Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Karoliny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Karoliny

Dorii 20:10, 02 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Ciekawa jestem tych nowych kształtów rabat od Asi.

Przy placyku lepiej jedno drzewko.
Kazan piękna jest również jesienią nie tylko wiosną. Mam kilka już dość dorodnych pod biurowcem. Nie mogę się doczekać aż zakwitną.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Ania111 22:04, 02 mar 2020


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
Karolina

Obserwuje i kibicuje
____________________
Ania Spelnione marzenie
makadamia 09:28, 03 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pomysł na nowe rabaty jest bardzo prosty: zrobić je równolegle do domu a nie do ogrodzenia.
Wtedy takie ząbki jak u Wioli wychodzą naturalnie i można też zrobić rzędy z różnych drzew, tak jak planowałaś pierwotnie



Placyk mi wyszedł kwadratowy i trochę schowany w rabacie.
Od placyku, który już macie zrobiony - zakładam że to pod altanę - pociągnęłabym ścieżki z kostki do placyku w rogu i do tarasu.

Na tych wszystkich skrawkach przy domu zamieniłabym trawnik na rabaty i zrobiła nasadzenia oddzielające ogród właściwy od frontu i samochodów.

Tak na marginesie - zgodnie z upodobaniami właścicielki rysuję rabaty nowoczesne. Ale tak naprawdę, do tradycyjnej bryły domu (śliczny) pasuje mi styl bardziej swobodny i klasyczny. A jeśli nie swobodny, to przynajmniej tradycyjny
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dorii 09:55, 03 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Podejrzewałam taki układ, moim zdaniem super. A ile miejsca na roślinki się zrobiło
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
AlinaP 10:01, 03 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Wow! Świetnie.
____________________
Ala
karo11inka 15:23, 03 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Witam
Makadamia, naprawdę super są twoje pomysły i odrazu chciałabym zastosować twój układ rabat ale powiem szczerze że trochę przeraził mnie ogrom pracy i pieniędzy który mnie czeka gdy już wyszłam w teren i zobaczyłam to w realu hehe
Pracę będę wykonywać stopniowo , napewno w długim czasie ale wszystkie rabaty zostają oprócz tej wzdłuż scieżki z miejsca na altankę do tarasu (ścieżkę zrobię ale już bez rabaty).
Moje pomysły są takie że narazie obsadzam rabaty 1 i 2 tak jak mi doradziłaś. Dodaję rabatę którą zaznaczyłam białym kolorem (ciągnie się ona jeszcze wzdłuż domu). Chciałabym to złączyć w całość, co myślicie? wzdłuż domu jest 20m długości i jest ona lekko z pochyła. Co byście tam wsadzili? Strona zachodnia, ziemia piaszczysta. Bardzo proszę o rady.Poniżej zdjęcia z wymiarami:

órych
Na ten rok planuje zasadzić te trzy rabaty o których pisałyśmy wcześniej + ta nowa dzisiejsza ze zdjęciami powyżej.
Jeszcze myślę o tych dwóch trójkątach przed domem, że może jeszcze to , okaże się w trakcie. W każdym razie dodaję też zdjęcia trójkątów, może ktoś ma jakieś pomysły?


W przyszłości te schodki rabatowe(zaznaczone białym sprayem), które zrobiłaś myślałam żeby wysypać jakimś szarym/białym kamykiem , powsadzać kulki iglaste i zwiewne trawki np ostnica. Wiem , znowu to samo co w kole, ale podobają mi się takie minimalistyczne nasadzenia(w kole dam inny kamień żeby się odróżniało). No i praktycznie bezobsługowe- na tym mi bardzo zależy. Czy takie wykończenie tej rabaty nie będzie się gryzło z jeżówkami, szałwiami sesleriami i żurawkami którę będą z tyłu? Myślę że nie, jak sądzicie? Z tyłu będzie kora , przed nią kamyczki , to też da kontrast, jak Wam sie wydaje?


Makadamia, mam jeszcze pytania odnośnie rabat 1 i 2 które zaprojektowałaś, czy zamiast perukowca 'Young Lady' mogłaby być tawuła szara 'Grefsheim'? bardzo mi się podoba i jest podobnych wymiarów co perukowiec.
Przed Umbrami dałaś też tawułę, tu chodzi o japońską? masz na myśli jakąś konkretną odmianę?Albo myślałaś też o berberysie ? Tylko jaka odmiana?
Jeszcze opcja zamiast żurawek, coś innego bordowego doradzicie? Może berberys 'Admiration' albo 'Bagatelle', albo co jeszcze?
Jestem początkującym ogrodnikiem , amatorem więc mało wiem, ale chęci mam. Mam nadzieję że uda się coś fajnego zrobić na tym moim wielkim polu

P.S Zapomniałam jeszcze o tej rabacie którą zaznaczyłam białym sprayem. Tam napewno muszę kształty poprawić , żeby wyszły kwadraty. Z nią ruszę pewnie na końcu.

karo11inka 16:52, 03 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Tutaj wygląd tej rabaty z drzwi tarasowych. Z tej perspektywy widać że to bardziej trójkąt, bo z wcześniejszego zdjęcia nie koniecznie. Zależy z której strony się na nia patrzy Teraz tak sobie o niej myślę że w tym miejscu mogę dać tylko rośliny które znoszą cień. U sąsiada po całej długości płotu są wielkie klony które dają dużo cienia w lecie na te część działki - co widać na zdjęciu z mapy google.
Dorii 17:26, 03 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Może ustal najpierw kształt rabat a potem na spokojnie pomyślimy co na nich posadzić.

Ja się już pogubiłam gdzie co i jak.


Nie bardzo rozumiem co z tymi kamykami na rabacie 1?
Kamień wśród roślin to nie jest bezobsługowe rozwiązanie, nie radzę robić zbyt wielu takich rabat.

Jeżeli chcesz układ rabat jak proponuje Asia to rośliny wtedy zupełnie inaczej można poustawiać.
Jeśli nie całkiem ale uważasz że to dobry kierunek to można je modyfikować tak aby ci się podobały.

Może w tym roku lepiej zrób jedną rabatę ale przemyślaną. Rozumiem że chcesz już wszystko poobsadzać tylko pamiętaj że zmienia się trudniej i wiele więcej pracy wtedy wychodzi.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
karo11inka 17:55, 03 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Dorii, masz rację ,narysuje plan rabat z wymiarami, tylko dokładnie muszę wyznaczyć kąty proste, zrobię to najpewniej w czwartek więc nie patrzcie na te wymiary co wyżej podałam.
Jedyne co się zgadza to wymiary tych rabat na zdjęciu poniżej. Może ktoś ma jakieś propozycje co by tu posadzić?
Dorii 18:12, 03 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Rabaty chcesz na całości tych trójkątów?

Czyli będą rabaty według Asi?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies