Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

piasektt 09:11, 20 lis 2012


Dołączył: 28 lip 2012
Posty: 32
Bardzo dziękuje za pocieszenie !

Do nawożenia swoich starych bukszpanów używam "Agrecol Bukszpan".
Czy takie młodziutkie sadzonki 1-2 letnie można już nawozić? Nię będą "płakać"


Pozdrawiam serdecznie !!!
____________________
dajana 09:25, 20 lis 2012


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
Przydał sie i mnie ten wątek Mam kilka bukszpanów są zdrowe ,,ale nigdy ich nie nawoziłam nie wiedziałam ,,mają trzy lata. Czas je nawozić od wiosny
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
Sebek 00:15, 30 lis 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
piasektt napisał(a)
Bardzo dziękuje za pocieszenie !

Do nawożenia swoich starych bukszpanów używam "Agrecol Bukszpan".
Czy takie młodziutkie sadzonki 1-2 letnie można już nawozić? Nię będą "płakać"


Pozdrawiam serdecznie !!!


Nie będą - ale odwdzięczą się za papu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
joaha 14:44, 10 sty 2013


Dołączył: 27 gru 2012
Posty: 73
Mam cztery stare bukszpany, których praktycznie nie przycinałam. Czy można coś jeszcze z nimi zrobić??? Jeżeli przyciąć to jak mocno? Pomocyyyy

to pierwszy z nich, ma jedną gałązkę taką żółtą

drugi brzydalek to odnoga którą odciełam podczas przesadzania dużego krzewu (przyjął się!)

to była kiedyś kula, ale odkąd połamały ją zwały śniegu, tak że w środku była pusta, już nic z nią nie robilam bo nie wiedziałam co...

no i ostatni pacjent, chyba mogę zrobić z niego kulę, ale nie wiem ile odciąć???


Na zdjęciach tego może nie widać, ale te duże sztuki mają około 50-80cm wysokości.
____________________
10 lat w ogrodzie***Wizytówka - wiejski ogród Asi
margi 17:27, 10 sty 2013


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 1143
Witam serdecznie,postanowiłam pociągnąć temat bukszpanowy.
Mam dość okazały żywopłot z bukszpanu,
Od jakiegoś czasu zauważyłam braki w bukszpanie tj.suche gałązki od środka i wygląda to tak
Moze ktoś podpowie czy to normalne w starszych roślinach,czy może jakaś choroba?Dziękuję
____________________
gosia - Trzeba zacząć wszystko od początku***Same wątpliwości
Gardenarium 22:24, 10 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
joaha napisał(a)
Mam cztery stare bukszpany, których praktycznie nie przycinałam. Czy można coś jeszcze z nimi zrobić??? Jeżeli przyciąć to jak mocno? Pomocyyyy

to pierwszy z nich, ma jedną gałązkę taką żółtą

no i ostatni pacjent, chyba mogę zrobić z niego kulę, ale nie wiem ile odciąć???




Tego delikwenta to zetnij do połowy. To co mu wyrasta ściapaj.

Może tak

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:26, 10 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
joaha napisał(a)




Tego chyba w stożek można, ale trzeba na dole dosadzić pod niego małe, żeby zrobiły "szerokość". Żóltą gałązkę wytnij. Czy ona jest martwa?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:27, 10 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
joaha napisał(a)

drugi brzydalek to odnoga którą odciełam podczas przesadzania dużego krzewu (przyjął się!)



Tego po prostu zetnij do połowy, albo niżej, bo taki goły to do niczego się nie przyda. Albo doklej do innego, też gołego

Ja bym go dokleiła do tego trzeciego i wszystkie razem przycięła w płaską kulę.

Ale na wiosnę Florovit na nie, bo zagłodzone są
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:32, 10 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
margi napisał(a)

Od jakiegoś czasu zauważyłam braki w bukszpanie tj.suche gałązki od środka i wygląda to tak
Moze ktoś podpowie czy to normalne w starszych roślinach,czy może jakaś choroba?Dziękuję


Starsze mogą się ogałacać, bo tam np. światło nie dociera. Braki można uzupełniać podsadzając młode ale wyrośnięte egzemplarze. albo naginając inne gałązki aby uzupełniły luki.

Jeśli w czerwcu zauważysz wodniste plamy na liściach lub sypiące się listki to groźny grzyb Cylindrocladium buxicola, przez co bukszpany ogałacają się i nawet zamierają.
Inny groźny grzyb to Volutella buxi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madzenka 22:59, 10 sty 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Joaha z takich poczochranych krzczków zrobiłam po 3-4 latach coś takiego


Za rok - dwa będą już fajne kulki. Ucięłam na każdej wybujałej mocnej gałązce wierchołek i gałązkę ogołacalam. Z czasem z zielonego kawalka formowałam kulke.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies