Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Gunnera - parzeplin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gunnera - parzeplin

Guneramaniak 21:23, 22 sie 2019

Dołączył: 22 sie 2019
Posty: 28
Dzień dobry wszystkim forumowiczom, amatorom uprawy przepięknego Parzeplina, zwanego tutaj Gunnera. Moje doświadczenia są 7 letnie, ale jak czytam forum, to każdy ma podobne dylematy, ja też takie miałem, teraz chętnie podzielę się swoją wiedzą
Daniello te 2 metry to wcale nie jest dużo, fajne miejsce przygotowales, jednak po zdjęciu widzę, że sadzonka jest źle posadzona, niestety zbyt głęboko. Bulwa powinna w całości wystawać z ziemi. W ten sposób się rozrasta, tworząc bulwy obok.
Mój okaz ma 2,4 m wysokości, średnica największego liścia 1,85 m, średnica koła jaka zajmuje cala roślina to 4 m. Jak się uda to wstawię zdjęcia.To kwiecień tego roku

Początek czerwca 2019

sylwia_slomc... 22:05, 22 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Piękny okaz Ci rośnie, widać, że jej dobrze
Zdradź swój patent na zimowanie?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Guneramaniak 22:23, 22 sie 2019

Dołączył: 22 sie 2019
Posty: 28
Moja Gunnera jest posadzona bardzo płytko, co zresztą widać, korzenie widać, przysypuje je delikatnie ziemia, a na to kora.
Przed pierwszymi przymrozkami wycinam wszystkie liście, następnie całość zasypuje korą, tak, żeby każdy element był przykryty co najmniej 10 cm, obecnie to 8 worków. Całość przykrywam agrowloknina, kilka warstw, na to plandeka, żeby nie zamoklo. W marcu odkrywam, a potem co wieczór przykrywam agrowloknina, aż do maja
Marzec 2019

sylwia_slomc... 13:24, 23 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Moja była sadzona tak jak rosła w doniczce, ale z wiekiem wypiętrza się w górę karpa i korzenie puszcza coraz wyżej, wiosna jak odkrywamy to młode korzenie są na wierzchu prawie, zasypujemy kompostem i obornikiem końskim oraz liśćmi i tak rośnie sobie cały sezon
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Guneramaniak 20:27, 23 sie 2019

Dołączył: 22 sie 2019
Posty: 28
Możesz pokazać jak aktualnie wygląda Twoja Gunnera?
Moja obecnie przeżywa ciężkie chwile, stała się samotną wyspą
Guneramaniak 20:58, 23 sie 2019

Dołączył: 22 sie 2019
Posty: 28
Na to forum trafiłem, bo szukałem informacji na temat korzeni, niestety nic konkretnego się nie dowiedziałem. Dziś mogę odpowiedzieć na to pytanie, korzenie znajdują się na głębokości do 45-50 cm, oddalone od bulwy do 1,2m (roślina 7-8 lat).
Tak wyglądają ich końce pod ziemią


Na forum pojawia się również dużo pytań na temat podlewania. Z całą pewnością mogę napisać, że Gunnery na gruncie przepuszczalnym nie można przelać, zalać, zniszczyć. Niektórzy podlewają 50 litrów, inni 80, jeszcze inni znacznie więcej. Osobiście tego w ogóle nie kontroluje, w upalne dni wrzucam wąż pod roślinę i odkręcam kran na pół godziny, czasem godzinę, jak zapomnę zakręcić to nawet na dłużej. Przy takim, ręcznym podlewaniu nie ma możliwości jej przelania. Dodam również, że w stronę rośliny wypuszczona po ziemi i skierowana jest rynna, która zbiera wodę z jednej połaci dachu domu jednorodzinnego, więc można sobie wyobrazić jaka ilość wody trafia pod roślinę w czasie deszczu. Roślina sygnalizuje nadmiar wody, raz się zdarzyło, że po deszczach które trwały 3 doby, liście zrobiły się świecące, gładsze w dotyku i zaczynaly pod wpływem ciężaru zwisać w dół, po kilku dniach bez podlewania wracają jednak do normy.
sylwia_slomc... 22:27, 23 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
To ciekawe co piszesz o przelaniu bo wydawało mi sie to niemożliwe w jej przypadku. Często nad brzegiem stawów jest sadzona na podmokłym terenie, np w Wojsławicach tak rośnie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 22:29, 23 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Na poprzedniej stronie jest fotka mojej z 15 sierpnia, resztę mam jeszcze w aparacie, jak zgram to wrzucęMoja rosnie pomiędzy innymi roślinami
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pawel1111 08:17, 29 sie 2019


Dołączył: 31 sty 2019
Posty: 26
Bardzo ładny okaz Guneramaniak
____________________
Paweł
starymysiek 15:43, 08 wrz 2019


Dołączył: 23 sty 2017
Posty: 114


a moja teraz ma takie ogrodzenie



a to jest druga chyba manicata
____________________
starymysiek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies