Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Anda 14:08, 23 lut 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33507
Witaj Popieram Judith. W tak małym ogrodzie szkoda miejsca na trawnik. Zmieniłam trochę aranżację planu Judith i narysowałam taką wersję.



Tarasik wg mnie okrągły, aby przełamać surowość linii prostych. Drzewa tak usytuowane, aby rzucały cień na tarasik, więc usytuowanie na planie niekoniecznie prawidłowe.
Zywopłot grabowy, bukowy lub z ligustra. Nie wiem, w jakiej części kraju mieszkasz?
Podział jednej dużej rabaty ścieżką od tarasiku w kierunku ławeczki/leżaczka optycznie powiększy ogródek. Ścieżka i tarasik w zastępstwie trawnika uporządkują, uładzą przestrzeń.


Mam jeszcze pytanie o te drzewa i krzewy za płotem. One zostaną czy będą usunięte?

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
SaskiaFarkas 16:02, 23 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
MagdaLenka napisał(a)
A może na wprost okna jakiś wyższy panel drewniany i pnącze (np. zimozielony bluszcz irlandzki)? Tam jest wąsko, więc musi być coś, co nie zabierze dużo z szerokości przejścia.

Cześć Magdalenka, też myślałam w pierwszej koncepcji o bluszczu irlandzkim ale bardziej na przeciw tarasu. Być może byłoby to też dobrym rozwiązaniem w poprzek działki ale to już musiałabym uzgodnić z sąsiadka - bo jakby nie było to też jej płot.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 16:15, 23 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
Judith napisał(a)
Basiu, na szczegóły (czyli dobór roślin, żywopłotów, paneli etc) przyjdzie czas, gdy zdecydujesz się na sposób aranżacji przestrzeni .

Też tak uważam
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 16:38, 23 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
Anda napisał(a)
Witaj Popieram Judith. W tak małym ogrodzie szkoda miejsca na trawnik. Zmieniłam trochę aranżację planu Judith i narysowałam taką wersję.



Tarasik wg mnie okrągły, aby przełamać surowość linii prostych. Drzewa tak usytuowane, aby rzucały cień na tarasik, więc usytuowanie na planie niekoniecznie prawidłowe.
Zywopłot grabowy, bukowy lub z ligustra. Nie wiem, w jakiej części kraju mieszkasz?
Podział jednej dużej rabaty ścieżką od tarasiku w kierunku ławeczki/leżaczka optycznie powiększy ogródek. Ścieżka i tarasik w zastępstwie trawnika uporządkują, uładzą przestrzeń.


Mam jeszcze pytanie o te drzewa i krzewy za płotem. One zostaną czy będą usunięte?

[/quot]
Cześć Ewa .
Dziś jak przeszłam się po trawie to faktycznie szkoda na nią miejsca (mokro i błotniście) . Nie wiem czy uda mi się przekonać drugą połówkę ale myślę że razem z Judith macie rację. Natomiast nie przekonuje mnie taka falista ścieżka (a może zwyczajnie mi brak wyobraźni ) Lubię proste linie, uporządkowane i taki styl bardziej nowoczesny połączony z eleganckim. Nie mówię oczywiście nie może muszę to przetrawić .
Mieszkam w Katowicach a te drzewa raczej pozostaną gdyż granica działki jest do pierwszego lub drugiego przęsła patrząc z tarasu na ogrodzenie. Latem była ściana zieleni ale w tym roku dużą część wykarczowali na granicy drugiego przęsła.
Ewa masz niesamowicie bajeczny ogród - widziałam Twoją wizytówkę. Petarda !!! Ile metrową masz działkę? U Ciebie wszystko tam gra i buczy (od trzmieli )
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Anda 17:18, 23 lut 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33507
Nowoczesne ogrody nie definiują się jedynie przez proste linie

Sorry za ten długi link

https://ams1.startpage.com/av/anon-image?piurl=https%3A%2F%2Farchzine.net%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F06%2Fmoderne-gartengestaltung-gartenkunst-bodenfliesen.jpg&sp=1708704801T564e2b08fd21a04f1d0c3474e6cd7004956ef8272a1dd191281d39aa13c96151
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Judith 17:43, 23 lut 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9954
Anda, wspaniała inspiracja . Aranżacja w stylu Alana .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
DariaB 21:16, 23 lut 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Cześć Basiu witaj na forum.
Przeczytałam Twój wątek i patrząc na zdjęcie i plan przyszedł mi do głowy taki pomysł, to tylko szybkie myśli Dziewczyny już rzuciły Ci inne spojrzenie na rabaty niż tylko obwódki wokół domu, ja mam taki pomysł.

Niewiele widać jak się zdjęcie zmniejszyło, ale ogólny zamysł jest taki żeby zrobić jedną dużą rabatę przez środek trawnika, po środku rabaty ścieżka, może być z płyt z kamyka jak wolisz, a obok ścieżki rośliny. Dwa trawniczki między rabatą, a ogrodzeniem. Na końcu ścieżki ławeczka to ten brązowy prostokąt. W plecach drzewa. Małe wąskie prostokąty to niski żywopłot ale nie musi go być. Rabata po prawej mogłaby być, ale po lewej chyba się nie zmieści więc ścieżka ewentualnie jakieś drzewka żeby się trochę schować. Tam gdzie takie szare maziaki to kamyczek ewentualnie kora żeby piesek mógł biegać wokół. Nie dorysowałam, ale pas trawnika mógłby być też przy tarasie tak żeby okalał rabatę. Gdyby Ci się spodobała ta koncepcja to trzeba by ją było w skali na kartkę przerzucić bo teraz nie wiem jak to się ma do wymiarów. To tylko koncepcja. Mam jeszcze w głowie wariant z trawnikiem na środku ale w owalu lub okręgu.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Angelika95 21:41, 23 lut 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 977
Witam się i ja od Lidki

Bardzo podoba mi się koncepcja Judith, bo ostatecznie i tak na to padnie, czyli na sukcesywne zmniejszanie trawnika. Przeczytałam już tyle wątków, że można to liczyć jako jeden z etapów zakładania ogrodu no chyba że zacznie się od razu od dobrze i bogato wyznaczonych rabat
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
pestka56 22:46, 23 lut 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Bo trawnik to w ogrodzie problem. Zakłada się go bo ma być piękny i od razu są problemy.
Trzeba go dobrze nawadniać, nawozić, wertykulować i aerować, odchwaszczać. W końcu kosić regularnie. Kuu....upa pracy i pieniędzy. Jest siatka przeciw kretom i nagle pojawia się inwazja pędraków – trawnik do odnowy. Nie ma siatki i nie ma pędraków, ale są kreciki
____________________
Kasia
SaskiaFarkas 21:36, 25 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
DariaB napisał(a)
Cześć Basiu witaj na forum.
Przeczytałam Twój wątek i patrząc na zdjęcie i plan przyszedł mi do głowy taki pomysł, to tylko szybkie myśli Dziewczyny już rzuciły Ci inne spojrzenie na rabaty niż tylko obwódki wokół domu, ja mam taki pomysł.

Niewiele widać jak się zdjęcie zmniejszyło, ale ogólny zamysł jest taki żeby zrobić jedną dużą rabatę przez środek trawnika, po środku rabaty ścieżka, może być z płyt z kamyka jak wolisz, a obok ścieżki rośliny. Dwa trawniczki między rabatą, a ogrodzeniem. Na końcu ścieżki ławeczka to ten brązowy prostokąt. W plecach drzewa. Małe wąskie prostokąty to niski żywopłot ale nie musi go być. Rabata po prawej mogłaby być, ale po lewej chyba się nie zmieści więc ścieżka ewentualnie jakieś drzewka żeby się trochę schować. Tam gdzie takie szare maziaki to kamyczek ewentualnie kora żeby piesek mógł biegać wokół. Nie dorysowałam, ale pas trawnika mógłby być też przy tarasie tak żeby okalał rabatę. Gdyby Ci się spodobała ta koncepcja to trzeba by ją było w skali na kartkę przerzucić bo teraz nie wiem jak to się ma do wymiarów. To tylko koncepcja. Mam jeszcze w głowie wariant z trawnikiem na środku ale w owalu lub okręgu.

Cześć Daria. Miło mi bardzo Cię powitać na moim wątku. Każda porada, koncepcja jest mile widziana. Dzięki wam zmienia mi się wyobrażenie o ogrodku i jego aranżacji. Mam pewnien pomysł, który będzie połączeniem waszych koncepcji na zasadzie " I wilk syty i owca cała". W wolnej chwili to naszkicuje i poddam waszej ocenie. Nie odpisuję od razu bo czasami muszę to przemyśleć co piszecie, stanąć gdzieś w ogrodku i sobie pewne rzeczy wyobrazić. Dużo oglądam ostatnio programów ogrodniczych. Co mi się podoba a co być może mniej a jeszcze nie wiem że to dobry pomysł .
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies