Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Marcin89 15:11, 28 lut 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2447
A ja zaproponuję tak:
- ścieżka tak jak na planie lub tak jak dziewczyny piszą
- w szerszej części tam w stronę ławki zmieszczą się hortensje i miskanty i coś przed nimi
- zagadką jest tło na całym tym lewym boku, bo albo coś wąskiego po całości albo coś innego koło ścieżki, a coś innego za hortensjami

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
SaskiaFarkas 17:34, 28 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
Judith napisał(a)
Potraktowałabym to miejsce nie jako rabatę przy ogrodzeniu, ścieżkę i rabatę przy domu, ale jako rabatę przez którą jest przejście po ścieżce . Być może takie spojrzenie pozwoli na właściwy dobór roślin .
Ścieżka musi być w tym miejscu z uwagi na wejście do domku gospodarczego, to jest jasne. Jakiej szerokości planujesz ścieżkę? - czy na szerokość drzwi domku, czy węższą? Ile w związku z tym byłoby miejsca między ogrodzeniem a ścieżką?


Wiem o co chodzi wam dziewczyny. Po obu stronach ścieżki są rabaty. Zazwyczaj wokół ścieżek panuje podobny klimat(symetryczność). Problem w tym, że ja bym chciała tą siatkę trochę zasłonić dlatego traktuję rabatę wzdłuż ogrodzenia jako rabatę nr 1 .Ścieżka będzie na szerokość drzwi domku narzędziowego czyli około 80-90cm.Opaska wokół domu zajmuje 30cm za tym rabata nr 2 na szerokość tylko 70cm. Od płotu do ścieżki czyli rabata nr 1 to 1-1,1m.
Do tego wszystkiego dochodzi okno tam gdzie jest tylko 3m, więc wysokiej rabaty wzdłuż ścieżki raczej nie zrobię:/

____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 17:37, 28 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
Marcin89 napisał(a)
A ja zaproponuję tak:
- ścieżka tak jak na planie lub tak jak dziewczyny piszą
- w szerszej części tam w stronę ławki zmieszczą się hortensje i miskanty i coś przed nimi
- zagadką jest tło na całym tym lewym boku, bo albo coś wąskiego po całości albo coś innego koło ścieżki, a coś innego za hortensjami



Podobnie myślę Marcin, w tym miejscu co opisujesz myślałam o takiej kompozycji.
Czytałam że, Ty wybrałeś przy swoim wąskim przesmyku dom-ogrodzenie na żywopłot grab. Ciekawa jestem jak to wyjdzie
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 17:40, 28 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
Rojodziejowa napisał(a)
Też tak uważam, jak Judith. Dlatego narysowałam tą część całą na zielono - jako rabatę z utopioną w niej ścieżką.

No i zaczęłabym od wyboru tych grubszych rzeczy, jak drzewa, czy żywopłot, żeby do tego potem dobrać resztę.


Tak zgadza się, na tym chce się skupić czyli żywopłot i drzewa, które wybrać. Reszta roślin to będzie kolejna kompozycja i wypełnienie. Tak samo poszerzanie rabat
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Marcin89 17:43, 28 lut 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2447
SaskiaFarkas napisał(a)


Podobnie myślę Marcin, w tym miejscu co opisujesz myślałam o takiej kompozycji.
Czytałam że, Ty wybrałeś przy swoim wąskim przesmyku dom-ogrodzenie na żywopłot grab. Ciekawa jestem jak to wyjdzie
To wkradła się pomyłka, żywopłot grabowy będzie w innym miejscu. Na pewno będę wrzucał foty, to zobaczysz
W wąskim miejscu raczej dam thuje.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
pestka56 17:47, 28 lut 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
SaskiaFarkas napisał(a)


Wiem o co chodzi wam dziewczyny. Po obu stronach ścieżki są rabaty. Zazwyczaj wokół ścieżek panuje podobny klimat(symetryczność). Problem w tym, że ja bym chciała tą siatkę trochę zasłonić dlatego traktuję rabatę wzdłuż ogrodzenia jako rabatę nr 1 .Ścieżka będzie na szerokość drzwi domku narzędziowego czyli około 80-90cm.Opaska wokół domu zajmuje 30cm za tym rabata nr 2 na szerokość tylko 70cm. Od płotu do ścieżki czyli rabata nr 1 to 1-1,1m.
Do tego wszystkiego dochodzi okno tam gdzie jest tylko 3m, więc wysokiej rabaty wzdłuż ścieżki raczej nie zrobię:/


Puściłabym na ten płot trzmieliny Fortune'a. Jest kilka odmian o różnej kolorystyce. To w zasadzie krzewinki, ale mogą też piąć się po murach czy płotach. Wszystkie są zimozielone w dużym stopniu, a jeśli im ciut liście przymrozi, to wiosną błyskawicznie się odradzają. Można je strzyc więc da się zrobić taki wąziutki żywopłot jako tło dla niższych krzewów, bylin i średnich traw ozdobnych.
Link do opisów trzmielin https://www.clematis.com.pl/informacje-o-roslinach/pnacza-ogrodowe/525-euonymus-fortunei/
____________________
Kasia
Judith 18:07, 28 lut 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9955
Pomysł Pestki fajny .
Ja, żeby bardziej namieszać, mam zupełnie inny . Rabata metrowa jest maleńka, dlatego proponuję posadzić tu wyłącznie wąski żywopłot np. cisowy (na thuje tu nie ma miejsca). Prócz zywoplotu wcale nie musi tu być cokolwiek więcej .
Jeszcze słowo wyjaśnienia w temacie popatrzenia na to miejsce jak na jedną rabatę: mam na myśli jednolite podłoże (kora, kamień), w które wkomponowana jest ścieżka. Bez wydzielania ścieżki obrzeżem i bez zmiany rodzaju podłoża.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Rojodziejowa 18:29, 28 lut 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8558
Też pomyślałam o trzmielinie na siatce, nawet szukałam takiej zielonej pnącej odmiany, bo ja kojarzę tylko te pstrokate.

To ja mam owszem na myśli jedno podłoże bez dzielenia obrzeżem, ja wybrałabym korę Tyle, że włożone w to płyty a w tym podłożu wsadzone rośliny przenikające się. Dokładnie jeszcze nie znalazłam tego, o co mi chodzi, ale w przybliżeniu:
takie
lub takie
albo takie
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
SaskiaFarkas 20:05, 28 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
Judith napisał(a)
Pomysł Pestki fajny .
Ja, żeby bardziej namieszać, mam zupełnie inny . Rabata metrowa jest maleńka, dlatego proponuję posadzić tu wyłącznie wąski żywopłot np. cisowy (na thuje tu nie ma miejsca). Prócz zywoplotu wcale nie musi tu być cokolwiek więcej .
Jeszcze słowo wyjaśnienia w temacie popatrzenia na to miejsce jak na jedną rabatę: mam na myśli jednolite podłoże (kora, kamień), w które wkomponowana jest ścieżka. Bez wydzielania ścieżki obrzeżem i bez zmiany rodzaju podłoża.

Aaaa to teraz rozumiem . No to w sumie bardzo dobry pomysł. Bo ja początkowo myślałam, że od strony domu dam kamyczki a po drugiej stronie korę i tematycznie skomponuję rabaty. Tylko jak dam np kamyczki to czy Cis mi nie padnie?. Czy kora między chodnikiem nie będzie wszędzie "fruwać"?. A tak w wogóle mój pies lubi bardzo korę. Sąsiadom często podkradała jak była szczeniakiem . Też myśleliśmy o cisie od początku nam się podobał tylko go odpuściliśmy z uwagi iż jest trujący dla zwierząt.

Czy słyszeliście kiedyś by pies zatruł się cisem?
Ewa pisała o cisie baccata.
Czy na całej stronie dać cis przy siatce. Czy może od grubszej rabaty coś innego?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 20:15, 28 lut 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 183
pestka56 napisał(a)

Puściłabym na ten płot trzmieliny Fortune'a. /

O trzmielince też myślałam. Tylko nie o pstrokatej bo wtedy nie ma jednolitego tła ale ta Coloratus bardzo mi się podoba. Jest zielona . Muszę się zastanowić. Cis koło domu a na przeciw tarasu trzmielinę czy odwrotnie?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies