Gdzie jesteś » Forum » Trawy ozdobne i turzyce » Kompozycje z trawami w roli głównej

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompozycje z trawami w roli głównej

frezja 18:32, 27 sie 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Gardenarium napisał(a)
Dodaj jeżówki w kolorze mocno różowym, a na czerwiec czosnki. Dużo czosnków, co najmniej 50 szt.


Przyda się ta podpowiedź...nigdy bym nie pomyślała,że na mój piasek w pełnym słońcu jeżówki.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
gosiaczek 12:12, 28 sie 2015

Dołączył: 11 sty 2015
Posty: 107
alinak napisał(a)
jeźówki lubią słońce


dziękuję za podpowiedź, pozdrawiam Gosia
____________________
Kolorowy raj Gosi
Gardenarium 12:29, 28 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na Twój piasek...użyźnij nieco glebę, podsyp kompostu, nie wierzę, że sadzisz w piasek w dołek chyba coś dajesz, jeżówki na takiej glebie urosną, ale dołki pozaprawiaj.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/397-sadzenie-bylin
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:29, 28 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
cyt z art. Przed sadzeniem glebę trzeba przede wszystkim odchwaścić oraz usunąć kamienie, gruz i ewentualne śmieci. Sposoby pozbycia się tych uciążliwych "intruzów" opisałam w artykule Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie oraz Jak zaprojektować i założyć ogród - sprzątanie. Im więcej starań i dokładności w tych działaniach, tym mniej pracy później.

Wzbogacanie podłoża kompostem Następnym krokiem jest przekopanie podłoża np. widłami amerykańskimi. Można jednocześnie dodać kompost własnej produkcji lub żyzne podłoże z worków, zakupione w centrum ogrodniczym. Luźna struktura gleby korzystnie wpływa na rozrastanie się bylin. Dobrze wzbogacone podłoże spowoduje, że byliny będą doskonale rosły i nie trzeba będzie już zaprawiać pojedynczych dołków.

Jak sadzić byliny

W całkowicie pustym ogrodzie zaznaczamy kształt poszczególnych pól przy pomocy farby w sprayu lub kołków i sznurka. Można też patykiem "narysować" kształt na rabacie. Inny sposób to rozłożenie miękkiego węża.

Kolejny krok to ustawianie roślin przy zachowaniu odpowiednich odstępów. Doniczki powinny być przed sadzeniem zalane lub moczone w wodzie. Bryła nie powinna być sucha. Korygujemy obchodząc rabatę ze wszystkich stron.

Następnie kopiemy dołki nieco głębsze niż wysokość bryły korzeniowej i dwa razy szersze niż jej średnica, aby było miejsce na zaprawienie dołka. Wyjmujemy roślinę z doniczki i próbujemy poluzować korzenie, delikatnie je rozrywając lub rozwijając.

Pierwszy krok - wyjmowanie z doniczki i sprawdzanie korzeniDrugi krok - wykopanie dołka i zaprawienie go kompostem

Na dno nasypujemy kompost lub dowolną ziemię ogrodniczą (zgodnie z wymaganiami) i lekko mieszamy z ziemią rodzimą z dna dołka, ustawiamy roślinę, dosypujemy żyznej ziemi do połowy i uciskamy przestrzeń rękami aby usunąć powietrze. Nie dodajemy nawozów mineralnych. Dokładnie podlewamy. Wtedy woda wsiąknie a nie wypłynie z dołka. Dodajemy brakującej ziemi.

Na koniec ponownie podlewamy i ściółkujemy. Ściółka chroni przed chwastami i zatrzymuje wilgoć w glebie. Padający w tym czasie deszcz nie zwalnia nas z obowiązku podlewania.

W bardzo wilgotnej glebie zaleca się uformować mały wzgórek i na tym sadzić rośliny. Na dnie wcześniej rozkładamy kamyczki (drenaż).

Wysokie byliny jak ostróżki, floksy czy dzielżany dobrze jest przywiązać do podpór, które możemy umieścić już podczas sadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:30, 28 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pielęgnacja bylin

Latem rośliny bujnie rosną, pod warunkiem zapewnienia optymalnej wilgotności. Pamiętajmy także o odchwaszczaniu i ewentualnym nawożeniu.

Jesień jest ważnym momentem dla bylin. Nie wszystkie muszą być ścięte przy ziemi. Niektóre (rozchodniki, jeżówki, żeleźniaki) pozostawiamy na zimę. Będą dodatkowo zdobiły ogród. Szczątki pędów ochronią także przed mrozem.

Inne (floksy) ścinamy tuż przy ziemi, aby dały miejsce nowo powstającym pędom. Rośliny posypujemy kompostem. Sygnałem do jesiennego cięcia jest całkowite zbrązowienie pędów.

Wrażliwe rośliny przysypujemy na zimę grubszą warstwą liści lub ściółką (kora). Wiosną stare części nadziemne wycinamy sekatorem i dajemy wieloskładnikowy nawóz. Cięcie nie dotyczy roślin zimozielonych.

Odmładzanie i przesadzanie

Mniej więcej co pięć-siedem lat byliny odmładzamy. Wykopujemy je i dzielimy, co pomaga utrzymać w dobrej kondycji i w odpowiednich ryzach. Nowe miejsca wzbogacamy kompostem. Rośliny będą zdrowo i bujnie rosły. Zwiększy się też kwitnienie. Znam dwa najlepsze terminy odmładzania: wiosna i jesień.

Wiosna to czas, kiedy usuwamy ściółkę, ścinamy resztki łodyg i liści, wykopujemy karpy i uważamy, aby nie uszkodzić wschodzących pędów. Kępy dzielimy ostrym szpadlem lub nożem tak, aby każda część miała kilka nowych pączków i korzenie. Innym bylinom wystarczy dla odmłodzenia tylko radykalne przycięcie przy ziemi i posypanie kompostem.

Jesienią dzielimy byliny, które przekwitły. Ścinamy pędy i wykopujemy karpy, dzielimy podobnie, jak wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gosiaczek 18:22, 28 sie 2015

Dołączył: 11 sty 2015
Posty: 107
Dziekuję bardzo za informację.
Poczytałam sobie, wiadomosci bardzo przydatne.

pozdrawiam, Gosia
____________________
Kolorowy raj Gosi
Gardenarium 14:52, 30 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wtedy i piasek niestraszny
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
frezja 18:00, 30 sie 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Gardenarium napisał(a)
Na Twój piasek...użyźnij nieco glebę, podsyp kompostu, nie wierzę, że sadzisz w piasek w dołek chyba coś dajesz, jeżówki na takiej glebie urosną, ale dołki pozaprawiaj.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/397-sadzenie-bylin


Danusiu dziękuję nie sadzę w piasek..NIE;w dołek zawsze daję dobrą ziemię oraz kompost..;bardziej chodziło mi o nasłonecznienie...czyli prawie patelnię.
Wiele porad dotyczących sadzenia tu znajduję i dalej się uczę;parę dni temu zajęłam się floksami,które kilka lat nie były "ruszane"..może stąd choroby grzybowe..i już odbijają ku mojej uciesze.









____________________
Ewa - Ogrodowy song
guapcia 14:23, 13 kwi 2016

Dołączył: 29 lip 2015
Posty: 4
Chciałabym bardzo prosić o radę dotyczącą aranżacji trawiastej rabaty.
Jestem właścicielką dużej działki - 7000m, położonej na wzgórzu w otoczeniu łąk i lasu. Dom, który w niedługim czasie powstanie to nowoczesna stodoła z ogromnymi przeszkleniami posadowiony na betonowych słupach (z uwagi na duże różnice poziomów). Na działce rosną liczne brzozy, część z nich tworzy zagajnik, część rozsiała się swobodnie. Posadzone zostały drzewa: tulipanowce, ambrowce, grujeczniki, buk, serby, magnolie ( Elisabeth, Genie, Honey Tulip). Wybrana kolorystyka to: biel, niebieskości, fiolety, trochę maślanej żółci, plus szczypta prawie czarnego bordo. Z uwagi na charakter otoczenia - okolice Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, chciałabym aby całość była utrzymana w zwiewnym, monochromatycznym i trochę surowym klimacie. Nie będzie łagodnie meandrujących ścieżek, falbanek, łuczków i pergolek Im dalej domu tym charakter ogrodu ma być bardziej swobodny.
Rabata, która sprawia mi tyle problemów położona jest w samym dole działki, ma wymiary 3m x 50m. Jako tło posadzony został żywopłot grabowy. Początkowo rozrysowałam sobie rabatę złożoną z dużych plam traw (miskanty, trzcinnik, sporobolus heterolepsis)oraz bylin (sadziec, rozchodnik Star Dust, ostrogowiec, krwawnik kichawiec, perovskia, jeżówki, przegorzan, liatra, szałwia omszona i kocimiętka). Po głębokich przemyśleniach doszłam do wniosku, że chyba wolałabym jednak mniejszą liczbę gatunków bylin z przewagą traw. Wybrałam rozchodnika Star Dust, krwawnika kichawca, przegorzan, perovskię, werbenę patagońską, oraz czosnki ozdobne.
Bazę natomiast miałyby tworzyć miskanty: Gracillimus, Morning Light.
Czy na tak dużej powierzchni, ograniczona liczba gatunków roślin, zebranych w duże grupy to dobry pomysł?
I jeszcze jedno, czy pomiędzy miskantem Gracillimusem a rozchodnikiem powinno pojawić się jeszcze jedno piętro roślin z uwagi dużą różnicę wysokości?
Kasia
____________________
Gardenarium 07:22, 16 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
guapcia napisał(a)

Czy na tak dużej powierzchni, ograniczona liczba gatunków roślin, zebranych w duże grupy to dobry pomysł?
I jeszcze jedno, czy pomiędzy miskantem Gracillimusem a rozchodnikiem powinno pojawić się jeszcze jedno piętro roślin z uwagi dużą różnicę wysokości?
Kasia


Może pojawić się rozplenica (mniejsze odmiany).

Jako inspiracja polecam

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/361-magiczne-ogrody-z-trawami

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/452-ogrod-w-stylu-dzikiej-laki

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/448-ogrody-naturalistyczne
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies