Gdzie jesteś » Forum » Trawy ozdobne i turzyce » Kompozycje z trawami w roli głównej

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompozycje z trawami w roli głównej

Mariusz_Suro... 19:03, 20 lut 2012

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
agniecha973 napisał(a)
Powyższe przyznam nieśmiało, nie robią takiego wrażenia jak hakonechloa. Ale liczę się z tym, że ciężko będzie znaleźć zamiennik. Bardziej podoba mi się Carex digitata, ale wysokość podana to 0,05 - 0,4. Dlaczego aż taka rozbieżność? I jeszcze Carex Strigosa, ale tam nie widzę wysokości.



Carex digitata jest malutka, nie przekracza 20cm, Carex strigosa jest wyższa, ze 40-50 cm ale to nie jest fontanna. Ona niewiele różni sie od Carex sylvatica. rośnie rzeczywiście szybko.
Kolejne propoxycje Stipa calamagrostis, Carex appropinquata, Carex pendula, Brachypodium sylvaticum, Festuca gigantea....
Na razie te, wyższe, około 50-60 cm. Spróbuj wziąć także pod uwage to, że rozpatrujesz roślinę na podstawie pojedynczej kępy a będziesz miała je w masie. To zupełnie inne działanie na "oko"
Proponuję Ci na razie to co wcześnie odbija.
Poczytaj sobie jeszcze mój artykuł o trawach okrywowych, tam masz wszystko co ja dawkuję...

Skąd są rozbieżności wysokościowe? Gatunek to szeroka pula cech, odmiana wąska. Przy dużych gatunkach rozbieżności mogą być jeszcze większe - 0,5 - 1,5 m. Najlepiej kupować odmiany lub gatunek ale rozmnażany wegetatywnie. Wtedy cechy są w miarę wyrównane. Z siewu otrzymujemy loterię
____________________
Mariusz
agniecha973 22:38, 20 lut 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Dziękuję za zainteresowanie. W wolnej chwili przeglądnę propozycje. Dziś znalazłam jeszcze coś co mi się najbardziej spodobało - Carex Irish Green. Będzie się nadawała, czy ma jakieś wady. Z wyglądu dla mnie idealna. Jak szybko rośnie?

50-60 cm to już za wysokie. Chyba trzeba szukać tak do 40 cm.

Masz rację, takie szukanie i wybieranie po obrazkach to tak prawie jak na ślepo, dlatego serdecznie dziękuję za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 10:09, 21 lut 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
alinak napisał(a)
a obejrzyj sobie śmiałek darniowy. nie byłaby dobra ? jest podobna . właśnie oglądam ją na fotkach z Wojsławic


Alino, Dominika przestrzegała przed tym śmiałkiem, że bardzo się rozsiewa i wszędzie go znajduje, więc mam go na liście na "nie".
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 10:14, 21 lut 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Znalazłam Carex morrowii Green Dance. Bardzo podobna do Irish Green (przynajmniej ze zdjęcia). Podoba mi się i wysokość raczej ok. - 30 cm. Jakie spostrzeżenia warte rozważenia co do tej trawy?
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
kraania 12:30, 23 lut 2012


Dołączył: 12 lut 2012
Posty: 1709
agniecha973 napisał(a)

a obejrzyj sobie śmiałek darniowy. nie byłaby dobra ? jest podobna . właśnie oglądam ją na fotkach z Wojsławic


Alino, Dominika przestrzegała przed tym śmiałkiem, że bardzo się rozsiewa i wszędzie go znajduje, więc mam go na liście na "nie".


Ja mam śmiałka od dwóch sezonów i nie mam z nim żadnych problemów. Aż przyjżę się tej trawie w tym roku. Wygląda za to świetnie.
____________________
Ogród w lesie - moje miejsce na ziemi Ogrodowiskowe spotkanie Spotkanie wrzesień 2012 u kraanii zmiany zmiany u kraanii-czyli co w lesie piszczy
alinak 13:04, 23 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
agniecha973 napisał(a)
Proszę o pomoc w wyborze traw na założenie takie jak na prezentowanym linku na trzecim zdj. od końca, czyli górą jakieś drzewa (planuję formowane graby) a u dołu poduchy bukszpanowe i jakaś trawa tworząca pagórki. W oryginale jest hakonechloa, ale ona lubi podobno cień, a u mnie to założenie będzie raczej nasłonecznione, a po drugie potrzebuję trawy, którą szybko rozmnożę, bo założenie będzie dość spore i nie dam rady zakupić tyle sztuk. Chciałabym zakupić sadzonki traw w tym roku, podzielić i rozmnożyć, a może w przyszłym roku zrealizować nasadzenie. Poradźcie proszę.

http://www.tomstuartsmith.co.uk/projects/private-gardens/norfolk-garden/



Agnieszko aż się wróciłam do twojego pierwszego postu . ty przecież chciałaś tej trawy dużo, więc czego się obawiasz?
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
agniecha973 20:21, 23 lut 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Dziękuję za głosy za śmiałkiem, ale już wybrałam Carex morrowii Green Dance. Pisałam, że dużo ale chciałabym, żeby pozostał na swoim miejscu. Jak macie zdjęcia, żeby go zareklamować, to wstawcie. Bardzo chętnie o nim poczytam i pooglądam w Waszych ogrodach. To trochę inaczej niż oglądanie zdj. w katalogu. To na pewno nie ostatnia trawa w moim ogrodzie, więc warto zdobyć nowe wiadomości.
Jeszcze raz dziękuję.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
alinak 20:34, 23 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
ja wybrałam nad przyszłe nowe oczko kłosownice- brachypodium sylvaticum.bedzie pod większymi miskantami forner osten i yakushima dwarf a za nimi miskanty posejdon . zresztą tam tylko trawy , bo oczko będzie bez folii i jego dno też pokryte trawą mozgą i kamieniami . dlatego bez folii , bo ono ma zbierać wodę z działki . tak w ogóle tworzy się ciągle bajorko i myślę że to dobry pomysł .dodam tylko hosty i paprocie i koniec .......Mariusz co o tym myślisz ? tzn . o zestawie traw . tak jest lekki półcień po południu ale z przewagą słońca do południa .
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Podkarpatka 18:10, 09 cze 2012

Dołączył: 31 mar 2011
Posty: 5
Witam z Podkarpacia
Moje pytanie dotyczy kostrzewy sinej, której nasiona półtora roku temu zakupiłam na Allegro, z myślą, że będzie to niedźwiedzie futro. No, niestety, trawa okazała się właśnie siną kostrzewą. Posadziłam małe sadzonki jako obrzeża dwóch klombów, w zeszłym roku wszystko "szło" zadowalająco . W tym roku moje kostrzewy już tak się rozrosły (i nadal rozrastają!!), że za chwilę spod nich nie będzie widać pozostałych roślin! Część z nich musiałam powykopywać - obdarowałam nimi okoliczne sąsiadki . U nich jakoś na razie mizernie wzrastają, u mnie każdego dnia są coraz to rozleglejsze! W dodatku zaczynają się nieładnie rozkładać, kłaść na ziemi, dolne źdźbła (szczególnie po deszczu) przyklejają się do ziemi, łamią i schną . Dołączam zdjęcia, na których widać, że moje trawy przestają być dekoracyjne . Dodam, iż nie przycięłam pozimowo mojej kostrzewy (nie wiedziałam, że należy), może dlatego rośnie teraz jak szalona? Może powinnam ją teraz przyciąć? Proszę o radę, bo moja kostrzewa w żadnym razie nie wygląda jak "roślina obwódkowa" - raczej sąsiadujące z nią rośliny za moment zginą w gąszczu sinej trawy!
Pozdrawiam .



Sebek 13:38, 10 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj
Aaaaale okazy - jakbyś miała się jej pozbywać to wymień się na coś na forum - na pewno będą chętni
Co do rozkładania - to chyba przez to, że one są takie duże - myślę, że trzeba je podzielić .
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies