Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Ambrowiec amerykański - Liquidambar

dana04 12:24, 26 wrz 2015

Dołączył: 26 wrz 2015
Posty: 3
Witam po raz pierwszy na tym wspaniałym forum. Mam pytanie odnośnie ambrowca kulistego.
Kupiłam kilka dni temu ambrowca , którego srednica nie przekracza 3cm, a wysokość łącznie z koroną około 2,5m ( sam pień około 1,8m ). Przy zakupie w szkółce zasugerowano mi, abym na zimę okryła koronę przed mrozem. Nigdzie o tym nie czytałam, aby chronić koronę - czy jest to konieczne?
dana04 12:25, 26 wrz 2015

Dołączył: 26 wrz 2015
Posty: 3
wspomnę, że mieszkam między Opolem a Wrocławiem
Gardenarium 12:26, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Absolutnie niekonieczne, bo to rejon bardzo ciepły, chyba że przyjdzie zima stulecia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Viola 13:42, 26 wrz 2015


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Ilona napisał(a)
Proszę,napiszcie do jakiej szerokości dorasta korona odmiany kulistej gumball? Jeśli chcę posadzic dwa, to w jakiej odległości od siebie powinnam je posadzić?
I jeszcze pytanie dot. systemu korzeniowego - czy odmiana szczepiona ma rozbudowany system korzeniowy? Czy odległość 0,5m od domu będzie ok?

Absolutnie za blisko, ja bym nawet w odległości 3 m bała się posadzić przy domu, ambrowiec może być nieobliczalny. To silne drzewo Może się wymknąć spod naszej kontroli. Powinien mieć dla siebie sporo miejsca, chociażby po to, by się dobrze prezentować Po co kupować genetycznie duże drzewo i później je ciągle ograniczać w rośnięciu?
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Adriana 19:40, 28 paź 2015

Dołączył: 06 wrz 2015
Posty: 16
Dzien dobry, dlaczego moj ambrowiec się nie przebarwia? Drzewko zostało posadzone w lipcu, ma słoneczne i wietrzne stanowisko. (Wielkopolska). Zdjecie zrobiłam dzisiaj.

____________________
Gardenarium 19:44, 28 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Widać w tych okolicznościach przyrody ten typ tak ma.

Za mokro ma, za dobrze ma, za ciepło jeszcze jest..kilka przyczyn może być.

Ale zaczyna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zielona 19:47, 28 paź 2015


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Adriana napisał(a)
Dzien dobry, dlaczego moj ambrowiec się nie przebarwia? Drzewko zostało posadzone w lipcu, ma słoneczne i wietrzne stanowisko. (Wielkopolska). Zdjecie zrobiłam dzisiaj.


Nie przebarwia?
Twój ambrowiec właśnie zaczął się przebarwiać Jest żółtawy, a potem zacznie się czerwienić. Jednak nie zawsze ambrowce przebarwiają się jednakowo. Czasem są żółto-pomarańczowe, czasem czerwone, a czasem bardziej brunatno-fioletowe. Zależy to od wielu czynników /nie tylko słonecznej wystawy/: od ilości i jakości składników w glebie, temperatury powietrza.
Spójrz jak wygląda nieprzebarwiony (również Wielkopolska)



Pszczelarnia 22:00, 28 paź 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Raczej ma za sucho skoro się nie przebarwia.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zielona 22:10, 28 paź 2015


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Pszczelarnia napisał(a)
Raczej ma za sucho skoro się nie przebarwia.

Hmm... za sucho...? W poprzednim tygodniu było u nas sporo deszczu, a mój ambrowiec i tak soczyście zielony. Myślę jednak, że w tym tygodniu powinien się nieco zmienić, bo zaczyna od środka żółknąć.
Pszczelarnia 22:15, 28 paź 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Bo idę tym tropem: klony w Kanadzie wybarwiają się ze względu na wilgotność podłoża i powietrza oraz różnice temperatur między dniem a nocą. Więc nie wiem .... .
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies