Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

piasektt 09:55, 22 lis 2013


Dołączył: 28 lip 2012
Posty: 32
Witam Serdecznie

Czy jest szansa wykopania i przesadzenia, z powodzeniem bukszapnu którym ma około 20-30 lat (tak na moje oko). Nigdy nie cięty, wysoki na około 2 m szeroki na około 0.5m. Jak duży będzie korzeń?


Pozdrawiam
____________________
Pszczelarnia 10:06, 22 lis 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jest. Ja przesadzałam. Taki bukszpan będzie miał kilka zdrewniałych korzeni i te raczej w pewnym momencie trzeba uciąć ale bardzo dużo drobnych uważnie wykopać. To jest bardzo gęsta i zwarta bryła korzeniowa. Po przesadzeniu (ale teraz już bym nie przesadzała) swojego, uformowałam go troszkę i musiałam (upały) cieniować. Podlewać trzeba regularnie.
Korzeń nie będzie wiele szerszy niż objętość bryły. Powodzenia.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
piasektt 12:57, 22 lis 2013


Dołączył: 28 lip 2012
Posty: 32
Pszczelarnia napisał(a)
Jest. Ja przesadzałam. Taki bukszpan będzie miał kilka zdrewniałych korzeni i te raczej w pewnym momencie trzeba uciąć ale bardzo dużo drobnych uważnie wykopać. To jest bardzo gęsta i zwarta bryła korzeniowa. Po przesadzeniu (ale teraz już bym nie przesadzała) swojego, uformowałam go troszkę i musiałam (upały) cieniować. Podlewać trzeba regularnie.
Korzeń nie będzie wiele szerszy niż objętość bryły. Powodzenia.



Myślisz że już jest za późno ?

Ja mieszkam we Wrocławiu u nas zima troszeczkę później wita
____________________
Madzenka 18:00, 24 lis 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
piasektt napisał(a)



Myślisz że już jest za późno ?

Ja mieszkam we Wrocławiu u nas zima troszeczkę później wita


Zdecydowanie lepiej będzie przesadzić po 15 marca, nie ryzykowałabym teraz. Jesli będziesz miał pecha i nadejdzie mrożna zima, to ta zimozielona roslina z powodu uszkodzenia korzeni może wymarznąć. Ja bym nie ryzykowała z zimozielonymi... Z odkrytymi korzeniami jeszcze tak ale taki okazały bukszpan raczej niech poczeka do wiosny...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 18:03, 24 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czekaj do wiosny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
piasektt 19:31, 24 lis 2013


Dołączył: 28 lip 2012
Posty: 32
Dziękuje!

Pozdrawiam Maciej
____________________
Ewik 21:23, 24 sty 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Mam podobne pytanie - w zeszłym roku na wiosnę wproawdziliśmy sie do domu, ogrodka raczej nie było, poza kilkoma ogromnymi świerkami i bukszpanem , który ma ponad 2 metry wys i szerokości, w sumie są to 2 drzewka rosnące obok siebie , niestety od połowy są łyse, zdrewniałe pędy , całe lato i jesien leczyliśmy go , to z grzyba, to z mszycy to jeszcze z czegos innego , było na nim wszystko . Krzak niby odrósł , wypuścił sporo nowych pędów, górną koronę przycinałam ale to nie jest to .
Stwierdziłam ze na wiosnę go wykopię , jednakże teraz po lekturze forum - może spróbowąć jednak cos z nim zrobić I tu moje pytanie - czy moge go tak krótko obciąć na np 80-90 cm ? Tylko, że zostanie prawie sam zdrewniały "badylek " - czy da radę odbić ?
Przepraszam , ze tak troche przydługo
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Ewik 21:26, 24 sty 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292


To ten bukszpan , w marcu 2013 roku, za nim ogromny świerk , który został usunięty .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Gardenarium 21:54, 25 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na podstawie tego zdjęcia nie potrafię doradzić. Potrzebne jest bardziej obrazowe zdjęcie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewik 09:09, 26 sty 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
ok, juz sie poprawiam , zdjecia z dzisiaj , z dwóch stron. Pierwsze zdj , praktycznie z ganku , jak sie wychodzi jest na wprost , drugie z boku



____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies