Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Mille 09:47, 05 kwi 2019


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Cześć!
Mam w ogrodzie 25-30 letni bukszpan. Muszę go przesadzić i na nowo uformować, a bardzo zależy mi na tym, aby przeżył, bo to pamiątka po mojej babci. Słyszałam, że zwiększę jego szanse na przeżycie, jeśli mocno ograniczę koronę, stąd moje pytanie - czy takie mocne cięcie, gdzie na części gałązek będą ledwie pojedyncze liście nie zaszkodzi mu i czy taka goła gałązka ma szanse zabudować się z czasem?
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
Wiaan 22:53, 06 kwi 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
Danusiu czy bukszpan posadzony do ocieplonej donicy ma szansę na przetrwanie zimy? Jeśli nie to co polecilabys zimozielonego co przetrwa. Będę wdzięczna za odpowiedź
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Agatorek 00:37, 26 gru 2020


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Kiedy jest najlepsza pora na przesadzenie kilkunastoletniego bukszpanu? I jak to zrobić?
Wiem, że najlepiej podlewać obficie dzień-dwa przed przekopaniem. Czy średnica wykopu powinna być zbliżona do średnicy bukszpanu? Jaka głębokość?
Bukszpan jest wysoki, ma ponad dwa metry (max 2,5), średnica około półtora metra, może trochę więcej.
Czy bukszpan rosnący w cienistym miejscu będzie się dobrze czuł na słońcu?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gardenarium 09:10, 30 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Najlepsza pora jest wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Kiedy jeszcze nie widać że zaczyna wypuszczać. Zmiana stanowiska w tym czasie może mu nawet nie zaszkodzić, co miałoby miejsce w lecie.

Po przesadzeniu przytnij koniecznie. Średnica bryły taka, żeby dało się transportować. Im więcej utniesz korzeni, tym mocniej przytnij górę.

Bukszpan dobrze się przesadza, ma drobne korzenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewik 15:10, 14 sty 2021


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Przychodzę z pytaniem o cięcie. Bukszpany w dobrej kondycji, formowane w kulę, potrzebuje je skrócić po całości z 3-5 cm ,kiedy lepiej w marcu czy czerwcu ? Rosną w pełnym słońcu. Podobnie z cisami , niektóre cisy nawet bardziej z góry .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
pawel2806 15:53, 15 sty 2021


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Zdecydowanie marzec zanim ruszy wegetacja.
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Ewik 15:58, 15 sty 2021


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
pawel2806 napisał(a)
Zdecydowanie marzec zanim ruszy wegetacja.


Super, dziękuję .pierwszy raz tak mocno chcę je przyciąć.
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Basia_KRK 15:32, 26 kwi 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Słuchajcie, zagapiłam się z cięciem bukszpanów

Chcę je ciąć tak, jak Danusia opisuje w swoim artylkule:

Cięcie dwukrotne

Takie cięcie wydaje mi się najkorzystniejsze. Terminy: marzec - kwiecień przed rozpoczęciem wegetacji. Bukszpanom po zimie nadajemy pożądaną formę i pobudzamy do silnego rozrastania się i zagęszczania, oraz koniec czerwca, kiedy młode przyrosty przestają być jasnozielone, wtedy przez resztę sezonu ładnie wyglądają i zdążą zdrewnieć przed nastaniem mrozów.


Czy mogę jeszcze teraz wykonać to pierwsze cięcie, czy jest już za późno? Na niektórych gałązkach widzę już zaczątki małych listków.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Mysia_mysia 17:27, 29 sty 2022

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Dzień dobry
Czy w tym miejscu da radę żywopłot z bukszpanu?
Chcę go posadzić pomiędzy płotem a grabami. Jest tam 1 m szerokość ( od płotu do grabów)
Miejsce zacienione, nawadnianie automatycznie.
____________________
Edyta ogrododpoczatku
basia3 18:40, 30 sty 2022


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 1329
Mysia_mysia napisał(a)
Dzień dobry
Czy w tym miejscu da radę żywopłot z bukszpanu?
Chcę go posadzić pomiędzy płotem a grabami. Jest tam 1 m szerokość ( od płotu do grabów)
Miejsce zacienione, nawadnianie automatycznie.



da się oczywiście. Ale odradzam bukszpan z uwagi na ćmę bukszpanową. zastąp bukszpan czymś innym np. cisem lub np. ostrokrzewem bukszpanowym lub ostrokrzewem gładkim
____________________
JEST DOBRZE :D
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies