Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

profus 14:42, 10 gru 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
A ja troszkę się boję, że są to za wysokie drzewa.
Że sąsiad będzie krzywo patrzył jak taki szpaler posadzę przy płocie (a właśnie - w jakiej odległości od płotu posadzić - chciałbym jak najbliżej).
Że zacienią mi działkę sadząc je od strony południowej i zachodniej.
Wiem, że trzeba ciąć, ale po latach i tak chyba urosną na tyle, że we własnym zakresie, np. z drabiny i specjalistycznego sprzętu nie da rady ich utrzymać.
Takie tam moje przemyślenia i obawy.
____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
marzena 17:27, 10 gru 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Ja też jestem zadowolona z tego wątku
właśnie niedawno za radą Bogdzi kupiłam i posadziłam 6 świerków serbskich i chętnie coś więcej o nich poczytam...
z tym, że ja je właśnie dosadzałam do innych iglastych aby powstało 'niedziurawe' tło... no, ciekawa jestem, jak będą sobie radzić z sąsiadami ( świerki jakieś inne i jodły) i przy niezupełnie dostatecznym oświetleniu...
____________________
marzena O....!
Matka 18:25, 10 gru 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Chyba zamiast szpaleru z jaśminowca też się zdecyduję na serby! Byłyby ładnym tłem ogrodu, co myślicie?
No i osłona od wiatrów i cień-same zalety, aha i jeszcze cały rok zimozielone!
Tylko co metr sadzić to chyba za ciasno, czy nie?
____________________
U Matki
Sebek 22:00, 10 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Co metr OK - nawet możesz co 150 cm


Jagna ostatnio tanio kupiła
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Matka 22:02, 10 gru 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Lecę spojrzeć
____________________
U Matki
Sebek 22:03, 10 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Pisała, że na allegro po kilka złotych - chyba dobrze pamiętam
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 16:40, 11 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moje świerki prawie wszystkie rosną albo przy ścianie garażu sąsiadki, albo gdzieś w półcieniu. Jeśli są zbyt gęsto to gubią igły tam, gdzie się stykają, ale tego nie widać.

Ja nie mam obaw jak Profus, to nie są jakieś ogromne świerki. Kłujący i pospolity jest dużo szerszy - 3 razy. Te są bardzo wąskie i smukłe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:50, 11 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
agniecha973 napisał(a)
Pozwoliłam sobie skopiować moje zapytanie z wątku Danusi:
Danusiu, poproszę o wykład na temat: Jak kupić dobrą sadzonkę świerka serbskiego + jak nie zakupić niemalże identycznego świerka sikatyjskiego. Byłam dziś w szkółce (takiej raczej leśnej +), bo nie wytrzymałam czy tam co mają i po ile. Znalazłam serbskie w przyzwoitej cenie, sięgają mi mniej więcej do pasa, ale chude takie a długie. Takie mają być za młodu? Część jeszcze wyższych była ogołocona od dołu trochę, bo już chyba czas ich wzrostu w pojemnikach tej wielkości minął. W dodatku stały tak skulone razem, że światło na dół na pewno już słabo dochodzi. Ale to te wyższe, mniejsze były ok. No i jeszcze sprawa tych sikatyjskich. Stały obok w drugiej grupce i jak dla mnie nie różniły się od tych pierwszych, a w tej szkółce nie opisują każdej roślinki osobno, tylko całą grupkę, przynajmniej nie na tym etapie. Co będzie jak pomylili?




Pytanie brzmiało: Jak kupić dobrą sadzonkę świerka serbskiego + jak nie zakupić niemalże identycznego świerka sikatyjskiego. (błąd w nazwie - winno być Picea sitchensis - świerk sitkajski)

Dobrą sadzonkę kupujemy w ten sposób.

Patrzymy na drzewko czy jest gęste, ma wszystkie gałęzie od dołu, ma przewodnik, nie jest złamane, nie jest chore i nie jest żółte. Ma dużą bryłę korzeniową przerośniętą drobnymi korzonkami. Ma regularny pokrój. Wygląda ładnie na tyle, że nam się podoba. Wtedy kupuję. Oczywiście, jeśli cena mi odpowiada.

Trzeba kupować tylko rośliny oznaczone metką i nazwą. Małe rośliny trudno rozpoznać, ja bym pewnie rozpoznała, ale tego nie da się nauczyć. Trzeba liczyć na uczciwość sprzedawcy.

Nie kupuj w tej szkółce, jeśli masz obawy a nie chcesz innego świerka.

Bo jeśli chodziło Ci o to, jak odróżnić te świerki od siebie to nie umiem Ci powiedzieć, młode są bardzo podobne, a potem sitkajski rośnie dużo szerszy i szyszki ma podobne do kłującego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:52, 11 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bogda napisał(a)
Chyba zamiast szpaleru z jaśminowca też się zdecyduję na serby! Byłyby ładnym tłem ogrodu, co myślicie?
No i osłona od wiatrów i cień-same zalety, aha i jeszcze cały rok zimozielone!
Tylko co metr sadzić to chyba za ciasno, czy nie?


Na szpaler czyli gęsty żywopłot tak sadzimy. U Ciebie może być co 1,5 - 2 metry.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agniecha973 17:16, 11 gru 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Dziękuję Danusiu, wezmę wszystko pod rozwagę. Będę szukać innej taniej szkółki.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies