Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Ivo 19:26, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
A_gawa - dzięki że jesteś tu ze mną, pomaga mi to daje power do dalszej pracy i planowania
Mam power i radochę, że może będzie lepiej, więc takie tyranie to przyjemność. I powodzenia dla Ciebie. Mnie czeka teraz też c.d robienia kolejnych rabat i ... przesadzanie, przesadzanie... A na jesień też śliwowiśnie pod płot bardziej.

Po kolei:
1. Pęcherznica Luteus - ta mega duża, to przycinam jesienią, ale tylko kosmetycznie. Z założenia miała być osłoną dla tarasu. Od dołu faktycznie paskuda, ale planuję teraz na jesień mocniej ją oczyścić i też "zasłonić" inną rośliną. A te pozostałe też koło tarasu to cięłam z boków/ góry 2 razy w roku. Ale teraz doczytałam, że kilka starszych konarów też trzeba wyciąć. Diabolo (też myślę o niej jako Diablo - super gra) jest o wiele lepsza i nie rośnie taka dzika, i wg mnie ładniejsza choć żółta ma też swój urok na słońcu.
Porobiłam pełno sadzonek Luteus, i posadzę je od pola, jako kawałek żywopłotu. Pomimo wszystkiego.

2. Trawa - też myślałam o zamianie z Variegatus aby rozjaśnić.

3. Sosna. Też chodzi mi po głowie pożegnanie się z nią, choć serce ściska. I wtedy na jej miejsce, i też z drugiej strony (świerk był chory i wycięty) dać takie same rośliny - co by pasowało wtedy obok tych dwóch świerków i było też dobrym tłem?

4. No i po czytania, szukaniu, analizie, mam kolejne przemyślenia i rysunki - zaraz wkleję do konsultacji

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
A_gawa 19:37, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Ivo napisał(a)




I przy tarasie mam też pęcherznicę, i wtedy zrobię podobnie z liliowcem - jak wyrównam rabatę z nimi. I zakryje zgrubiałe łodygi.




1. Czy zamierzasz podsadzić ją żółtym liliowcem, o którym pisałaś wcześniej? Zleją Ci się kolory i nie będziesz zadowolona. Tak sobie myślę...

2. A nie chcesz tej pęcherznicy przyciąć w jakiś geometryczny kształt, np. prostokąt? (Zdecydowanie musisz ją przyciąć, żeby odmłodzić, okropnie się wyłysiała.) A pod nią posadzić czerwony berberys, np. Admiration, który tworzy ładne kule ok. 60 cm średnicy? Z 5-7 sztuk. Oczywiście później dodałabym jakąś zieleń, żeby zrównoważyć wyrazistość zestawienia ( ciemnozielony cis pospolity 'Fastigata' strzyżony w niższy żywopłot - też prostokąt). (Nie wiem jak szeroki masz taras).

3. Na pierwszym planie można posadzić pasy kolorowych traw: żółtych Hakonechloa macra 'Aureola' i czarnych konwalników 'Nigrescens'.


4. Rabatę wyciąć koniecznie z trawnika. Chyba już się zdecydowałaś na prostokątne - super będzie wyglądać.


Kurcze, faktycznie łyse te pęcherznice od dołu.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Ivo 19:37, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Po czytaniu, radach itp - bardzo proszę o ostateczne wsparcie - uwagi i który wariant - będą trzy
Oczywiście ciągle Rabata nr 1

Chciałam tu też wcześniej ławkę, ale zrobię jednak pod koniec ogrodu, gdzie brzozy, i jeszcze dosadzę więcej. A tu zrobię może za kilka lat jak drzewa sąsiednie jak lipa i jarząb w końcu dadzą cień.

Wariant 1

1. Świerki/ sosna - już są
2. Pęcherznica Luteus / Diabolo - już są, żółta / bordo, kwiaty=białe w VI-VII
2. Miskant Variegatus
3. Hortensja Little Lime, kwiaty=białe w VII-IX
4. Hakonechloa macra 'Aureola' lub Hakonechloa macra All Gold lub cyprysik filifera aurea nana lub Trzmielina Fortune’a - zielono-żółte liście

I myślę, że chyba jednak Hortensja Little Lime bo są niższe niż np. Vanilla Fraise czy Limelight, i nie będzie "konkurencji" dla pęcherznic, i to, że ma białe kwiaty, które wyciszą kolory na rabacie i będą pasować do białych kwiatków pęcherznicy.

Najniższy poziom czyli 4 - nie wiem co wybrać. Ale bardziej wtedy kusi Trzmielina Fortune’a albo zimozielony cyprysik filifera aurea nana.


____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 19:41, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Wariant 2

Taki sam jak wariant 1 z wątkiem najniższego poziomu 4, i czy tu nie dać kolorem pasującym do pęcherznicy Diabolo?

4. Imperata cylindrica 'Red Baron'



____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 19:44, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Wariant 3

I tu nie ma hortensji, i uspokojenie rabaty poprzez żóltego liliowca.

1. Świerki/ sosna - już są
2. Pęcherznica Luteus / Diabolo - już są, żółta / bordo, kwiaty=białe w VI-VII
2. Miskant Variegatus
3. Liliowiec Stella D'oro (Hemerocallis), kwiaty=żółte w VI-VIII

A czy coś wtedy jeszcze? Chyba nie wiem..

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
A_gawa 19:44, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Ivo napisał(a)

Oczywiście ciągle Rabata nr 1

Chciałam tu też wcześniej ławkę, ale zrobię jednak pod koniec ogrodu, gdzie brzozy, i jeszcze dosadzę więcej. A tu zrobię może za kilka lat jak drzewa sąsiednie jak lipa i jarząb w końcu dadzą cień.

Wariant 1

1. Świerki/ sosna - już są
2. Pęcherznica Luteus / Diabolo - już są, żółta / bordo, kwiaty=białe w VI-VII
2. Miskant Variegatus
3. Hortensja Little Lime, kwiaty=białe w VII-IX
4. Hakonechloa macra 'Aureola' lub Hakonechloa macra All Gold lub cyprysik filifera aurea nana lub Trzmielina Fortune’a - zielono-żółte liście

I myślę, że chyba jednak Hortensja Little Lime bo są niższe niż np. Vanilla Fraise czy Limelight, i nie będzie "konkurencji" dla pęcherznic, i to, że ma białe kwiaty, które wyciszą kolory na rabacie i będą pasować do białych kwiatków pęcherznicy.

Najniższy poziom czyli 4 - nie wiem co wybrać. Ale bardziej wtedy kusi Trzmielina Fortune’a albo zimozielony cyprysik filifera aurea nana.




Nie dawałabym żółtej pęcherznicy po dwóch stronach czerwonej.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:46, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Nie sadziłabym hortensji przed pęcherznicą, ewentualnie jedną sztukę. Będzie ostra konkurencja o wodę. Będziesz robić automatyczne nawadnianie?

Hortka naprawdę dużo zżera. Czekaj ja narysuję i wrzucę Ci swoje, a Ty się zdecydujesz.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Ivo 19:53, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
czekam

A w temacie pęcherznicy przy tarasie i wsparcia w rabacie dla niej - będę teraz oglądać w necie Twoje propozycje I nie mam tam dużo miejsca.

Aaa.. i latem to nie widać "gołego dołu", nawet na młodych krzakach.




____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
A_gawa 19:53, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467


Upieram się przy tych hortensjach.
3 sztuki.

Oczywiście hortensja Limelight na pniu dość wysokim.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:57, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Ivo napisał(a)
Wariant 3

I tu nie ma hortensji, i uspokojenie rabaty poprzez żóltego liliowca.

1. Świerki/ sosna - już są
2. Pęcherznica Luteus / Diabolo - już są, żółta / bordo, kwiaty=białe w VI-VII
2. Miskant Variegatus
3. Liliowiec Stella D'oro (Hemerocallis), kwiaty=żółte w VI-VIII

A czy coś wtedy jeszcze? Chyba nie wiem..



Tu będzie łyso w zimę.

Czyli chcesz sadzić paskami?

Pasek pęcherznic, przed nimi pasek miskantów, a na przodzie pasek liliowców?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies