Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

ewelina_ 17:17, 31 lip 2012

Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 41
Witam mam problem z moimi bukspanami - doradzcie co im jest i czym je leczyć,bo coraz gorzej z nimi.
____________________
Ewelina_
Gardenarium 17:18, 31 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To mogą być przędziorki. Opryskaj Talstarem.
Ale widzę charakterysztyczne tarczki w kształcie przecinka - to skorupik jabłoniowy - pod tarczką zostały jaja złożone przez samice, które zamarły już.

Chyba na skorupika to oprysk nie pomoże bo za późno, larwy wylęgły się na przełomie maja-czerwca. latem są osobniki dorosłe.

Spróbuj opryskać na skorupika Mospilan, Actellic (raczej w maju).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewelina_ 17:46, 31 lip 2012

Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 41
Dziękuje bardzo.
____________________
Ewelina_
honey 08:36, 06 sie 2012

Dołączył: 11 wrz 2011
Posty: 1
Witam, od dawna czytam forum i śledze wasze zmagania wreszcie zebrałam się i pragnę się z wami przywitać i nieśmiało poprosić o pomoc. Przy barmie od garażu mam posadzone (ok 3lat) bukszpany w środku jeden większy do okoła jeden bok 4 szt a drugi 3 szt., chciałą bym je przyciąć w stożek choć do tej pory nigdy tej formy nie robiłam. podpowiedzcie proszę czy nie jest za późno i jak się do tego zabrać czy nie jest ich tam za duż. Mam nazieję że w dobrym miejscu umieściłąm pytanie







Sebek 22:01, 07 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj Honey na ogrodowisku. Pora cięcia bukszpanów minęła, ale już mam na nie pomysł jak powinny wyglądać Zrób z nich piramidki - będą wyglądać miodzio Zdjęcie z pierwszego wątku Danusi



Przeczytaj też artykuł o uprawie bukszpanów
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 22:01, 23 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ciekawa jestem co z Twoimi bukszpanami.

Przykładasz bambus i tniesz wstepnie po kijku, obracasz.

Jak ciąć z stożki poczytaj w wątku o topiarach i w artykułach

http://www.ogrodowisko.pl/tag/topiary
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
grembosia 23:43, 15 paź 2012


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
Czy do zaprawiania dołków do posadzenia bukszpanu mogę dodać obornika krowiego?
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
Gardenarium 18:24, 16 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz, ale nie za dużo, Obornik powinien być dobrze zleżały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
piasektt 20:14, 18 lis 2012


Dołączył: 28 lip 2012
Posty: 32
Witam

Zrobiłem z bukszpanów obwódkę wokół drzewa - sadzonki wsadzałem pod koniec sierpnia (miały około 10cm).

Zauważyłem, że sadzonki zaczęły żółknąć (nie brązowieją na szczęście ) mam nadzieje, że to normalne mniej słońca -> mało chlorofilu ->brak zielonego koloru. Ale czy na pewno? Moje dorosłe, duże okazy są dużo bardziej zielone.


Pozdrawiam

____________________
Gardenarium 11:20, 19 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie przejmuj się, bukszpany szybko reagują na wszelkie braki lub szkodniki i zmieniają kolor, albo dostają kropek itd. Teraz to już nic im nie rób, ale wiosną jeśli rosną w ubogiej glebie, dopsyp icm próchnicy, albo podlej dolistnie Florovitem i doglebowo też.
Obserwuj czy nie mają szkodników.

Po przycięciu i wypuszczeniu nowych liści roślinki pokryją się nowymi przyrostami i będą wyglądały ładnie.

Początek czerwca




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies