Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Ivo 16:43, 20 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
SylwiaBe wlaśnie chyba te bordo żurawki dam co planowałam, bo one jedyne na słońcu mogą być

I kolor beż też do mnie przemawia
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 16:56, 20 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
No to aktualne zdjęcia z balkonu (wyżej nie poradzę) - teraz, przed akcją tworzenia ogrodu a nie jak było wcześniej "placu zabaw"









I aktualny plan rabat


Rabata1
to ona jest teraz natchnieniem "malarstwa" i Waszego doradztwa

Rabata2
Te rododendron i pochodne, i wrzosy przenoszę do rabata3 od lewej strony
Drzewka mini owocowe też.
I tu będą wysokie trawy i dwa rzędy hortensji.

Rabata3
Od lewej rododendron i pochodne, wrzosy, coś pewnie jeszcze. Chce też dosadzić z tyłu brzozy i cos zimozielonego, może nawet kawałek tuje od pola.
Tu ma być kącik na ławkę, widok na ogród.
I potem pojawia się czerwone śliwowiśnie i coś pomiędzy nimi...

Rabata4
Tu zostanie mniej drzew, jarząb, dąb czerwony magnolia i śliwowiśnia. Może nawet jeszcze za dużo. Reszta "czerwonych" idzie do rabata3
Tak dziwnie posadziłam bo miałam rok temu dziwną wizję bez wiedzy
A na dole tylko coś spokojnego będzie...

Rabata5
Tu hortensje też. Trawa. I oddzielenie takie od części warzywnej. Porzeczek.
No i jest tu lipa


Marzą mi się zakątki cieniste, z drzewami...
Nie chcę już dużo trawnika...

A tearz biegnę na ogród - w końcu mamy słońce, no i skończyłam pracę
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
SylwiaBe 19:49, 20 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
No teren masz fajny, pole do popisu jest. A co to masz za drzewka owocowe?
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
SylwiaBe 19:53, 20 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Rabata 4 - no za dużo tych drzew, ja bym większość zabrała i zostawiła chyba 1...i zrobić do niego klomb, podsadzony czymś niższym. Może być ten klomb w kształcie kwadratu. Wiem, że całkiem co innego niż planujesz, ale ja tylko sugeruję, co ja bym zrobiła. Ostatecznie to Twój ogród pamiętaj i to Tobie ma się podobać przede wszystkim
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Ivo 20:45, 20 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
SylwiaBe - głównie starsze jabłonie, i rosną też młode czereśnie, śliwki.

rabata 4 - masz rację, i dlatego zostaje na koniec, jak jesienią będę szukać nowych miejsc dla drzew. I może faktycznie zmniejszę ten kwadrat co planowałam jako romb.


A to po dzisiejszej akcji - przygotowana rabata 5. Drzewa na jesień zmiana.


No i na rabacie 1 nie ma już żółtej pęcherznicy. Trzymajcie kciuki aby odżyła jako żywopłot.



No i krok po kroku powolutku oczyszczanie rabaty 3.
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
SylwiaBe 21:12, 20 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
To się dziś Iwonko narobiłaś, pięknie ! Praca wre! Ja tak usuwałam trawę, przekopywałam w marcu i kwietniu, to wiem, jaka to ciężka praca ja np niewiele dziś zrobiłam: przesadziłam lawendę, zasadziłam derenie, żurawki i 2 miskanty Zebrinus. Warzyw nawet nie tknęłam. Jutro zacznę od warzyw. Taki plan
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Zana 23:17, 20 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Iwonka, masz piękne marzenie o ogrodzie z cienistymi zakątkami Brzmi naprawdę super! Obawiam się tylko, że tworząc geometryczne rabaty nie za bardzo osiągniesz ten efekt.
Widzę też pewne niebezpieczeństwo - za parę lat możesz poszukiwać wręcz odrobiny słońca na swojej działce. Masz już ogromne świerki, posadziłaś lipę, dąb czerwony, buk. To są docelowo bardzo duże drzewa. Lipa i dąb mają szeroki korony. Pod lipą nic Ci nie urośnie bo system korzeniowy na to nie pozwoli, generalnie teren pod lipą to pustynia. Dla takich drzew trzeba dobrze przemyśleć miejsce w którym mają rosnąć z uwzględnieniem ich docelowych rozmiarów. Wiem o czym piszę, bo mam na działce wielki dąb. Gdyby dziadek mojego eMa posadził ten dąb 10 metrów na lewo od miejsca w którym rośnie, miałabym o wiele więcej słońca na działce. A dzisiaj dąb zacienia sporą część działki. Dodatkowo są sosny, brzozy. Praktycznie nie ma miejsca na kolorowe słoneczne rabaty.

Popatrz jak świetnie dzieli przestrzeń Agata, tworząc właśnie takie zakątki. Ona ma już zastany drzewostan.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/7722-tajemniczy-ogrod?page=462

____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Ivo 08:56, 21 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
SylwiaBe - no to u Ciebie też się dzieje, super. Dodaje to pewnie poweru.


Zana -no dałaś mi teraz do myślenia, oj bardzo...
Muszę to przemyśleć, przejrzeć na spokojnie wątek "Tajemniczy Ogród"...
Jedyne co mnie pociesza to te trzy duże drzewa dopiero za x lata bedą faktycznie duże i rosną w miejscu, gdy słońce nie załonią zbytnio na cały ogród - południe jest od sąsiadów z lewej, i trochę od pola.

No to myślę teraz... A przeadzanie to i tak jesień.
Ale teraz to nawet nie wiem jak z rabatami, środek ogrodu zostawię na później
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Zana 10:25, 21 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Iwonka, nie chciałabym Ci tu jakoś za bardzo mieszać. Staram się wskazać pewne zagrożenia.
Jakie ogrody Ci się podobają? Możesz podać jakieś przykłady tu z forum albo inne? Bo trudno właściwie coś doradzać jeśli nie do końca wiadomo co ma być efektem końcowym twórczości ogrodowej.
Machnęłaś kawał roboty. Ona się na pewno nie zmarnuje
Takie prostokątne rabaty sugerowałyby nowoczesny styl ogrodu. Piszesz o zakątkach a do takiego efektu widziałabym raczej jakieś łuki, szerokie fale, zaokrąglenia itp. Musisz pochodzić po wątkach i pozapraszać gości do siebie celem doradzenia.
Warto zweryfikować to na tym wczesnym etapie ogrodu niż obudzić się za kilka lat z tzw. "ręką w nocniku".
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Zana 10:32, 21 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Nie jestem specjalistką To tylko jako luźny pomysł innego poprowadzenia rabat Taka zajawka


____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies