Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Karoliny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Karoliny

karo11inka 15:13, 01 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Naszkicowałam rabaty i i nasadzenia (proszę mi wybaczyć na bazgrolenie ale nie mam zdolności plastycznych).
Rabata 1,2: (te szare potworki to świerki , a kulki przy krawędzi to tuje szmaragd)
1. jabłoń rajska 'Royalty' ,a przy altance Buk popolity 'Dawyck Purple'
2. jeżówki purpurowe
3. rozplenica japońska 'Moudry'
4. hortensja bukietowa 'Limelight' przed zielonymi drzewami, dereń biały 'Elegantissima' przed czerwonymi drzewami
5. miskant chiński 'Gracilimus'
6. Wiśnia piłkowana 'Kanzan'
7. Śliwa Wiśniowa 'Pissardii'
8. Szałwia omszona (rośnie już w ogrodzie, mam jedną taką wyższa , drugą niższą, bodajże 'new dimension blue')- tu bym je wszystkie przeniosła
9.Lawenda 'Hidcote'- w szałwi i lawendzie tulipany w kolorze białym
10. Miskant chiński 'Morning Light'
11. Klon palmowy 'Atropurpureum'lub coś innego?
12. Żywotnik zachodni 'Danica' różne wielkości
13. Rozchodnik 'Matrona' - po całosci rabaty (edit: rozchodnik przed hortensjami a przed dereniem coś innego, ale jeszcze nie wiem co?)
14. Żurawka żółta - ale tutaj nie jest przekonana, co innego na obrzeże rabaty proponujecie? Przed żurawkami też tulipany po całości.
P.S na rysunku nad kołem jest zaburzona odległość między świerkami.Faktycznie tez tam jest ok 10m i są w linii prostej.





Rabata 3:
1 i 2. zmiana na jeden gatunek drzewa Wiśnia 'Umbraculifiera'
3. Hortensja 'Limelight'
4. Żólte Tulipany
5. Turzyca 'Ice Dance'





Dorii 18:45, 01 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Witaj, masz bardzo ładny domek teraz czas na ogród

Wydaje mi się że lepiej trzymać się jednego gatunku drzewa w takim szpalerze.

Grab lukas nie rośnie bardzo wysoko może on, chociaż działkę masz chyba sporą to i drzewa mogą być wysokie. Ładny jest kolumnowy dąb błotny green pilar i przebarwia się jesienią przepięknie.

Narysuj może cała działkę i nanieś wszystkie drzewa które planujesz, plus duże krzewy. Mam wrażenie że to pomaga w rozplanowaniu drzew. Niższe piętra lepiej rozrysować już na poszczególnych rabatach.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
karo11inka 21:32, 01 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Dorii dzięki za podpowiedzi Ten grab i dąb ą naprawdę piękne
Jak teraz patrze na te rabatę ze szpalerem 9 drzew to masz w 100% rację że powinny być takiego samego gatunku. Tylko teraz mam jeszcze inna propozycję, a mianowicie Wiśnia 'Umbraculifiera'(rezygnuje z niej w rabatach 1 i 2) jako szpaler a zamiast rozplenicy , turzyca 'Ice Dance'(tak mi podpowiedziała AlinaP na innym wątku) Co sądzicie?
Będę próbować dodawać nowe rysunki działki w najbliższym czasie
AlinaP 22:18, 01 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Obiecuję Ci coś doradzić, kiedy nie będę musiała pisać z telefonu. Mój komputer już stanowczo za długo nie ma dostepu do internetu. Może jak dzieciątko zwolni swój?
Co do bukow: jeżeli je posadzisz w większych odległościach od siebie, nie powinny konkurować o światło z tujami.
Kompozycyjnie wypadną lepiej od wiśni. Maja większy potencjał. Po latach będą wysokie, majestatyczne, o szlachetnym kolorze. Ta perspektywa wzdłuż wjazdu będzie zawsze wyglądać dobrze.
Sama powinnam dołączyć do komentujących ostatni artykuł, bo błędów popełniłam wiele. Ty masz "czystą kartę", więc wybierz to, co uważasz za najlepsze. Przychylam się do zdania poprzedniczek, że tu trzeba więcej liściastych o zróżnicowanych kolorach.
____________________
Ala
Wiolka5_7 22:19, 01 mar 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20438
Ja podpowiem,że zamiast carexa Ice Dance posadź Carex morrowi Variegata ,bo ten rośnie kępowo a Id tworzy rozłogi... w wyglądzie oba są bardzo podobne
Na obwódkę Variegata lepiej się sprawdzi...

Drzewa posadz jednakowe wzdłuż podjazdu...bedzie lepiej...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Ania111 22:28, 01 mar 2020


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
Witaj

Jedyna radę jaka mogę Ci przekazać
To pamiętaj, że to jest TWÒJ kawałek ziemi .
I ostateczna decyzja to TY podejmiesz .
Ogrod jest TWÓJ .
I to tobie ma się podobać
I dać Ci radość.

Na forum spotkasz wspaniałych ogrodników
Z mega wiedzą, ktorzy sie z nią dzielą i pomogą.

A co do planów.
Fajne pomysły
Czekam na fotki

Pozdrawiam serdecznie
____________________
Ania Spelnione marzenie
Dorii 23:11, 01 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Co do rabaty 1 i 2 to też mam kilka uwag. Zaznaczam od razu że nie jestem zwolennikiem sadzenia roślinek w liniach a tym bardziej na przemian.
Jak już lubisz w rzędzie to myślę że bezpieczniej będzie jednolicie. Chyba że nie lubisz bezpiecznie

Bardzo mi się podoba szerokość rabaty

Co to te szare pomiędzy trójkami drzewek?

Drzewa bym ujednoliciła i dała w równych odstępach. Ewentualnie w dwóch rzędach na mijankę.

Dereń raczej nie nadaje się do sadzenia przed drzewami. Zdecydowanie lepiej mu będzie za nimi. Chyba że to ivory halo.

Dlaczego zamiana rozplenic na ice dence?
One mają różną wysokość.
Jeśli ice dance to musisz wiedzieć że się rozłazi. Nadaje się do zadarniania powierzchni ale jeśli chcesz zgrabne kępki to trzeba wyrywać odrosty. Są inne turzyce bardziej zwarte. Można by którąś z nich dać na obwódkę albo senserię.

A na kółko dałabym jakiegoś wyższego klona, o luźnej koronie. Może nie ogromnego ale jednak większego niż przeciętny klon palmowy, one chyba jednak dość wolno rosną.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 23:14, 01 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Ania mądrze napisała, wszystko co napisałam możesz olać, nie obrażę się
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
AlinaP 00:08, 02 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Oczywiście, macie rację. Z naszych rad Karolina wybierze to, co jej najbardziej odpowiada. Wiola już zaproponowała inny carex. Analizowałam legendę i nie jestem przekonana do
takiego układu. Trochę za dużo się dzieje. Wypowiadałam się już na temat jednej z rabat, może ktoś jeszcze doradzi, bo też mam problem z forma wypełnienia drzewami odcinków między swierkami. Zwróć uwagę na to, że wiśnie Kanzan, jakkolwiek piękne, są krótkowieczne. Weź pod uwagę fakt, że swierki będą coraz większe. Korona Kanzan coraz szersza. Może posadz po 1 sztuce? U ich podnóża dereń elegantissima. Pod pissardii też pasuje. Oczywiście po kilka sztuk.
Odnośnie koła wokół klonu palmowego zamiast matrony cisy kolumnowe stanowiące ekran.
Co sądzisz o różach okrywowych zamiast kul Danica? Fortuna jest fajna, Angela też, ale może za wysoka? Klon wtedy trzeba kupić już większy egzemplarz.
Pozdrawiam, dobranoc.
____________________
Ala
AlinaP 07:34, 02 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Bardziej spójnie będzie, kiedy wypełnisz koło rozchodnika- mi nie różami. Tak, wiem. Sama doradzałam róże. Wybierzesz sama. Kule Danica będą bezobsługowe. A może w kole ten dąb blotny?
____________________
Ala
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies