Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródkowe perypetie:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródkowe perypetie:)

abiko 20:25, 30 paź 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
gardenarium napisał(a)
Ładnie, a ja jeszcze zajrzałam wstecz, na skarpę.

Żeby na niej dobrze rosło, trzeba całą przekopać z kompostem lub inną materią organiczną, same dołki nie wystarczą w glinie, bo woda się będzie zbierała jak do garnka i rośliny mogą byc podtopione i zamierać. Ważne jest ukształtowanie terenu, może skarpę trzeba rozszerzyć i złagodzić albo wypłaszczyć ale budując murki oporowe.

Ten pomysł z Anglii mi się podoba, ale to na większy teren.





Popatrz też w wątki http://www.ogrodowisko.pl/watek/246-skarpa-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/watek/302-murki-oporowe
Dziekuje Danusiu za wizytę Skarpę chyba nie bardzo da się wypłaszczyć, bo wtedy to już wogóle zostanie mi kawałek wąski między skaprą a domem. Jedyne chyba to ją przekopać. Trochę już to robiłam, ale dużo jeszcze zostało. Na całej długości skarpy ułożyłam pseudo murek z piaskowca, i przez to optycznie się zmniejszyła chyba, ale problem pozostał.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
abiko 20:27, 30 paź 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
an_tre napisał(a)
...i są bardzo bardzo piękne
i tanio i cudne, a wczoraj dokupiłam jeszcze piękną ceglastą przed dom To jest zaleta kupowania od producenta
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
abiko 20:29, 30 paź 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410


Tak off topic..ależ te ławki są piękne
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
abiko 13:34, 02 lis 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
No to po wolnym wracam do tematu skarpy Już wiem, że będą ja musiała przekopać, aby rozluźnić tą glinę. I tak sobie myślę o nasadzeniach..znalazłam polecana przez Danusię choinę kanadyjska Jeddeloh, niby karłowa odmiana..myślicie, że można ją posadzić na skarpie? choina w połączeniu z jakimś jałowcem, jeszcze nie wiem jakim, może berberysem, tawułą i jakieś bylinki na dole?

____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Sebek 20:31, 03 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No no - może być.

A byliny mogą się przeplatać z trwałymi
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
abiko 09:37, 04 lis 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Sebek, ty jak zwykle jesteś niezawodny
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Pszczelarnia 11:53, 04 lis 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Choina lubi naprawdę dużo wody, nie będzie jej odpływać z tej skarpy? jałowiec i choina to niedobry pomysł. Danusia nie poleca jałowców. Irga? (ale pewien kłopot z plewieniem jednak).

Doczytałam jednak, że irgi nie chcesz. Ale iglaki z berberysami byłyby jak najbardziej ok. Na dole trzmielina. I pas na dalie w układzie piętrowym.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
abiko 11:54, 04 lis 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Miejsce po lewej stronie, kiepsko wyszedł skan z rysunku.

Miejsce na miłorząb szczepiony, miała tam być wiśnia, ale chyba zmieniłam zdanie. Wiśnia będzie przy tarasie, chyba. Miłorząb przy warzywniaku z obwódką z bukszpanu w środku którego będzie warzywniak a z drugiej strony truskawki na podwyższonej rabacie z kamieni z piaskowca. Może być? Jeszcze nie wiem tylko czym podsadzić ten miłorząbek
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
abiko 11:56, 04 lis 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Pszczelarnia napisał(a)
Choina lubi naprawdę dużo wody, nie będzie jej odpływać z tej skarpy? jałowiec i choina to niedobry pomysł. Danusia nie poleca jałowców. Irga? (ale pewien kłopot z plewieniem jednak).
chyba nie, bo to glina więc boję się, że będzie miała jej nawet za dużo Irga odpada,boję się owoców.. mały lubi czerwone
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Pszczelarnia 12:10, 04 lis 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Bardzo mi się podoba miłorząb przy warzywniaku - "ideologicznie" bardzo pasuje (symbol witalności, zdrowia, długowieczności, sprawności intelektualnej). Truskawki na podwyższonym zagonie super pomysł. A dookoła miłorzębu i w obwódce bukszpanowej dałabym czosnek ozdobny ten wysoki tylko. To nie będzie duża obwódka. Czosnek też pasuje do idei warzywnika takiego (nawet jeśli tylko ozdobny). Fajnie będzie!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies