Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Ivo 07:36, 19 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
SylwiaBe - na razie zastój - ciągle pada u nas.
Dzisiaj ostatni dzień deszczu, więc pewnie od jutra zakupy i c.d rabat.
Tylko też słabo, bo tylko po pracy mogę

Ale za to na papierze powstało kilka wersji, każda bardziej dopieszczona i już świadoma. Ciekawe co wyjdzie "na żywo"
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
SylwiaBe 08:29, 19 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 842
No to pokazuj te wersje
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Ivo 13:30, 19 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
To kroki dojrzewania do rabaty nr 1


I w wyniku tego będzie:
najniżej
na zmianę
- bordo żurawka 'Black Beauty' (pasująca do ciemniej pęcherznicy)
- jasny cyprysik filifera aurea nana albo tawula Golden (mam ja w innym miejscu i wtedy przesadzę tutaj) (pasuje do jasnej pęcherznicy)
i chyba dam 3 szt żurawki/ 1 szt cyprysik/ tawula

poziom wyżej
tu w zależności co do na dole (różnica kolorów) będzie
- Rozchodnik okazały Rozchodnik okazały Autumn Joy albo Xenox (bordo)z rozplenica japońska Hameln,
- ostnica cieniutka 'Ponytails nad żurawkami.
- Jeżówki ciemny róż/ żółte - niskie do 50 cm oraz wysokie do 90 cm
- Rudbekia żólte
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 13:31, 19 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Aaaaa jeszcze narysuję aktualny, docelowy rysunek, gdzie są całe pęcherznice i świerki
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
SylwiaBe 19:34, 19 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 842
Ivo napisał(a)
To kroki dojrzewania do rabaty nr 1


I w wyniku tego będzie:
najniżej
na zmianę
- bordo żurawka 'Black Beauty' (pasująca do ciemniej pęcherznicy)
- jasny cyprysik filifera aurea nana albo tawula Golden (mam ja w innym miejscu i wtedy przesadzę tutaj) (pasuje do jasnej pęcherznicy)
i chyba dam 3 szt żurawki/ 1 szt cyprysik/ tawula

poziom wyżej
tu w zależności co do na dole (różnica kolorów) będzie
- Rozchodnik okazały Rozchodnik okazały Autumn Joy albo Xenox (bordo)z rozplenica japońska Hameln,
- ostnica cieniutka 'Ponytails nad żurawkami.
- Jeżówki ciemny róż/ żółte - niskie do 50 cm oraz wysokie do 90 cm
- Rudbekia żólte


Oooo, jakie piękne rysunki, no masz talent moje to jakieś maziaje
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Zana 19:53, 19 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Hej Iwonka. Przychodzę od Sylwii, zadałaś mi tam pytanie o łączeniu bordo i żółtego. Wątek krótki, przeczytałam cały.

Powiem (a właściwie napiszę) tak: jest to kwestia gustu i subiektywnego odczucia. Na początku swej drogi ogrodowej popełniłam takie zestawienie: niebieskie cyprysiki, żółty wiąz Wredei i do tego purpurowy buk Purple Fountain. Wówczas byłam zachwycona tym kolorystycznym połączeniem. Wszystko było malutkie, rosło sobie. A mnie się powoli, w miarę oglądania, czytania gust zaczął zmieniać. Ponieważ ogród mam na odległość ogarniałam inne obszary działki a zestawienie sobie rosło. Już wiedziałam, że mi to potwornie zgrzyta, postanowiłam przesadzić, ale ciągle coś innego było do zrobienia. I nagle zrobiło się duże. Wiąz ma chyba ponad trzy metry, cyprysiki (2 sztuki, jakaś durna ilość) ponad dwa metry, buk ładnie się rozrósł i szkoda go ruszać (buki nie lubią przesadzania). Za każdym razem jak patrzę na tę zestaw to bolą mnie zęby. Mimo że szkoda mi roślin to na pewno dni ich są policzone.

Dlatego u Sylwii napisałam o ostrożnym łączeniu bordo i żółtego, na podstawie własnego doświadczenia. Dzisiaj już wiem, że najważniejsza jest czysta zieleń, jej odcienie, faktury a kolory mają być do niej dodatkiem.
Jak widziałabym Twoją rabatę nr 1? Wybrałabym albo bordowe, albo żółte pęcherznice, cięłabym je w duże kule. Dokupiłabym jakieś zimozielone kulki (np. tuje Danica, bukszpany byłyby super no ale ćma, cisy piękne lecz drogie). Hortensje super pomysł, dałabym jednak wyższe niż Little Lime (masz bardzo wysokie tło świerków). Z traw dałabym kilka rozplenic. Jeżeli chodzi o miskanty, to cały ich urok w kwiatostanach. O ile dobrze pamiętam to Variegatusy chyba rzadko kwitną. Na tle tych świerków świetnie by wyglądał duży miskant, np. Memory, Rosi. Wybór jest ogromny. No i oczywiście duperelki bylinowe

I teraz tak: to są moje przemyślenia na temat tej rabaty. Możesz je całkowicie odrzucić i iść własną drogą. Każdy widzi inaczej, każdemu co innego się podoba i to jest super, bo byłoby nudno. Jeżeli podobają Ci się takie ostre zestawienia to ok. Ja tylko przekazuję moje odczucia, dla mnie takie zestawienie dużych brył w tych ostrych kolorach jest zbyt agresywne. Buziak
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Zana 19:54, 19 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
A rysunki naprawdę piękne, podziwiam. Ja ani nie umiem narysować na kartce ani w kompie.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
SylwiaBe 08:36, 20 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 842
Iwona pewnie już tam działa w ziemi, jak siedzi cicho, albo kolejne projekty niczym spod ręki Picassa uskutecznia
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Zana 09:53, 20 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Ba, na razie zamilkła. Mam nadzieję, że mój wywód nie podziała na nią jakoś negatywnie
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Ivo 12:46, 20 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
haha jestem, jestem - bo wieczorem męczyłam kolejną wersję na rysunkach, i mój pech, bo nie czytałam porady Zana. I znowu zaczynam myśleć... I też się zastanawiałam, czy nie wyrzuć całkowicie pęcherznic stąd.
I dobrze, że pada, więc jeszcze nie jadę na zakupy.

Sama już się śmieję z siebie, czy zdążę z tą rabatą w tym roku

A i dzięki za miłe słowa o rysowaniu, ale to raczej nic rewelacyjnego, kreski i niby kształt, aby przede wszystkim poczuć kolory. No i kredki pozbierałam od dzieci

Hortensje to będą na rabacie prostopadle do tej, oraz na przeciwko.
Dlatego tu kombinowałam coś innego i nakręciłam się, aby zgrało z pęcherznicą.

Ale po kolei..
Wczorajsza wersja


I właśnie dodawane rośliny bardziej pod żółty, zielono-żółty, aby pasowały do pęcherznicy żółtej.

I za radą Zana gdybym ją przeniosła w inne miejsce to wtedy zostaną tu tylko bordo pęcherznice.
I wtedy zamiast żółtych kwiatów, trawy z dodatkiem żółtego pójść w dodatki biało-różowe. Bo ona tak kwitnie I też między nie dodać wyższą trawę np. Memory (ale ona jest suuuper)

A co na obrzeża? Czy nadal bordo żurawki? I wtedy trawy i więcej zimozielonego?
I to co mam na rysunku? Oprócz wtedy żółtego przywornika.

I wtedy płynnie rabata prostopadle pójdzie w hortensje i wyższe trawy.

Co Wy na to?

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies