Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różanecznik - Rhododendron - prezentacje roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Różanecznik - Rhododendron - prezentacje roślin

Gardenarium 18:32, 24 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pstre liście ma Rhododendron 'Goldflimmer' z żółtymi plamkami i Rhododendron ponticum 'Variegatum' z białym obrzeżeniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 00:59, 25 kwi 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
thanks)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
ama 22:20, 26 kwi 2011

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 12
Witam serdecznie!
Posiadam starego różanecznika, który bokami wypuścił pędy. Pędy są długie, pozbawione listków i tylko na końcu mają liście i pąki. Czy można po przekwitnięciu te pędy przyciąć? Bedę wdzięczna za pomoc.
Gardenarium 21:11, 27 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można przyciąć, choć należy unikać radykalnego przycinania.
Po tym zabiegu trzeba także podlać nawozem specjalistycznym - np. Magiczna siła do różaneczników
Często w ogrodach podczas konserwacji musieliśmy przyciąć radykalnie takie krzewy, bo np. przemarzły. Odbijały ładnie i rozkrzewiły się w następnych latach. Regularne podlewanie także jest konieczne obok nawożenia.



To zdjęcie z książki "Różaneczniki i azalie" autor Andreas Bartels

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:27, 27 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A tutaj o wyłamywaniu po kwitnieniu wkleiłam z innego wątku. Przyda się nam niedługo

anetawi napisał(a)
Może to coś ci wyjaśni

Ten pęd na zdjęciu w poprzednim roku wykształcił późnym latem dwa pąki - 1 kwiatowy i 1 liściowy
- wyłamany został kwiatowy zaznaczony na czerwono,
- został jeden widoczny pęd - zaznaczony na niebiesko - który późnym latem tego roku zawiązał na czubku pąk/i kwiatowe lub liściowe (teraz są widoczne krzewie)
- z tych małych pączków na samej górze - żółte kreski/strzałka - wyrosły w tym roku pędy trochę później i też zawiązały pąk/i kwiatowe lub liściowe.
Nawet gdybyś ułamała nieszczęśliwie młody pęd (niebieski) albo 2 żółte pączki u góry (najbardziej narażony ten z żółtą strzałką) albo jedno i drugie razem, to z dolnych żółtych natychmiast ruszyłyby pędy i też zawiązały pąki (teraz widoczne).

Czasami warto przy wyłamywaniu kwiatostanów wyłamać też ten niebieski pęd, wtedy jest duża szansa, że ruszą wszystkie te żółte pączki (będą nowe pędy), które późnym latem wykształcą pąki. Ale taką operację celowego wyłamania trzeba zrobić bardzo wcześnie (maj, czerwiec) żeby pędy zdążyły wykształcić pąki i przygotować się do zimy no i przedtem zobaczyć czy są widoczne pąki śpiące w kątach liści.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
coli 10:59, 28 kwi 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
a czy okrywacie na zimę?
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
ama 20:01, 28 kwi 2011

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 12
Dziękuję za odpowiedź powyżej!

Ja miałam dopiero pierwszą zimę z różanecznikiem i owszem, okryłam agrowłókniną. Tak wszyscy radzą
Gardenarium 12:46, 04 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
coli napisał(a)
a czy okrywacie na zimę?


Najważniejsza jest ściółka na korzenie (kora sosnowa - przekompostowana) i osłona od wiatru.
Ja nie okrywam, ściółka jest już gruba więc nie dosypuję, a ogród mam za murem. Różaneczniki mi nie wymarzają.

Instrukcja uprawy różaneczników



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 21:48, 04 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mam ciekawe doświadczenia z 15 letnimi okazami rododendronów - musiałam je przesadzić, ponieważ po wymianie dachu w domu okazało się, że schodzący śnieg je łamie. Zabieg się udał! I polecam zdecydowanie nasadzenia w grupach. Bardzo osobliwie wyglądają różaneczniki takie samotne na trawniku albo rabacie. Moda na te rośliny skazuje je na samotność w ogrodach: kupiony jeden egzemplarz tkwi samotnie bladozielony - takie widoki przeważają w podglądanych ogródkach sąsiadów .
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Jagna 21:01, 16 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
powiedzcie jak duże można jeszce przedadzać?
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies