Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Nallar 06:57, 26 kwi 2016


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Może wiecie co mu dolega, dolne gałęzie zmieniają kolor.
Nie były posypane nawozem, nie były podlane przez psa (brak psa)
Robali na nim nie widać.
Świerk rośnie u mnie dziesięć lat. (Danusia zwróciła mi uwagę że to nie świerk a Jodła koreańska) Etykieta nosiła napis Świerk koreański. (Picea koraiensis)



____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
Sonka 06:57, 26 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Zobacz czy nie ma wycieków na korze, u mnie też tak się zaczynało - od dołu.
Mazan tu zagląda, podpowie, jest nieoceniony.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Gardenarium 06:57, 26 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

To nie jest świerk serbski a jodła koreańska.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 15:13, 26 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nallar

"W pierwszych słowach..." itd zapytam czy nie masz w umownym pobliżu borówek amerykańskich. Stwierdziłaś, że szkodników nie ma, ale trochę chorób łączy te rośliny, dlatego chciałbym mieć możliwość wyboru.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Nallar 17:49, 27 kwi 2016


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Mazan napisał(a)
Nallar

"W pierwszych słowach..." itd zapytam czy nie masz w umownym pobliżu borówek amerykańskich. Stwierdziłaś, że szkodników nie ma, ale trochę chorób łączy te rośliny, dlatego chciałbym mieć możliwość wyboru.



Pozdrawiam

Dziękuję za chęć pomocy, to raz
Dwa to to, że wczoraj chodziłam po ogródku bacznie przyglądając się swoim świerkom i pokazanej jodle i chyba znalazłam przyczynę.
Wydaje mi się że sprawcą zmian na jodle jest Świerkowiec większy. Wstawię zdjęcie i poproszę Cię o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojej diagnozy




Jeśli chodzi o świerki to żeruje na nich Ochojnik świerkowiec.
To chyba pozostałości z ubiegłego roku.



____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
Mazan 18:51, 27 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nallar

Dlatego z powątpiewaniem powtórzyłem zwrot o szkodnikach. Natomiast Twoje spostrzeżenia są słuszne, czyli wyglądaj ich ponownie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Nallar 19:16, 27 kwi 2016


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Mazan napisał(a)
Nallar

Dlatego z powątpiewaniem powtórzyłem zwrot o szkodnikach. Natomiast Twoje spostrzeżenia są słuszne, czyli wyglądaj ich ponownie.



Pozdrawiam

Z jednej strony odetchnęłam, bo przynajmniej wiem co to jest ale martwię się czy uda mi się je definitywnie pożegnać.
Doradź proszę czym to zwalczyć.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
Mazan 22:07, 27 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nallar

Na świerkowca do stosowania przez amatorów są dwa preparaty
- Ogrodnik AE w aerozolu,
- Calypso AL do oprysku.
Natomiast ochojnika zwalczał Konfidor/Kohinor. Nie wiem czy są do nabycia przez amatorów. Ponadto w obu przypadkach trzeba ściśle trzymać się terminów, gdyż zwalczasz szkodnika, a nie pozostałości po nim.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Nallar 22:24, 27 kwi 2016


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Mazan napisał(a)
Nallar

Na świerkowca do stosowania przez amatorów są dwa preparaty
- Ogrodnik AE w aerozolu,
- Calypso AL do oprysku.
Natomiast ochojnika zwalczał Konfidor/Kohinor. Nie wiem czy są do nabycia przez amatorów. Ponadto w obu przypadkach trzeba ściśle trzymać się terminów, gdyż zwalczasz szkodnika, a nie pozostałości po nim.



Pozdrawiam

Dziękuję za podpowiedź.
Kohinor 200 SL kupiłam dzisiaj ale w ulotce brak jest informacji na temat terminu w jakim pryska się na ochojnika. W tym temacie muszę się doszkolić.
Doczytałam jedynie że na przełomie lipca i sierpnia wylatują z tych golasów samice, czy to właśnie wtedy powinnam prysnąć?
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
Mazan 12:10, 28 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nallar

Konfidorem najlepiej jest podlewać, gdyż zatruwa całą roślinę i tak "przygotowany" sok jest najskuteczniejszy, a opryskiem możesz zlikwidować co najwyżej niedobitki. Terminy oprysków przesuwają się w czasie nawet o miesiąc, gdyż są zależne od panujących temperatur i ustalasz je obserwując rozwój szkodnika.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies