Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

SaskiaFarkas 21:14, 17 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 189
Jak miło prawie "Wszyscy od Lidki" Dziękuję za tak szybką reakcję na post. Na bieżąco będę was informować o moich planach oraz wstawiać zdjęcia. Z doświadczenia wiem, że każde hobby łączy ludzi. Miła atmosfera to podstawa, którą uzupełniają żarty i niuanse z życia osobistego.

Marcin89 będę śledzić i dopingować Twój wątek.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Rojodziejowa 21:38, 17 lut 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8563
Basia, ależ tu u Ciebie gwarno! Będę podglądać. Wiele nie podpowiem, bo koło specjalisty nawet nie stałam, ale kibicować potrafię i przy okazji tych mądrości, które tu forumowicze zostawiają, poczytam.

Pestko, a co do kaliny, to ona się nie sieje mocno? Jacek Naliwajek tak mówił w jednym filmiku i dlatego ją odrzuciłam.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
SaskiaFarkas 14:32, 21 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 189
W dalszym ciągu czytam i czytam i powiem wam im więcej czytam tym mniej już wiem co chce. Co chwile zmienia mi się koncepcja Pooglądałam wasze ogrody i muszę powiedzieć, że mój malusi "wychodek" w porównaniu z waszymi ogrodami bardzo mnie ogranicza. Macie super pomysły i piękne ogrody. Ostatnio wymyśliłam, że tymczasowo zasłonie część ogrodzenia, które znajduje się na przeciw tarasu taśmą do siatki w kolorze ogrodzenia czyli antracyt. Nim wyrosnął jakieś rośliny będzie to dla nich jakieś tło. Coraz bardziej skłaniam się aby zasadzić laurowiśnie i formować ją dość wąsko tzn na metr (jeśli chodzi o jej szerokość) a na jej tle posadzić hortensje. Byłaby nawiązaniem do kilku laurowiśni, które już posiadam. Mogę też puścić trzmielinę po ogrodzeniu co kilka laurowiśni tylko czy to nie będzie misz-masz i pstrokate tło? Kalinę również odrzucam, gdyż ładniej komponuje się w dużym ogrodzie. u siebie jej jakoś nie widzę.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Judith 14:36, 21 lut 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9961
A co sądzisz o koncepcji ogrodu, którą Ci podrzuciłam (Mały podmiejski), gdzie nie ma trawnika i rabat wokol niego przy ogrodzeniach?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
SaskiaFarkas 11:51, 22 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 189
Przepiękny ogród, taki nietuzinkowy. Przeczytałam cały wątek, aż jestem ciekawa jak będzie prezentował się w tym sezonie . Gdy już byłam blisko posadzenia cisów wzdłuż płotu na przeciw tarasu (odmiany oczywiście bez owoców z uwagi na psa)to autorka wykopała cisy i zasadziła laurowiśnie tym samym sprawiła, że nadal jestem w kropce którą roślinkę posadzić jako tło. Cisy myślę, że stworzą węższą rabatę. Działka Kasi, jednak jest dużo większa niż moja więc w moim przypadku tak nie poszaleję. Wiadomo też fundusze robią swoje więc tak spektakularnego efektu w tak krótkim czasie nie osiągnę. Natomiast dało mi do myślenia jak poprowadzić ścieżkę i rabatę z boku domu gdzie jest tylko 3m szerokości do ogrodzenia z lewej strony. Ja w odróżnieniu od Kasi mam akurat tutaj okno, więc muszę mieć coś tam nie wysokiego co nie zasłania widoku- strona wschodnia. Chociaż widok mam na wprost na okno sąsiada:/. Dziwnie to wygląda, bo wzajemnie sobie zaglądamy do okien:/.
W wolnej chwili narysuje układ ścieżek i rabat
Na jaką szerokość rosną cisy prowadzone na żywopłot?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 22:34, 22 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 189
Pierwsze wypociny do oceny
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Judith 23:36, 22 lut 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9961
Wiem, że przynudzam, jednak sądzę, że przy tak małym ogrodzie jak Twój szkoda przestrzeni na trawnik okolony rabatami.
Niezmiennie od lat jestem zafascynowana maleńkimi ogrodami tworzonymi przez Alana Titchmarsha . W każdym z nich plama trawnika - jeśli jest - jest tylko dodatkiem . Zerknij, Twój ogród wcale nie jest zbyt mały na rozwiązania jak w Małym podmiejskim i u Alana - przeciwnie: jest do takich rozwiązań stworzony .
Oglądałam ostatnio Maję w ogrodzie Nawigatorki. I pomyślałam sobie o jej pomyśle na równoległe rabaty dla Twojego ogrodu.
To nie plan, a ogólna koncepcja: trzy rabaty prostopadle do tarasu, wejście na taras od strony ogrodu, a nie z boku, a z boku - tam gdzie planujesz wejście - powiększona istniejąca rabata. W lewym górnym rogu placyk na stoliczek/ławeczkę/huśtawkę. Zielona koła - drzewka szczepione lub kolumnowe. Reszta rabat tak jak zaplanowałaś.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
SaskiaFarkas 11:09, 23 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 189
Bardzo ciekawa koncepcja Judith!!!. Serio bardzo mi się podoba z tymi 3 rabatami. Może uda mi się przekonać drugą połówkę . Ten zabieg optycznie wydłuża ogródek. Jedynie to wejście z przodu ogrodu mnie zastanawia. Już się przyzwyczailiśmy do chodzenia z boku tarasu. Nawet wydeptana jest trawa do furtki, gdyż jest to najkrótsza trasa do wyjścia a dość często nią chodzimy.
Czy między tymi rabatami miałaby być trawa czy żwirek. Rabaty z bylinami czy z krzewami jakiej wysokości Placyk z małą ławeczką też byłby ciekawy tylko w tym wypadku musiałabym coś wyższego zaplanować na rabacie przy płocie by nie zaglądać sąsiadom na taras czy do domu. Sąsiedzi mają identyczny dom jak my tylko odbicie lustrzane. Może jednak jako tło na siatce dać ten bluszcz będzie więcej na rabaty miejsca albo laurowiśnie jak w ogrodzie Kasi.

Drzewka szczepione na pniu na jaką wysokość i szerokość a jeśli kolumnowe to jakiego typu masz na myśli(wysokie, niskie).

Nie znam Alana Titchmarsha. Muszę pooglądać i poczytać.

Bardzo dziękuję Ci za ciekawe pomysły. Czasami trzeba spojrzeć z innej perspektywy
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
MagdaLenka 11:30, 23 lut 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 815
A może na wprost okna jakiś wyższy panel drewniany i pnącze (np. zimozielony bluszcz irlandzki)? Tam jest wąsko, więc musi być coś, co nie zabierze dużo z szerokości przejścia.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Judith 11:51, 23 lut 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9961
Basiu, na szczegóły (czyli dobór roślin, żywopłotów, paneli etc) przyjdzie czas, gdy zdecydujesz się na sposób aranżacji przestrzeni .
Ewentualnym problemem może być tylko dobór drzew, ale tu trzeba jedynie pamiętać, że są takie, które lubią cięcie i można ich korony trzymać w ryzach. Np. platany, które co roku można wręcz ogławiać, a w sezonie mieć zgrabną niezbyt wielką kulę.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies