Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

A_gawa 19:59, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ivo napisał(a)
czekam

A w temacie pęcherznicy przy tarasie i wsparcia w rabacie dla niej - będę teraz oglądać w necie Twoje propozycje I nie mam tam dużo miejsca.

Aaa.. i latem to nie widać "gołego dołu", nawet na młodych krzakach.





Bardzo mi się ten żółty busz przy tarasie podoba, tylko w zimę masz łyso.
Faktycznie pięknie potrafią się prezentować.

A w trawniku dąb rośnie? I co jeszcze?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 20:01, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ivo napisał(a)
I nie mam tam dużo miejsca.

Aaa.. i latem to nie widać "gołego dołu", nawet na młodych krzakach.



Nie myślałaś, żeby to wszystko przyciąć w formowany żywopłot? Tuje niższy, a grab wyższy (?) - nie wiem co to za roślina. Stawiam, że tam jest ulica za krzaczorkami?

____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 20:09, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ivo napisał(a)
Wariant 3

I tu nie ma hortensji, i uspokojenie rabaty poprzez żóltego liliowca.

1. Świerki/ sosna - już są
2. Pęcherznica Luteus / Diabolo - już są, żółta / bordo, kwiaty=białe w VI-VII
2. Miskant Variegatus
3. Liliowiec Stella D'oro (Hemerocallis), kwiaty=żółte w VI-VIII

A czy coś wtedy jeszcze? Chyba nie wiem..



Jeżeli chcesz żółtego liliowca, to też nie dałabym go na całej długości, bo będzie tu zbyt monotonnie, on się musi z czymś skontrastować, np. posadzić do niego kule karłowych sosen górskich np.'Mops'.

Jak chcesz iść w żółtą tonację, to dodaj do niego którąś z tawuł japońskich lub berberys Thunberga 'Aurea'.

Do tego wsadziłabym linijkę na biało obrzeżonych funkii 'Patriot' - nawiązałyby do Variegatusa.

Tylko funkie raczej do półcienia lub cienia.

Ewentualnie można dać trochę trzmieliny z przewagą białego koloru na liściach.


Chyba za dużo roślin się tam zrobiło.

Ale to trzeba wybrać 3-5 rodzajów. Tak sobie myślę.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 20:11, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ivo napisał(a)

Oczywiście ciągle Rabata nr 1

Wariant 1

1. Świerki/ sosna - już są
2. Pęcherznica Luteus / Diabolo - już są, żółta / bordo, kwiaty=białe w VI-VII
2. Miskant Variegatus
3. Hortensja Little Lime, kwiaty=białe w VII-IX
4. Hakonechloa macra 'Aureola' lub Hakonechloa macra All Gold lub cyprysik filifera aurea nana lub Trzmielina Fortune’a - zielono-żółte liście

I myślę, że chyba jednak Hortensja Little Lime bo są niższe niż np. Vanilla Fraise czy Limelight, i nie będzie "konkurencji" dla pęcherznic, i to, że ma białe kwiaty, które wyciszą kolory na rabacie i będą pasować do białych kwiatków pęcherznicy.

Najniższy poziom czyli 4 - nie wiem co wybrać. Ale bardziej wtedy kusi Trzmielina Fortune’a albo zimozielony cyprysik filifera aurea nana.




To zestawienie bardzo mi sie podoba, tylko ja nie sadziłabym paskami, ale jest jeden ogród w ten sposób zrobiony i jest przepiękny.

Zobacz sama: https://www.ogrodowisko.pl/watek/3458-moja-codziennosc-ogrod-oli
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 20:14, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
To uciekam. Zobaczę jutro co wytworzyłaś.

Jestem Agnieszka.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 20:20, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ivo napisał(a)
A_gawa - dzięki że jesteś tu ze mną, pomaga mi to daje power do dalszej pracy i planowania




Bardzo dobrze wiem jak to jest, kiedy nikt nie wesprze człowieka choć trochę, ignorowane są człowiecze posty na forum, bo wiadomo - każdy tyra w swoim ogródku lub pomaga znajomym i zwyczajnie nie ma czasu lub dochodził do wiedzy bardzo długo i nie chce się nią z nikim dzielić... To zrozumiałe. W sumie jest masa artykułów Szefowej i każdy szanujący się amator od nich powinien zacząć.

Specjalistką do spraw projektowania to nie jestem, ale jeśli moja obecność pomoże Ci w zmotywowaniu się, doda skrzydeł, to już wygrałyśmy obie.

Na pewno to muszą być Twoje rośliny, takie ukochane, piękne dla Ciebie a nie dla kogoś innego. Warto zastanowić się nad kompozycją, bo później będziesz przesadzać. A ile to pracy, to obie dobrze wiemy.

Miło zobaczyć ciepłe słowo w swoim wątku, choćby to taki wirtualny był człowiek, ale jednak jest i coś miłego gada.

Trzymaj się i niech Ci się zielone przyśni jakieś ładniutkie.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 20:24, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ivo napisał(a)
Wariant 2

Taki sam jak wariant 1 z wątkiem najniższego poziomu 4, i czy tu nie dać kolorem pasującym do pęcherznicy Diabolo?

4. Imperata cylindrica 'Red Baron'





A zimozielonego do tego nie dodasz?

Też ładnie wymyśliłaś. Tylko ja ciągle się będę przy sadzeniu plamami upierać, a nie takimi prostymi kreskami. Jeśli kreski, to urywane, przechodzące w inną roślinę. Może ten Fifera Nana?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
MartaCho 20:42, 10 maj 2020

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2170
Hej!
U mnie z doradzaniem projektowym też raczej słabo, ale chętnie zostanę i będę podglądać co u Ciebie, bo strasznie lubię taki brainstorming
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Ivo 20:47, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
A_gawa Agnieszka a ja jestem Iwona
I bardzo, bardzo, bardzo dziękuję, i za ciepłe słowa i zrozumienie. Za cierpliwość..

I oczywiście za porady, rysunek

Myślę, rysuję, zapisuję. I jutro piszę...
Aaa.. ten plan "jak jest teraz" to zrobiłam w MS Word

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 20:50, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
MartaCho - witaj, razem zawsze coś wykombinujemy, albo na teraz, albo kolejne rabaty, ale na pewno się nauczymy

Ja spisuję różne rady, dzielę na tematy, też co pasuje, co nie..
Najbardziej się śmieję z siebie, że znam już niektóre rośliny dzięki forum, i potrafię z fotek inspiracji je też odczytać.
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies