Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Ivo 20:31, 08 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Dzięki za rady i... działam
Po pracy połowę trawy w przyszłej rabacie nr 1 już wykopałam, ciężko idzie bo bardzo ubita jest - ale jest cel, i jest power. Jutro c.d.

Faktycznie same u mnie krzewy i drzewka, i tylko te stare świerki zimozielone.
Dlatego idę w końcu teraz w rabaty.

SylwiaBe - pozostałych przyszłych rabat też kształt się zmieni. Musi. Miałam wcześniej wizję tu altany i dlatego tak dziwnie teraz jest. Jak dobrze, że zaczęłam czytać ogrodowisko.
I dzięki za podtrzymanie pomysłu na hortensje bez przenoszenia pęcherznic. Nawet może być tak, że zanim urosłą hortensje/ trawy to będą pęcherznice. A potem może coś zmienić...

makadamia - jak dobrze rozumiem, proponujesz tylko liliowca albo cypriska. A co wtedy na najniższą warstwę?
Planowałam rabatę nr 4 zrobić z jeżówki z kostrzewą - na forum w innym ogrodzie jako inspiracja piękne takie zestawienie jest.

A z świerkami - masz na myśli aby obcinać czubki? Też mam obawy co będzie z nimi dalej.
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 18:51, 09 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
I pierwsza misja zakończona - rabata wyczyszczona z darnii i wyrównana. Wczoraj zaczęłam, i dzisiaj prawie cały dzień z przerwami. 13 taczek Ale warto.



I chyba pójdę w kierunku Liliowca a nie Hortensji.
A hortensje będą w rabacie nr 4 - po wykopaniu niektórych krzaczków. I wyjdzie wtedy taka delikatna zasłona od sąsiadów.

I przy tarasie mam też pęcherznicę, i wtedy zrobię podobnie z liliowcem - jak wyrównam rabatę z nimi. I zakryje zgrubiałe łodygi.


____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 19:01, 09 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
No i pojawiają się pierwsze pąki/ liście - u nas później, bo ogród w miejscu gdy długo są poranne przymrozki

Krzewuszka



Chyba Buk Kolumnowy DAWYCK PURPLE



Magnolia, pierwszy rok w ogrodzie, i jeden pąk
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
A_gawa 18:39, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Matko! Ale tyrasz. Skad ja to znam. U mnie najgorszym błędem było sadzenie roślin zbyt blisko siebie. Teraz przesadzam i czasem ledwo żyję.

Co obecnie planujesz?

Jak zobaczyłam tę wielgachną Luteus, to już wiem, że dwa z niej rzędy byłyby pomyłką. Jak oceniasz pechęrznicę? Podobają Ci się?

Mam słabą ziemię i zdecydowałam się na kilka sztuk dla koloru - Diablo wzięłam.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 18:48, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Ivo napisał(a)
Rabata1



Widzę dwa warianty podstawowe:

Wariant1
1. Zabieram pęcherznice - choć serce ściska bo mają 5 lat..
2. Dokupuję Limelight i na tej grządce (szarej) sadzę co 1 metr
3. Pomiędzy nimi Miskant'Gracillimus'
4. Z przodu np. Turzysta włosista Carex comans Frosted Curls
5. I ławeczka pomiędzy hortensjami

Wariant2
1. Zostają pęcherznice a zabieram hortensje
2a. Daję Pięciornik ‘Goldfinger’ oraz Liliowiec Stella D'oro (Hemerocallis)
albo
2b. tawuła japońską Goldmound lub Golden princess, i też żurawka jakaś żółta albo żółte trzmieliny

Tak wygląda teraz:



Co radzicie?
Który wariant? Czy coś w nich zmienić?
A może uda się pogodzić pęcherznicę i hortensje?




1. Najpierw bym posadziła 3 szt.bordowej pęcherznicy, później rząd hortensji Vanille Fraise (5) z miskantem Variegatus.

2. Przebarwiająca się hortensja nawiązałaby kolorem do pęcherznicy. Przed tym nie wiem co. Po prostu jakiś rodzaj trzmieliny, np. Sunspot lub bordowa żurawka, lub rozchodniki różowe z jakimś brązowym carexem.

3. Przed pęcherznicą pociągnąć trzmielinę lub wsadzić rozplenicę z jasnymi kotkami.
Na zakończenie rabaty z hortensjami dałabym 3x kolumnowo rosnącego cisa w kolorze żółtym, chyba Dawid idzie w żółte, ale to już najmniejszy problem wybrać odmianę.

Chyba sadzę co innego niż chciałaś.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 18:50, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Masz z tylu mocna zieleń. Uważam, że trzeba ją czymś rozjaśnić. Gracilimus też jest zielony i się zleje z tłem.

Co sądzisz?

Liliowce też pasują przy hortensji, na jaki kolor kwitną? Już się dowiedziałam - mają mocno żółty kolor, nie jestem pewna czy to zestawienie byłoby dobre. Trochę mnie ciągnie w kierunku, że jednak niedobre.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 18:51, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Powiem Ci, że ta sosna mi tam nie pasuje. Za chwilę zdominuje Ci rabaty i zabierze wodę. Wlezie na świerki.
Tniesz trochę świerki, żeby miały ładny pokrój?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:02, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Liliowce wyszukałam - piękny mocny żółty.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:04, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
A pęcherznicę tniesz na wiosnę? Ciekawi mnie to w jaki sposób ona rośnie.
Jak ją mocniej przytniesz, to nie będzie taka łysa z dołu.
To samo krzewuszka, tylko ją trzeba po kwitnieniu.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:24, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Ivo napisał(a)
No i teraz... 2020 rok

I czas na zmianę, uporządkowania.
Tym bardziej, że nie ma zieleni otaczającej (żywopłotu) i pojawiły się moje dziwne pomysły na mini taras na środku ogrodu. Bezsensu. Teraz wiem (dzięki forum), że chcę iść w kierunku uporządkowanych rabat, ławek, ścieżek itd. Nie ma też już potrzeby ogrodu dla dzieci.




Postawisz tam ławkę? Wyżwirujesz? Może być mega klimatyczny zakątek.

Przepraszam, nie przeczytałam wnikliwie Twojego wątku i tak może pytam o to, co już napisałaś.

Ja rysuję dla siebie kredkami rabaty i widzę kolory, to mi bardzo pomaga. Świetnie swoje wyrysowałaś w jakimś programie.

Też nie jestem super specem, ale można pogadać sobie trochę, no nie?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies