Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Tawuła japońska - Spiraea japonica

Pokaż wątki Pokaż posty

Tawuła japońska - Spiraea japonica

Karol99 15:09, 28 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Tak, to berberys kolumnowy.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Karol99 15:11, 28 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Marzenaka 22:26, 28 kwi 2015


Dołączył: 22 mar 2015
Posty: 1575
Karol99 dziękuję za odpowiedź.
____________________
Ogród Marzeny
Bamboocha 01:01, 07 maj 2015

Dołączył: 07 maj 2015
Posty: 4
Witam

Dziś zacząłem sadzić tawuły goldflame z tyłu domu wzdłuż ścieżki (pojedynczy pas z płyt chodnikowych 50x50cm) do tylnej furtki. Pas przekopany wzdłuż chodnika ma 70cm szerokości, a same tawuły sadze 40cm od krawędzi płyty (liczone od środka tuwały do krawędzi płyty). Tawuły chcę posadzić na długości około 10-11m, ale raczej bym wolał żeby każda kulka była widoczna a nie żeby mi się zrobił z tego zwarty żywopłot. Posadziłem już kilka w 60cm odległości od siebie (liczone od środka jeden tawuły do środka drugiej). Czy żeby każdy z tych krzewów był widoczny (kula) powinienem zachować odległość 60cm czy ją zwiększyć?

Odnośnie przycianania to wyczytałem, że na końcu lutego, początku marca przycinamy je na jeża tylko na ile to centymetrów ma być? Poza tym 2 przycinaniem korygującym pod koniec czerwca mogę ją na bieżąco przycinać w trackie lata, żeby kulka była lepiej uformowana czy nie ruszać w ogóle tego krzewu poza wiosną i czerwcem? Odnośnie nawozów czy podlanie czasem nawozem organicznym np. Humvit-Eko będzie wystarczającym nawozem? Tuwały będą pokryte warstwą kamyczków płukanych na agrowłókninie (mam ich nadmiar i nie mam gdzie upchać,a z korą nie lubie się bawić).

Proszę o szybką odpowiedź jako że jutro musze wkopać reszte i możliwie przesadzić te kilka co już wkopałem wczoraj.
____________________
Gardenarium 08:57, 07 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wkopuj rzadziej, bo co roku pomimo cięcia będzie kulka coraz większa.
Po sadzeniu podlewaj, nie wolno nawozić zanim roślina się nie ukorzeni. Więc póki co nawożenie odpuść, a ewentualnie zastanów się nad zerwaniem szmaty spod kamyczków.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bamboocha 13:11, 07 maj 2015

Dołączył: 07 maj 2015
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
Wkopuj rzadziej, bo co roku pomimo cięcia będzie kulka coraz większa.
Po sadzeniu podlewaj, nie wolno nawozić zanim roślina się nie ukorzeni. Więc póki co nawożenie odpuść, a ewentualnie zastanów się nad zerwaniem szmaty spod kamyczków.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom


Zdaje sobię sprawe, że nie można nawozić od razu, ale nie chcę co chwilę pisać posta żeby zapytać o kolejną rzecz. Nadal bym prosił o odpowiedzenie na inne pytania, ile centymetrów powinien mieć ten "jeż" (czy co roku to ma być coraz wiekszy jeż?) Jeśli mam wkopywać rzedziej to mówimy tutaj o 80,100,120cm? Przycinanie w trakcie roku poza pierwszym w marcu i tym na koniec czerwca? Czy jak już będzie można nawozić to wystarczy ten co pisałem organiczny czy jakiś mineralny też musze stosować?

Odnośnie linku to prawdopodobnie nie dam maty pod kamyki i rozważę usunięcie jej spod tuji, pecherznic i reszty, ale co do chwastów w pierwszym poście w linku to zdecydowanie z powodu nie pielenia. Rozmiary chwastów są po prostu zbyt duże tam, regularne wyrywanie chwastów z maty takie jak robiłem nie pozwoli nigdy na taki ich wysyp i tych rozmarów.
____________________
Ewik 15:43, 17 maj 2015


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Pewnie już wsadziłeś swoje tawuły, myslę , ze co metr wystarczy. Ciąć możesz nie koniecznie w tych dwóch terminach. Moje futerka zimą je skróciły, pozostały pojedyncze kikuciki, które przycięłam prawie przy ziemi bo mnie wkurzały , teraz mają z 40-50cm , tą są żelazne damy
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Matylda 20:25, 24 cze 2015


Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 277
Proszę o pomoc- co dolega moim tawułom? Grzyb? Czym je opryskać?

____________________
Matylda - Moje początki i brak doświadczenia
Karol99 15:00, 25 cze 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Moje niektóre też to złapaly, to grzyb. Popryskaj Topsinem i powtórz oprysk za jakieś 4 dni powinno pomóc.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Karol99 15:00, 25 cze 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Moje niektóre też to złapaly, to grzyb. Popryskaj Topsinem i powtórz oprysk za jakieś 4 dni powinno pomóc.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies