Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Gunnera - parzeplin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gunnera - parzeplin

anczaj 08:56, 29 sty 2015

Dołączył: 11 kwi 2014
Posty: 84
Czy mogę zapytać iluletnia jest ta 4metrowa gunera? Zdjecia pokazują wszystko jak na dłoni pozostaje zakochać się w tej roslinie.
____________________
Anczaj
Gardenarium 12:16, 29 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jesień i okrycie gunnery




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 09:09, 01 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Fajnie musi wyglądać na skraju pięknie wystrzyżonego trawnika. Danusia zawsze ze zdjęciami pod ręką, na każdą okazje.




____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 09:17, 01 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
anna_czajkowska_bulawska napisał(a)
Czy mogę zapytać iluletnia jest ta 4metrowa gunera? Zdjecia pokazują wszystko jak na dłoni pozostaje zakochać się w tej roslinie.

Ooo ... to do 4 metrów to i w naturalnej krainie pewnie jej brakuje, u nas można wypędzić najwyżej do 3, przy dobrej zimie, gdy nie traci się pierwszego przyrostu, po ograniczeniu ilości pędów, kwiatostanów (traci wówczas na szerokości), ale i tak nie zawsze się udaje. W minionym sezonie największa miała ok. 2,7. Gunera ma około 8 lat. Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Tesska 09:40, 04 mar 2015


Dołączył: 04 mar 2015
Posty: 895
witam , ponieważ bardzo fascynuje mnie gunera manicata i ja przywędrowałam na to forum rok temu kupiłam na allegro gunerke ( miała być manicata) wtedy nie wiedziałam nawet ,że istnieje inna odmiana . niestety okazało sie ze mam tinctorię , ogarnął mnie smutek bo mam miejsce na 1 taka duża roślinkę . więc kupiłam w styczniu 2015 drugi raz rośłinkę wystartowała mi juz w domu ale chyba znowu nie trafiłam na manicate a moze jednak? prosze o ocene

to moja 1 gunerka tinctoria jak sie dowiedziałam



oczywiscie przezimowała

a to moja nowa 2 miała byc manicata a chyba nie jest







____________________
miłego dnia - Teresa mój mały ogródek; Wizytówka
Mariusz 21:25, 04 mar 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Nie jestem w stanie rozpoznać tej sadzonki w tak młodym wieku .
Zauważalną różnicą między pierwszą a drugą gunerą jest wybarwienie unerwienia - czerwonawe przypisuje się chilijskiej Gunnera tinctoria, a zielone brazylijskiej G.manicata. Niestety nie jest to 100% cecha, często zmienna, zależna głównie od światła.
Druga sadzonka też ma nieco bardziej płaskie liście, co wskazywałoby na brazylijską. Natomiast czerwone pędy które często wskazują na chilijską, też nie zawsze są 100% cechą.

Proszę się nie przejmować , tylko posadzić do ogrodu, a starszą, kwitnącą można rozpoznać znacznie łatwiej (kwiaty ocenia się starsze, bo młode nie są w pełni rozwinięte). Dodam, gunera tinctoria jest równie piękna, tylko nieco mniejsza, ale za to mniej wymagająca.




____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Tesska 23:00, 04 mar 2015


Dołączył: 04 mar 2015
Posty: 895
tylko nie chciałabym miec posadzonej drugiej tinctorii , czy mogę ja przesadzić do większej donicy ? kiedy moze byc wiadomo ze to manicata?
____________________
miłego dnia - Teresa mój mały ogródek; Wizytówka
Mariusz 06:06, 05 mar 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Już teraz za młodu bardziej przypomina gunere brazylijską, ale pewności mi brakuje, dlatego najlepiej potwierdzić jak zakwitnie, kwiaty są dość charakterystyczne dla obu gatunków, tylko niemłody kwiat, a dobrze rozwinięty.
U gunery brazylijskiej oś kwiatostanowa jest cieńsza od długości pędów z kwiatami które osadzone są na niej, natomiast u gunery chilijskiej pędy są prawie tej samej długości co średnica osi kwiatostanu.
Można uprawiać w donicy, mam takie dwie prawie 1,5 metrowe, trzeba pamiętać o nawadnianiu aby podłoże nie przesychało, bo zbrązowieją i zaschną końcówki liści (ochrona przed nadmiernym odparowaniem wody).
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Tesska 08:25, 05 mar 2015


Dołączył: 04 mar 2015
Posty: 895
No ja się bardzo cieszę , że Mariusz największy expert od gunerek mi odpisał . Mam jeszcze pytanie bo wyszły takie nieudane listki, można je wycinac tak? I jakim nawozem nawozic gunere w donicy?
____________________
miłego dnia - Teresa mój mały ogródek; Wizytówka
Gardenarium 08:26, 05 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz nawozić Florovitem w płynie. Nawozami do roślin nie kwitnących, a ozdobnych z liści.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies