Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Tawuła japońska - Spiraea japonica

Pokaż wątki Pokaż posty

Tawuła japońska - Spiraea japonica

Karol99 14:57, 11 mar 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Dadzą radę. U mnie tak rosną. Tylko trzeba liczyć się z tym ze mogą mieć trochę inne wybarwienie bardziej wpadające z zielone niż żółte.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Nika 19:20, 11 mar 2016


Dołączył: 02 lis 2012
Posty: 12
Oprócz koloru (spirea to gatunek, który tylko w pełnym słońcu uzyskuje swoje docelowe wybarwienie) może słabiej rosnąć - cieńsze pędy, rzadszy pokrój. Ale poradzi sobie na pewno. Jeżeli zależy nam na pokroju polecam teraz przycinać je na jeża. Teraz, czyli zanim ruszyły na dobre soki, najlepiej przy malejącym księżycu
malgol 12:36, 21 mar 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Dziękuję wszystkim za radyPocieszyliście mnie troszkę
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
mikina34 15:48, 07 cze 2016


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Mam w ogrodzie tawułę Van Houtte'a Gold Fountain, zauważyłam, że wypuściła całkiem zielona gałązkę. Czy należny ją usunąć czy taka jej uroda?



To samo dziej się z brzozolistną


Czemu tak się dzieje? Ktoś wie?
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Marcin89 18:59, 07 cze 2016


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2178
mikina34 napisał(a)
Mam w ogrodzie tawułę Van Houtte'a Gold Fountain, zauważyłam, że wypuściła całkiem zielona gałązkę. Czy należny ją usunąć czy taka jej uroda?



To samo dziej się z brzozolistną


Czemu tak się dzieje? Ktoś wie?


Jest to zjawisko rewersji - czyli skłonność rośliny (niektórych fragmentów) do powtarzania cech rośliny, z której zostały wyhodowane. Wówczas roślina traci konkretne cechy odmianowe np. wybarwienie liści, czy pokrój i "wraca" do pospolitej formy.

Ja bym je powycinał żeby nie zdominowały całego krzewu. Tak samo postępuje się z nieszlachetnymi odrostami róż.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
mikina34 08:23, 08 cze 2016


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Marcin89 napisał(a)


Jest to zjawisko rewersji - czyli skłonność rośliny (niektórych fragmentów) do powtarzania cech rośliny, z której zostały wyhodowane. Wówczas roślina traci konkretne cechy odmianowe np. wybarwienie liści, czy pokrój i "wraca" do pospolitej formy.

Ja bym je powycinał żeby nie zdominowały całego krzewu. Tak samo postępuje się z nieszlachetnymi odrostami róż.


Dzięki za szybki odzew
Tak też myślałam, ale wolałam się upewnić, dzisiaj ciachnę odmieńce

Pozdrawiam
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Ilona 12:36, 08 sie 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 30
A jeśli chciałabym prowadzić tawułkę nie w kulki ale w tzw. wał, to też mam przycinać "na jeża"? W jakiej rozstawie powinnam je posadzić? Myślę o princess lub goldmound.
____________________
Toszka 21:33, 08 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tak, przycinaj, dzieki temu będą zwarte. Cięcie odmładza. Rozstaw co 40-50cm. Z roku na rok, po każdym cięciu są mocniejsze
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 08:07, 26 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli chcesz wał to nie przycinaj każdej oddzielnie, a cały wał. Muszą być odpowiednio blisko posadzone. Czy wał wyglądający jak duża gąsienica?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Walerianka 21:04, 18 paź 2016


Dołączył: 02 cze 2012
Posty: 20
Proszę o pomoc.
Zamierzam zmienić rabatę, na pierwszym planie są tuje brabant. Chcę teraz aby były tłem dla tawuły japońskiej Firelight, za tawułami hortensje Litle Lime. Dobre zestawienie ?,może zrezygnować z hortensji i na drugi plan dać tawułę.?
Zosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies