Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Racoviak 15:28, 27 wrz 2019

Dołączył: 27 wrz 2019
Posty: 1
Witam serdecznie, mam wielki problem z jodłą w donicy, zakupiona jesienią 2017, dwa sezony w tym samym miejscu, balkon z ekspozycją południową, dwukrotnie przesadzana do większej donicy, ostatni raz rok temu, podlewana rzadko, ale mocno( tak zalecali w szkółce), po wcześniejszych sezonach letnich tylko delikatnie brązowiała w niektórych miejscach ( w szkółce mówili, że tak się dzieje od słońca), niestety teraz jest chyba już coś więcej niż tylko słońce. Poniżej przesyłam zdjęcia. Będę niezmiernie wdzięczny za podpowiedzi jak ją ratować ?



Gardenarium 07:28, 28 wrz 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dla jodły przebywanie w tak ekstremalnych warunkach przez kilka lat to zabójstwo. Nie będzie zdrowo rosła i wyglądała nienagannie przez wiele lat. Potrzebuje przestrzeni. Moim zdaniem w donicy powinna była mieć cały czas wilgotno do samego dna. Donica powinna mieć dziurę w dnie drożną.

Co prawda jodła może mieć przędziorki, bo są niejako "wpisane" w ten gatunek, ale tutaj głównej przyczyny bym upatrywała w tym, że balkon dla jodły nie jest odpowiedni. Karłowe odmiany iglaków owszem, ale jodła - nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mila_s9 21:57, 11 paź 2019

Dołączył: 11 paź 2019
Posty: 1
Witam i proszę o pomoc.
Jodła koreańska, od ponad 15 lat w tym samym miejscu i tych samych warunkach.
W ostatnich kilku tygodniach żółkną i opadają igły, po szyszkach został tylko środek. Na gałązkach pojawiła się ogromna ilość "kulek" które wyglądają jak malutkie szyszki, są bardzo lepkie a po jakimś czasie wysychają.
Co to może być i jak uratować drzewo?
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Milena

Sharif 14:47, 17 paź 2019

Dołączył: 17 paź 2019
Posty: 1
Witam i proszę o pomoc. Obie jodełki rok w ziemi przed domem i od 2 tygodni coś takiego. Serce mi krwawi.


Gardenarium 18:45, 05 lis 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MarcinB napisał(a)
Dzień dobry,
na wstępie chciałbym podziękować za przyjęciu do forum.
Mój ogród stanowi mieszaninę starodrzewiu (sosny i dęby) oraz nowych nasadzeń (cisy, jodły, sosny, magnolie, ligustry, laurowiśnie).
...i mam właśnie problem z jednym młodym drzewem, Jodłą Kalifornijską.
Jodła, jako 3 metrowe drzewo, została posadzona około 5 lat temu. Przez ten czas rosła bardzo ładnie, podobnie zresztą jak druga (bliźniacza) jodła.
W tym roku zauważyliśmy że gałęzie od spodu zaczęły usychać a na pniu pojawiły się pęknięcia żywiczne. W wyższej części pnia natomiast pojawiły się bąble, chyba również żywiczne.
W pierwszej kolejności wyciąłem suche gałęzie i postanowiłem odsłonić pień z ziemi. Miałem podejrzenie że jodła chyba została posadzona zbyt głęboko.
Po odsłonięciu pnia zobaczyłem jasne, małe grzyby wyrastające z pnia a dosłownie kilka dni temu wokół jodły jak i z samego pnia wyrósł spory grzyb.
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie.
Dodam tylko że druga jodła, która była posadzona płycej (chyba prawidłowo) spisuje się na razie bardzo dobrze.
pozdrawiam
Marcin


Moim zdaniem nie ma ratunku, do wycięcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarekMis 18:47, 05 lis 2019


Dołączył: 20 paź 2019
Posty: 3
Witam, moja ponad 20-letnia jodła zaczęła chorować - zamiera coraz więcej gałęzi. Nagle brazowieją igły i gałazka zamiera. Zaczyna się od małej gałązki na dużej a potem zamiera coraz więcej. Jako ostatnie zdjęcie przeciętej gałazki. Drzewo jest trochę za duże aby je opryskać

brzydula 13:01, 06 lis 2019

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Sharif napisał(a)
Witam i proszę o pomoc. Obie jodełki rok w ziemi przed domem i od 2 tygodni coś takiego. Serce mi krwawi.




Jodły nie lubią podmokłego terenu. Proponuje również sprawdzić szyszki czy nie siedzi tam szyszeń pospolity. Na szyszakach taki brązowy piasek
I tu moje pytanie właśnie odkryłam u siebie tego szkodnika, martwy już w środku w szyszce wiec moje pytanie czy pryskać teraz czy dopiero na wiosnę ?
Gardenarium 10:01, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
DanielK napisał(a)
Witam,

Pozwoliłem sobie napisać licząc na Waszą wiedzę i doświadczenie.
Mam problem w ogrodzie z jodłami (turecka, kalifornijska) i sosnami (wydmowa, himalajska, czarna)
Znaczna część młodych sadzonek ma brązowe/żółte igły. Część uschła całkowicie, część ma tylko pojedyncze igły w gorszym stanie, a co ciekawe z części całkowicie uschniętych sadzonek wyrosły nagle nowe ładne igły, dosłownie kilka igieł, tak jakby nagle po deszczach drzewko ożyło. W wielu korzeniach uschniętych sosen roiło się od jaj i mrówek.

Początkowo obstawiałem problemy grzybicze i planowałem najpierw opryskać amistarem, a za dwa tygodnie Topsinem, W późniejszym okresie planowałem jeszcze opryski przeciw szkodnikom. Teraz jednak jak się nad tym zastanawiam, to już sam nie wiem w którym kierunku pójść i czym pryskać. Czy możecie wyrazić swoje opinie na ten problem?



Z góry dziękuję za zainteresowanie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 10:01, 21 sty 2020


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Z przykrością muszę ci to powiedzieć, ale prawda jest taka, że sam zgotowałeś roślinom taki los. Wszystkie problemy biorą się z nieprawidłowo przygotowanej gleby. Sąsiadujące chwasty wskazują na zbyt wysokie ph. Ziemia jest zbita, zasklepiona, a z tego co udało mi się dostrzec na zdjęciach to i sadzonki zbyt głęboko posadzone.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DanielK 10:01, 21 sty 2020

Dołączył: 07 lip 2017
Posty: 2
Czyli Twoim zdaniem sadzonki nie mają żadnych problemów z grzybami/szkodnikami?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies