Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Toszka 10:01, 21 sty 2020


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Oczywiście, że mają - napisałam powyżej wyraźnie, że "problemy biorą się z".
Dopóki nie poprawisz warunków siedliskowych to możesz pryskać i podlewać chemią, a choroby i zła kondycja nie zmienią się. Będzie co raz gorzej.
Sercem rośliny są korzenie. Te wymagają odpowiednio dobranych/przygotowanych warunków adekwatnych do wymogów gatunku. Przy zbyt wysokim ph roślina nie ma jak prawidłowo pobierać składników. Jest osłabiona i podatna na choroby.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DanielK 10:02, 21 sty 2020

Dołączył: 07 lip 2017
Posty: 2
Sadzonki sadzone są w podłożu do iglaków, na wierzchu jest jedynie warstwa "normalnej ziemi"
salsa 23:20, 20 lut 2020


Dołączył: 20 lut 2020
Posty: 3
Witam!
czy ktoś może mi doradzić w sprawie Jodły? zdjęcia zamieszczam poniżej. Może opryskać je chemią ? Jeżeli tak to jaką? pozdrawiam
Gardenarium 07:52, 21 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdjęć nie ma, natomiast w awatarku widzę, że jodła rośnie w plastikowej szmacie, najpierw ją usuń, na pewno poprawisz warunki tej jodle.

Odchwaść, wzrusz glebę, wyściółkuj kompostem lub korą sosnową, podlewaj.
Jodłę lubią przędziorki, poszukaj preparatów przędziorkobójczych. Pomimo braku zdjęć objawów - to może być to.
No i oczywiście szmata - usunięcie jej to podstawa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:47, 11 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Adax napisał(a)
Witam, otrzymaliśmy w prezencie dużą jodłę górską Abies lasiocarpa Compacta (etykieta) i stała podlewana w wielkim wazonie kilka miesięcy, podobnie chyba jak w sklepie. Rok temu ją wsadzono i niestety zachorowała na poważnie. Na pniu i gałęziach biały nalot, który po dotknięciu robi się czerwonawy. Wiele gałęzi uschło, więc musieliśmy ją bardzo przerzedzić. Pytanie co to może być i jak ją uratować?





Może ochojnik korowo jodłowy, nie wiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
salsa 22:29, 21 kwi 2020


Dołączył: 20 lut 2020
Posty: 3
Witam!
Mam prośbę. Chciałbym opryskać jodły i świerki na zmianję środkami Topsin M500 i Amistar 250 SC (opryskiwacz ręczny Sthil). Czy ktoś może mi podać proporcję w/w środków aby opryskać 50 sztuk choinek? Z góry wielkie dzięki.
ivaski83 21:05, 24 kwi 2020

Dołączył: 07 cze 2015
Posty: 4
Dzień dobry, czy może ktoś wie co się stało z moja jodła kalifornijska compacta? Posadzona rok temu, igły niebieskie, zaczynaja się przebarwiać jak na zdjęciu . Nawiozlam ja jakieś 3 tyg temu nawozem do iglaków. Proszę o pomoc
salsa 21:03, 14 maj 2020


Dołączył: 20 lut 2020
Posty: 3
Witam!

jak myślicie, co się dzieje z jodłami?
bettka 22:18, 27 maj 2020

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Proszę o pomoc z moją jodłą kaukaską. Czubek uschnięty od ubiegłego roku, nie widać następcy. Uciąć ten czubek? Długo rosła w donicy (wielkiej). W ubiegłym roku przyrosty miała późno, w tym nie ma jeszcze wcale. Dziś zauważyłam, że lekko żółknie, zdjęcie ewentualnie jutro zrobię. Jutro usunę jej szmatę że spodu i trochę wzruszę ziemię. Rozsypię korę, nie wiem co jeszcze mogę zrobić? Nawożona była w kwietniu, ale delikatnie.
Czy dolne gałęzie powinnam uciąć?
MarzenaGr 14:32, 05 paź 2020

Dołączył: 05 paź 2020
Posty: 4
Dzień dobry,

Proszę o pomoc w diagnozie i doborze preparatów, które mogłyby pomóc mojej jodle.

Jodła kupiona została w grudniu 2019 w centrum ogrodniczym jako jodła górska, w pomieszczeniu przebywała 6 dni, następnie zimowała w ogrodzie/ na tarasie w donicy glinianej osłoniętej kocem.
Na wiosnę miała mnóstwo pięknych przyrostów.

Lato spędziła w ogrodzie, na tarasie południowym, częściowo zacieniona przez żywotniki a częściowo na słońcu. W okresie suszy podlewana codziennie, okresowo wzmacniana nawozem astvit.

Ok miesiąca temu zauważyłam, że dolne wewnętrzne igły są żółte i opadają. Do dzisiaj opadło ich już sporo.



Poprosiłam o radę ogrodnika z centrum, z którego pochodzi drzewko - kazali sprawdzić korzenie pod kątem chorób grzybowych - wg mnie negatywne (załączam zdjęcia), bryła korzeniowa na moje niefachowe oko była oryginalnie w ziemi gliniasto-piaskowej, bryła po wyciągnięciu była dość wilgotna, zewnętrzne korzenie wyglądały na suche.




Na podstawie tych zdjęć stwierdzono, że choinka została przelana i zalecili zmienić podłoże.
Podłoże wymieniłam na specjalne dla iglaków, wyczyściłam żółte igły i nie wiem co dalej - pojedyncze żółte igły pojawiają się również na górnych pędach, choinka ma lekko zwisające w dół gałązki.



Niektóre żółte igły mają w połowie długości czarną kropkę, pęd po przekrojeniu jest jasny:



Być może zaszkodziły jej wrześniowe kilkudniowe deszcze i faktycznie jest to grzyb?
Nie sprawdzałam jeszcze ph podłoża, ale jest nowe więc zakładam, że lekko kwaśne.
Szkodników nie zauważyłam żadnych, jedynie w bryle korzeniowej mignęła różowa larwa, ale nie chciałam uszkadzać korzeni aby ją znaleźć. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie co mogę jeszcze zrobić aby pomóc drzewku.

Dodam jeszcze, że w centrum ogrodniczym przekazano nam, że 1 sezon drzewko może w tej donicy postać, na wiosnę planowałam wsadzić do ogrodu a wcześniej cieszyć się nią jako drzewkiem świątecznym.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies