Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Ambrowiec amerykański - Liquidambar

mariolka07 15:16, 16 cze 2023

Dołączył: 13 cze 2023
Posty: 4
Ja również obawiam się, że być może to również wina podłoża. Gleba ciężka, gliniasta dodatkowo podsypana torfem tak nam doradzono ale dopiero wczoraj doczytałam, ze torf nie zawsze bywa kwaśny i bogaty w składniki odżywcze. Im bardziej czarny tym jego odczyn podobno bardziej obojętny i bardziej jest on ubogi w składki odżywcze. Nasz był bardzo czarny i tłusty, mokry, ciężki…po posadzeniu drzewek dobry tydzień lało wiec ta ziemia jest podejrzewam mocno zbita…korzenie też nie były jak należy rozluźnione były ruszone ale nie jakoś bardzo z obawy żeby ich nie porwać…wiec to może wina podłoża? Może jest za mało kwaśne stad żółknięcie liści i może chloroza? Dziś przyjdzie mi płyn Helliga to spróbuje zbadać odczyn. Wczoraj zauważyłam również bardzo dużo mrówek w okolicach drzewek i ścieżki prowadzące do gniazd. Potraktowałam je już proszkiem. Nie mierze wody ale z pewnością to nie jest litr dwa. Leje bezpośrednio z węża ogrodowego myśle ze jakieś 10-15 l pod drzewko. Może to zdecydowanie za dużo i mają za mokro? Również żałuje, że tak późno znalazłam to forum i nie przygotowałam odpowiednio podłoża i bryły korzeniowej.
Meghan 15:48, 16 cze 2023

Dołączył: 15 cze 2023
Posty: 2
mariolka07 napisał(a)
Ja również obawiam się, że być może to również wina podłoża. Gleba ciężka, gliniasta dodatkowo podsypana torfem tak nam doradzono ale dopiero wczoraj doczytałam, ze torf nie zawsze bywa kwaśny i bogaty w składniki odżywcze. Im bardziej czarny tym jego odczyn podobno bardziej obojętny i bardziej jest on ubogi w składki odżywcze. Nasz był bardzo czarny i tłusty, mokry, ciężki…po posadzeniu drzewek dobry tydzień lało wiec ta ziemia jest podejrzewam mocno zbita…korzenie też nie były jak należy rozluźnione były ruszone ale nie jakoś bardzo z obawy żeby ich nie porwać…wiec to może wina podłoża? Może jest za mało kwaśne stad żółknięcie liści i może chloroza? Dziś przyjdzie mi płyn Helliga to spróbuje zbadać odczyn. Wczoraj zauważyłam również bardzo dużo mrówek w okolicach drzewek i ścieżki prowadzące do gniazd. Potraktowałam je już proszkiem. Nie mierze wody ale z pewnością to nie jest litr dwa. Leje bezpośrednio z węża ogrodowego myśle ze jakieś 10-15 l pod drzewko. Może to zdecydowanie za dużo i mają za mokro? Również żałuje, że tak późno znalazłam to forum i nie przygotowałam odpowiednio podłoża i bryły korzeniowej.


Ja też zaczynam działać, mam zamiar zakupić urządzenie do pomiaru gleby chyba jednak jeszcze raz je posadzę, po tygodniu nic nie powinno się im stać, tak sądzę. Jestem dość początkującym ogrodnikiem, więc to forum to dla mnie skarbnica wiedzy. Trzymam kciuki za drzewka
mariolka07 16:50, 16 cze 2023

Dołączył: 13 cze 2023
Posty: 4
Nasze wsadzone 6 maja i też mi chodzi po głowie żeby je jeszcze raz wykopać, przygotować podłoże i wkopać raz jeszcze ale to na jesieni bo teraz już bym nie chciała…chyba ze im się poprawi. Wsadziliśmy 6 sztuk wzdłuż ogrodzenia i 2 są w wyraźnie gorszym stanie, bardziej żółte i listki jakby się zatrzymały w rozwoju.
mariolka07 14:05, 17 cze 2023

Dołączył: 13 cze 2023
Posty: 4
Zbadałam odczyn gleby i wyglada na to, że rzeczywiście jest wysoki…ten czarny torf chyba jeszcze pogorszył sytuacje. Odczyn ph jest tak ok 7-75. Chciałabym jak najszybciej zakwasić podłoże. Podpowie ktoś czym najskuteczniej i najlepiej to zrobić o tej porze roku?
18:00, 25 lip 2023
Drodzy Forumowicze,
Mam problem z dopiero co posadzonym Ambrowcem ‚Gum ball’. Tydzień po posadzeniu zaczął chorować, w tym momencie już wszystkie liście ma pokryte plamkami.

Stanowisko ma słoneczne, ale wietrzne, gleba ciężka gliniasta. Był dobrze podlewany w czasie ostatnich upałów, mamy też linie kroplującą pod nim.

Wczenjej w tym miejscu rosła magnolia, ale najprawdopodniej zaatakował ja grzyb, cała uschła i wymieniliśmy na ambrowca. Pechowe miejsce

Bardzo proszę o radę, co mogę zrobić, aby go uratować. Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki.

Pozdrawiam
18:01, 25 lip 2023


18:02, 25 lip 2023
anuska2507 15:37, 26 lip 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Z samymi ambrowcami nie miałam styczności, ale zapytam, kiedy posadziłaś to drzewko? Ogólnie drzewa sadzone latem mogą po prostu zrzucić liście po posadzeniu. Czasem wypuszczą nowe w tym samym sezonie, a czasem trzeba poczekać na nowe do wiosny.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Majka123 12:14, 23 paź 2023

Dołączył: 06 lis 2019
Posty: 9
Mam kilkuletniego ambrowca. Czy to ambrowiec kolumnowy czy dostałam zupełnie inną odmianę?



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies