szałwi takiej wyższej (rośnie na rabacie nr 3 ale pokłada się w czasie kwitnienia i nie wygląda wtedy zbyt atrakcyjnie- ma za mało słońca), mam też niższą szałwię 'new dimension blue', lawendę hidcote.Jeszcze 6szt miskantów 'morning light', 6 berberysów kolumnowych bordowych. Chciałabym je umieścić gdzieś w ogrodzie.
Makadamia, twoje propozycje między świerkami zostają bo mi się to wszystko podoba tylko część rabaty od wjazdu i przy altance jest do zrobienia i myślałam żeby tu wcisnąć trochę tych roślin które już mam.
A mianowicie w tym miejscu:
któreś z tych trzech drzew które mam(zaznaczone na czerwono), różowe to rozchodnik 'Matrona', a to zielone rozplenica 'Black Beauty'. Obrzeże z żurawki (takiej samej jak w projekcie Makadamia).

Kawałek przy miejscu na altankę:
dwa drzewa, może śliwy pissardii, pod nimi miskanty 'Morning Light' , przed miskantami lawenda 'hidcote' i między nią cebulowe. Przy świerku szałwia. W sumie mówicie że czerwonego lepiej nie za dużo to może tutaj wsadzić te 'Kanzan ' którą mam na pniu 1,5m, po bokach wtedy po trzy 'ML' ?


Co myślicie o tych grabach i hortensjach na rabacie nr 3 ?
Makadamia, odnośnie jeszcze twojego projektu to myślę już o konkretnych odmianach jakie mogłyby być użyte, a mianowicie:
Tawuła szara 'Grefsheim'
Żurawki 'Black Beauty'
Jeżówki 'Secret Affair'
Miskant 'Gracilimus', czy tutaj raczej coś niższego?
Szałwia , 'New Dimension' raczej będzie za niska, znasz jąkąś wyższą godną polecenia?
Plus tak jak doradzałaś Perukowiec 'Young Lady', Buk 'Dawyck Gold', Wiśnie 'Umbry', Hortensje Limelight, Sesleria jesienna też mi się bardzo podoba na obwódkę poprzeplatana żurawką
AlinaP 16:55, 02 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Jest możliwe poszerzenie rabaty nr 2, żeby była taka, jak 1? Kat ostry przed planowaną ławką można złagodzić wycinając w trawniku rabatę w kształcie półokręgu. Tyle, ile się zmieści, żeby można było przejść z 2 stron do ławki. Po przygotowaniu gleby widzę tam owe róże okrywowe. Wybacz, jeżeli ich nie lubisz, zapomnij. Powod: kiedy siedzisz na ławce, masz piękny widok. Im dalej od koła, tym rabata będzie dłuższa. Jej szerokość dopasujesz proporcjonalnie. To już nie drzewa, ale "biżuteria". Róże najlepiej wyglądają od 3 sezonu. Pozdrawiam.
____________________
Ala
karo11inka 17:07, 02 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
AlinaP ,oczywiście jest możliwość poszerzenia jeśli to by dało lepszy efekt Jestem na takim etapie że jeszcze dużo można zmienić Jesli chodzi o róże to ogólnie nie brałam ich pod uwagę, ale w miejscu tego koła na rabacie, miałam rok temu róże pnącą i bardzo ładnie kwitła Ale jeśli chodzi o zapach to wolałabym chyba lawendę. Głównym moim założeniem od początku był ogród raczej nowoczesny, z przewagą traw, hortensji , lawendy szałwii
Jeszcze mierzyłam jaka jest odleglość od krawędzi koła do środka świerka w rogu, wynosi ona ok 4,5m. Długość rabaty przy drugim wjeździe ok 5m.

AlinaP, myślę o tym poszerzeniu rabaty nr 2 jak nr 1 dlatego że można by dać tam to najniższe piętro (jak proponuje Makadamia żurawki , sesleria , żurawki i jeżówki)
Co myślicie?
AlinaP 19:44, 02 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Jasne, że Ty wybierasz. Chyba ogród nowoczesny nie wyklucza róż, w tej sytuacji okrywowych. Bardziej chodzi o formę rabat. Środek tego wycinka okregu jest środkiem placyka, tylko promień odpowiednio większy. Podwyższona rabata i moc różowego kwiecia, które się "wylewa" z niej do samych mrozów. Taki "cukiereczek" w kontrze do chłodnych kolorów.
Koło miało by wtedy jakiś odnośnik.
To już rozważania czysto geometryczne.
Dobranoc, będę obserwować postęp prac.
____________________
Ala
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies