Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera "Nigra"

Pokaż wątki Pokaż posty

Śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera "Nigra"

Joann 11:44, 17 lut 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Czy ktoś mi pomoże? Nie wiem, czy przesadzać te śliwy na wiosnę czy tak zostawić. Jeśli dobrze im tam będzie, w sensie, ich system korzeniowy zniesie tak bliskie sąsiedztwo, to chciałabym je zostawić. Zależy mi na maksymalnym zasłonięciu sąsiedniego domu. Proszę, pomóżcie.
____________________
Joanna Ogród długi
inka74 12:16, 17 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Nigra nie nadaje się do donicy. Ona docelowo ma sporą koronę, Jeżeli chcesz je posadzić w rządku to min. 4 metry od siebie jak korony z czasem mają się zazębiać i z 5-6 m jak mają być między nimi przerwy. Masz szczepione Nigry w wachlarz więc docelowo będą szerokie. To drzewo nie do końca dobrze znosi cięcie - trzeba wiedzieć jak je zrobić i kiedy, zabezpieczyć miejsca cięć.
W donicę możesz posadzić wysokie miskanty lub bambusy jeżeli warunki ci na to pozwalają. Jak nadal za nisko to dobuduj wyższą kratkę/płotek. Jak koniecznie chcesz drzewo bo musi być wysoko to zainwestuj w drzewo na stelażu o wąskiej koronie ale posadź je do ziemi a nie w donicę. Tam jest za wąsko. 40 cm to moim zdaniem za wąsko ogólnie na jakiekolwiek drzewo bo rozumiem, że donicę mierzyłaś po zewnętrznej krawędzi...

Edit - polecam przed sadzeniem sprawdzanie docelowej wielkości drzewa
http://www.e-katalogroslin.pl/plants/5066,sliwa-wisniowa-nigra_prunus-cerasifera-nigra

Ze względu na szczepienie jej pień wyżej nie urośnie ale korona owszem.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Joann 14:30, 17 lut 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie. Te śliwy już po nocach mi się śnią: przesadzić, zostawić, przesadzić, zostawić i tak w kółko.
Wiem, że drzewa szczepione nie urosną z wysokości, tylko rozrastają się ich korony. Ta donica nie ma dna, jest postawiona na ziemi, ale jej korzenie mają swobodny dostęp do ziemi, wody, bo woda z rynny wpływa prosto do donicy. Rośnie jakby w gruncie, donica ją jakby "otacza" tylko. Czy to jest jakaś dla nich różnica?
____________________
Joanna Ogród długi
inka74 15:03, 17 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Jest ogromna różnica. Donica ma z 60-70 cm wysokości od ziemi i jest mega wąska. Wykopywałam jedną Nigrę u siebie i ona miała szeroko korzenie ale stosunkowo płytko a rosła u mnie z 5 lat i miała ponad 4 metry wysokości. oczywiście wiele zależ od podkładki na jakiej są szczepione w tym wypadku drzewa. Może przez rok lub dwa drzewka będą OK ale czy urosną ci tak wysoko jak chcesz?
Ja bym je przesadziła bo to nie jest miejsce dla nich po prostu. Decyzja należy do ciebie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Joann 09:26, 18 lut 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Z bólem, ale chyba tak zrobię. Nie mam jednak pomysłu, co zamiast nich, bo uparłam się na drzewa. Zapytam w innym wątku. Dziękuję.
____________________
Joanna Ogród długi
goska 08:57, 22 lut 2021


Dołączył: 12 kwi 2016
Posty: 356
Gardenarium napisał(a)
Jak rozmarznie gleba i zanim drzewo wypuści liście. Marzec typuję w tym roku.


U nas w wielkopolsce od wczoraj dodatnie temperatury (+16) i tak ma być przez caly tydzień. Czy mogę zabierać się do przesadzania sliwy?
____________________
gosia
AlicjaCW 10:23, 15 mar 2021

Dołączył: 08 maj 2019
Posty: 4
Mam takie 2 śliwy, wsadzone (kopane z gruntu) jesienią 2019, ale rosną tak jakoś marnie, chciałabym je przyciąć aby zagęścić im koronę, czy mogę to zrobić teraz czy czekać i ciąć po kwitnieniu? Nie wiem jak się za to zabrać, czy ktoś mógłby mi łopatologicznie zaznaczyć które gałęzie ciachnąć bez obawy o zdrowie drzewek?
Loosiuu 18:28, 15 mar 2021


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
AlicjaCW a masz może lepsze zdjęcia? można by wtedy zaznaczyć konkretne miejsca cięcia, a teraz ciężko cokolwiek zauważyć.
Ogólna zasada jest taka, że wycinamy wszystkie pędy krzyżujące się (zostawiamy silniejszy) i to co idzie do środka korony. Gałęzie powinny rozchodzić się na zewnątrz równomiernie z każdej strony korony.
Nie wiem jak wysoko chcesz mieć wyniesioną koronę, bo to też ma znaczenie przy cięciu. W tym roku powinny szybciej już przyrastać, bo zakładam, że ładnie się ukorzeniły.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Adela 16:01, 15 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Witam,
Otrzymałam w prezencie śliwę wiśniową (nie wiem czy to Nigra, czy Pissardi).
Proszę powiedzieć, czy taki rodzaj szczepienia tzn w jednym węźle, nie będzie w przyszłości narażał drzewo na rozłamywanie gałęzi? Czy tak właśnie szczepi się drzewa z kulistą koroną?


Pozdrawiam
Elżbieta
____________________
Ela - Moja ostoja
AgaGa 15:49, 24 kwi 2021

Dołączył: 12 lut 2021
Posty: 6
Możecie polecić mi Państwo sklep/szkółkę, gdzie kupię dobrej jakości wiśnie?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies