Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Tawuła japońska - Spiraea japonica

Pokaż wątki Pokaż posty

Tawuła japońska - Spiraea japonica

Mary 20:36, 10 lip 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Tawuła japońska Albiflora
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
MirellaB 16:41, 02 sie 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152

____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Mille 11:35, 18 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Poproszę o poradę. Zaniedbałam w tamtym roku cięcie tawuł, zarówno wiosenne jak i po kwitnieniu. Efekt jest taki, że od dołu bardzo wyłysiały do wysokości ok 20-25cm, czy mogę je jeszcze teraz drastycznie obciąć do powiedzmy 5-10 cm? Wiem, że trochę późno, bo mają już rozwijające się liście, ale nie wiem czy czekanie kolejnego roku to dobry pomysł. Czy od takiego drastycznego zabiegu roślina można zginąć?
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
marta1ba 08:37, 24 maj 2018


Dołączył: 24 maj 2018
Posty: 6
Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie. Mam na imię Marta. Od jesieni zeszłego roku jesteśmy z mężem szczęśliwymi posiadaczami domu z niewielkim ogródkiem i co za tym idzie spadł na mnie niejako obowiązek pielęgnacji roślin. W ogrodzie rosną dwie tawuły japońskie (złote jak mi się wydaje). Ostatnio pojawił się problem, ponieważ na liściach zauważyłam biały nalot - trochę poczytałam i doszłam do wniosku, że to mączniak . Wycięłam ze łzami w oczach pędy chore (czyli niestety wszystkie) i zrobiłam oprysk fungicydem. Czy jeszcze w tym roku zobaczę jakieś pędy i liście na roślince czy już pozamiatane? Proszę o poradę. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam
hanka_andrus 09:04, 24 maj 2018


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
O tej porze pędy tawuły ścina się w celu zagęszczenia. Czekaj cierpliwie , podlewaj, i za tydzień zobaczysz nowe przyrosty.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
marta1ba 11:33, 24 maj 2018


Dołączył: 24 maj 2018
Posty: 6
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety drugą tawułę czeka ten sam los . Na niej również zauważyłam biały nalot, więc czym prędzej muszę się szkodnika pozbyć. Jest mi tym bardziej smutno, że ma wiele pąków kwiatowych i minie mnie piękne kwitnienie. Trudno zdrowie roślinek ważniejsze.

Pozdrawiam
hanka_andrus 13:26, 24 maj 2018


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Ja nie czekam do kwitnienia. Ścinam przed. Jednego roku zostawiłam z kwiatami, to do teraz mi się siewki trafiają w okolicy. Chyba, że na nich Tobie bardzo zależy. Ja bardziej lubię młoda zieleń niż jej kwiaty.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
marta1ba 14:11, 24 maj 2018


Dołączył: 24 maj 2018
Posty: 6
Przyznam, że samosiejek żadnych po zeszłorocznym kwitnieniu nie odnotowałam. kwiatostany po przekwitnięciu sukcesywnie ścinałam. A kwitnienie cieszy mnie tym bardziej, że ogród jest już zagospodarowany (poprzedni właściciele) i mało w nim roślin kwitnących (2 szt. azalie wielkokwiatowe, magnolia, która przemroziła pąki i nie kwitła i te nieszczęsne chore 2 tawuły), które tak bardzo oko cieszą . Zostało mi niewiele miejsca na jakieś roślinne szaleństwa. Udało mi się po północnej stronie domu założyć ogród bylinowy z ławką - jak będzie gotowy to na pewno wrzucę zdjęcia. Z roślin kwitnących posadziłam 3 hortensje (przysmak ślimaków)i dziką różę (przysmak mszycy - szkodnik chyba wpisany na stałe w ten gatunek). Podsumowując obecnie walczę ze szkodnikami i próbuję ratować moje krzewinki

gosiacz22 00:57, 26 maj 2018


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Witam,
Chcialabym się upewnić czy jest to odmiana Goldmound...
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
marta1ba 12:39, 26 maj 2018


Dołączył: 24 maj 2018
Posty: 6
Tak wygląda jedna z dwóch moich tawul. Nie jestem pewna jaka to odmiana. Mogę się tylko domyślać, że jakaś złota.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies