Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Ivo 12:52, 20 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
I za tują 'Danica' np. ostnica cieniutka która by pięknie na nią się położyła, a pomiędzy niskie do 40 cm żurawki lub inne w odcieniu białym, różowym delikatnym.
Juz to widzę



A co jeszcze obok tej Danica, aby nie wyszło, że prawie 6 m tylko ona

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Zana 13:23, 20 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Uuuufff, dobrze że jesteś

Nie wiem czy pozbywać się całkiem tych pęcherznic, można je fajnie wkomponować, grunt żeby ciąć.
Tak na szybko dwie wersje zestawień kolorystycznych (jako propozycje oczywiście):

1. Zieleń (kule danica, trawy), żółte pęcherznice i do tego: biały, żółty, fiolet, niebieski (jeżówki, szałwie, liatry, przywrotniki, astry, gaura ....)

2. Zieleń jw, bordowe pęcherznice i do tego biały, róż, fiolet, niebieski, może jakaś limonka(?)

Najważniejsze to zbudować na tej rabacie strukturę czyli rozmieścić krzewy, duże trawy. Może przydałoby się tam jakieś nieduże drzewko liściaste ładnie przebarwiające się jesienią. Albo dwa jakieś nieduże kolumnowe? Dobrze jest zrobić rysunek "rzut z góry". Byliny to jest biżuteria, to dosadzasz sobie już na deser

Pozwalam sobie tak doradzić po kilku latach ogródkowania i popełnienia całej maaaaasy błędów. Gdybym wtedy była taka mądra, ha! To nie byłabym teraz w tzw. czarnej d..ie z rabatami. Fakt, że mam trochę trudniej bo ogród na odległość i wszędzie "cudny" żółty piach. Ile mi się roślin zmarnowało, bo chciałam na już! Ogródkowanie uczy cierpliwości, tu nie ma nic na już.

Ale oczywiście rozumiem, że chcesz mieć JUŻ jakąś rabatkę

Generalnie to ogród powinno się "urządzać" od sporządzenia porządnego planu całości i rozpoczynać od żywopłotów, drzew, elementów zimozielonych, architektury typu plac zabaw, altanka, placyk wypoczynkowy z ławeczką, placyk na ognisko, komórka itp. co tam komu potrzeba. A potem trzeba porządnie przygotować glebę

Rysujesz cudnie

No miało być krótko i szybko a się rozpisałam
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Zana 13:35, 20 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
U mnie na osiedlu są pęcherznice, cięte w spore już kule wyglądają naprawdę fajowo
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Ivo 13:39, 20 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Ufff.. i Tobie dzięki za odp

Bardzo cenne uwagi.
Miałam wcześniej wizje ale bez wiedzy, i powstały właśnie krzewy, drzewa, a teraz widzę jak fatalnie to było rozmieszczone.
I od wiosny stopniowo przesadzam, układam. Czekam też na jesień aby ruszyć młode drzewka.

Obok rośnie lipa - zrobię zdjęcie z balkonu i naniosę na nim plany nowych rabat, i przesadzeń.

HURA! Idę w zieleń i biel, róż i już mu lepiej, bo ten żółty to męczy trochę...


____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Zana 13:43, 20 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Ja bardzo lubię żółty Ale nie w nadmiarze i skomponowany kolorystycznie z niebieskim, białym, zielonym. Mam żółte rudbekie, kocham je i raczej się ich nie pozbędę.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Zana 13:49, 20 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
A tak w ogóle to cały czas mnie nurtuje pytanie dlaczego te świerki są tak dziwnie posadzone dzieląc działkę? Czy po prawej stronie za świerkami to już nie Wasz teren?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
edi75 14:45, 20 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2046
Przeczytałam wątek.. Ktoś tu ma talent do rysowania. Fajne plany.
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
Ivo 15:40, 20 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
edi75 - dzięki, ale to nie talent, ale potrzeba i.. kredki

Zana - za tymi świerkami jest cześć gospodarcza działki, wędzarnia, mini barak, na drewno, wędzarnia, kompostownik (który likwidujemy chyba w tym roku)

Bo kiedyś jak siedziałam w salonie to stwierdziłam że nie chce tego widzieć i zasłoniłam świerkami...
Jeden teraz usycha, to może wytniemy je z czasem...

Na razie jeszcze przyzwyczajam się do pustej działki jak zlikwidowaliśmy potężny żywopłot.

Żółte pęcherznice oczywiście mają swój urok, zwłaszcza jak słońce świeci i dlatego z boku żywopłot z nich, tam gdzie część gospodarcza.

Zaraz zrobię zdjęcia..
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
SylwiaBe 16:20, 20 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Ivo napisał(a)
I za tują 'Danica' np. ostnica cieniutka która by pięknie na nią się położyła, a pomiędzy niskie do 40 cm żurawki lub inne w odcieniu białym, różowym delikatnym.
Juz to widzę



A co jeszcze obok tej Danica, aby nie wyszło, że prawie 6 m tylko ona


Iwonko, ja mam np przed i między Danicami właśnie żurawki, coby nie było za tujowo ale ta ostnica albo inna z niższych trawek, np Kostrzewa sina? Chociaż żurawki to chociaż koloru więcej dodadzą.
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
SylwiaBe 16:23, 20 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Ivo napisał(a)
haha jestem, jestem - bo wieczorem męczyłam kolejną wersję na rysunkach, i mój pech, bo nie czytałam porady Zana. I znowu zaczynam myśleć... I też się zastanawiałam, czy nie wyrzuć całkowicie pęcherznic stąd.
I dobrze, że pada, więc jeszcze nie jadę na zakupy.

Sama już się śmieję z siebie, czy zdążę z tą rabatą w tym roku

A i dzięki za miłe słowa o rysowaniu, ale to raczej nic rewelacyjnego, kreski i niby kształt, aby przede wszystkim poczuć kolory. No i kredki pozbierałam od dzieci

Hortensje to będą na rabacie prostopadle do tej, oraz na przeciwko.
Dlatego tu kombinowałam coś innego i nakręciłam się, aby zgrało z pęcherznicą.

Ale po kolei..
Wczorajsza wersja


I właśnie dodawane rośliny bardziej pod żółty, zielono-żółty, aby pasowały do pęcherznicy żółtej.

I za radą Zana gdybym ją przeniosła w inne miejsce to wtedy zostaną tu tylko bordo pęcherznice.
I wtedy zamiast żółtych kwiatów, trawy z dodatkiem żółtego pójść w dodatki biało-różowe. Bo ona tak kwitnie I też między nie dodać wyższą trawę np. Memory (ale ona jest suuuper)

A co na obrzeża? Czy nadal bordo żurawki? I wtedy trawy i więcej zimozielonego?
I to co mam na rysunku? Oprócz wtedy żółtego przywornika.

I wtedy płynnie rabata prostopadle pójdzie w hortensje i wyższe trawy.

Co Wy na to?


Z bordo wg mnie fajnie wygląda pomarańcz, beż, karmel, coś takiego
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies