Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Mazan 18:01, 13 gru 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gogo

Teraz już wszystko jasne. To rdza jodły i goździkowatych nazywana także rakiem jodły. O tym 'powiedziały' przekroje. Rdza powoduje czarcie miotły, ale najbardziej jest widoczna jako zrakowacenia czyrenia jodłowego. Wycieki żywicy są tylko dodatkową informacją, że grzybnia przerasta drewno i zatyka przewody żywiczne, a wyciekająca żywica utlenia się i ciemnieje. Drugim żywicielem są rośliny goździkowate tak dzikie /chwasty/ np rogownica czy gwiazdnica, jak i ozdobne. Występuje tylko na nich.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gogo 02:17, 22 gru 2018


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Dziękuję pięknie za informacje.
Poczytałam o tej chorobie, nie mam więc wyrzutów sumienia, że ją ścięłam.
Gałęzie częściowo już spalone, pień pocięty też pójdzie do pieca.
Podpowiedz co zrobić z pniakiem.
Mam w ogrodzie dwie płożące jodełki nn, czy one tez zachorują i czy można tego uniknąć.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
gogo 01:37, 23 gru 2018


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Walerku, jeszcze takie pytania.
To moje jodełki, nie wiem, czy są zdrowe?


Zmartwiła mnie informacja, że rogownica i gwiazdnica są żywicielami rdzy jodłowej.
Rogownicy mogę się pozbyć, ale co z gwiazdnicą, mam ją wszędzie i, choć plewię,ona jest szybsza.
Podpowiedz, jak działać.
Pozdrawiam
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
aga55 00:11, 12 kwi 2019


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 162
Zauważyłam na mojej jodle koreance, że z szyszek zostały trociny i odchody gryzonia. Doczytałam, że to sprawka szyszenia pospolitego.
Mam pytanie - gdzie teraz szukać larw aby się ich pozbyć zanim się przepoczwarzą?
____________________
Pozdrawiam z lasu :)
Mazan 19:42, 12 kwi 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aga55

Jeśli skończyły żerowanie są w ziemi pod jodłą. Tylko niektóre jeszcze żerują.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aga55 15:10, 13 kwi 2019


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 162
Zebrałam trociny i pozostałe niezjedzone szyszki i niczego nie znalazłam.
Czym mogę podlać ziemię pod jodłą alby je unicestwić (najlepiej eko)?
____________________
Pozdrawiam z lasu :)
Mazan 10:22, 14 kwi 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aga55

Teraz to przysłowiowa musztarda. Za kilka dni - ok 7 - będą wyloty motyli i wtedy rozpraw się z motylami poszukującymi szyszek lub młodych przyrostów dla złożenia jaj. Środki owadobójcze powinny sobie poradzić.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aga55 23:31, 14 kwi 2019


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 162
Dziękuję Walerku, będę na nie czekać z armatą
____________________
Pozdrawiam z lasu :)
aniaod 21:07, 25 kwi 2019

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Witam. Podpowiedzcie proszę co dolega mojej jodełce? Czy spryskać magiczną siłą interwencyjnym przeciwko brązowieniu igieł? Jeśli tak to jak często to robić?
Mam ją zaraz przy wejściu i strasznie ją lubię
Pozdrawiam Ania
DorotaCz 13:07, 24 cze 2019

Dołączył: 24 cze 2019
Posty: 1
Dzień dobry;
proszę o pomoc. Na iglaku wsadzonym w ubiegłym roku, pojawiły się około 2 tygodnie temu rdzawe końcówki w dolnej jego części. Dotychczas wszystko było w porządku. Od ubiegłego roku po wsadzeniu urósł ok. 20-30 cm. (aktualna wysokość ok. 160 cm). Iglak jest podlewany codziennie ok. 2-3 l. wody. Podłoże 50 cm. czarnoziem z piaskiem, poniżej piasek. W maju iglak został podsypany nawozem w granulkach "dla iglaków" oraz obsypany ziemią do iglaków i roślin kwasolubnych.
Proszę o pilna pomoc i z góry dziękuję za porady.
Pozdrawiam
Dorota

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies