Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Słoneczko, czyli pięknego ogrodu początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Słoneczko, czyli pięknego ogrodu początki

Gardenarium 08:15, 04 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Agalio, plan przedogródka jest ciekawy i nietypowy. Może za dużo gatunków jak na front?

Widziałam, że bliżej furtki zrobiłaś przez rabatę przejście, a ja bym jeszcze dodała drugie przejście bliżej schodów, żeby nie latać naokoło.

Fajnie będzie od furtki widać dom jakby zieleń "wlewała" się do domu. Mnie się podoba.

Co do doboru roślin jeszcze nie zastanawiałam się czy fajnie wybrałaś, ale ogranicz trochę liczbę gatunków i zdecyduj się co będzie "gwiazdą" Twojego frontu ogrodu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magnolia 12:17, 04 sty 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
też mi się podoba pomysł- wyrazisty z nawiązaniami kształtów do siebie. Ale zbyt duża różnorodnośc gatunków przyniesie chaos i ten wyraźny rysunek można zgubić w takich nasadzeniach. Lepiej jest dobrać nawet 2-3 gatunki niż za dużo.
____________________
monteverde 12:42, 04 sty 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Witaj Agalio, życzę powodzenia w nasadzeniach i pamiętaj o zasadzie czym mniej tym ładniej będę zaglądać
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Pszczelarnia 12:52, 04 sty 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Witaj. Wszyscy mówimy, im mniej tym lepiej, a potem mamy problem. Tobie uda się go uniknąć. Podobają mi się kształty wytyczone przez Ciebie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
KasiaWB 15:12, 04 sty 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Witaj Agalio, cieszę się, że kolejna osoba z Lubelskiego dołączyła do naszego grona dla mnie również najważniejszy jest dobrze przygotowany projekt, plan nasadzeń, na który warto poświęcić dużo czasu (jeśli się go ma) a potem konsekwentna jego realizacja życzę powodzenia i będę kibicować przy zakładaniu ogrodu Pozdrawiam

p.s. Polecam artykuły Danusi o projektowaniu oraz wszelkie jej uwagi i porady a także wskazane przez nią ciekawe i moje ulubione programy Alana Titchmarsha http://www.ogrodowisko.pl/watek/1218-jak-zostac-ogrodnikiem.
Zamiast świerka srebrnego proponuję świerka serbskiego
przy planowaniu kształtu rabat weź pod uwagę koszenie trawnika
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Agalia 20:13, 04 sty 2012


Dołączył: 17 lis 2011
Posty: 32
Witajcie
Bardzo dziękuję za miły odzew i kibicowanie w moich poczynaniach

Danusiu,
dziękuję że zajrzałaś. Twoje uwagi jak zwykle trafne i cenne. Miałam cichą nadzieję na mały komentarz i radę od Ciebie. Spodziewałam, że może być za dużo gatunków, tylko do domu jest 14 m, więc sporo, ale spróbuję poprawić projekt. A z przejściem przy domu - też o tym myślałam. Spróbuję poprawić

Joasiu,
dziękuję za linki odnośnie iglaków przejrzę je za chwilę. Co do planu masz rację niezbędny zaraz się poprawię i wstawię całość.

Na planie jedna krateczka to wymiar 1m x 1m.

Jeśli chodzi o zwężenie przy garażu - chciałam uniknąć efektu wielkiego placu z kostki, a jednocześnie zachować mini symetrię - myślisz, Joasiu, że będzie za wąsko?



____________________
Agalia 20:21, 04 sty 2012


Dołączył: 17 lis 2011
Posty: 32
Witaj Kasiu,
Rabatę chciałaby wykończyć krawężnikami, ze względy na koszenie, ale zastanawiam się czy to napewno dobry pomysł.
____________________
gabi1551 20:32, 04 sty 2012


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 17
Agalio!

Twoja działka jest położona w bardzo ładnym terenie, widoki które są dostrzegane z tarasu są naprawdę przyjemnie. W fantastyczny sposób można niejako połączyć Twój ogród z otoczeniem dobierając odpowiednie gatunki oraz architekturę ogrodową.
Działka jak widać na zdjęciach nabiera przyjemnego wyglądu. A jak rośliny będą już posadzone to będzie jeszcze piękniej.
Co do projektu to mnie również wydaję się, że gatunków jest trochę dużo (w projektowaniu ogrodów jest zasada lepiej mniej i niektóre gatunki powtórzyć w ogrodzie, wtedy ogród tworzy spójną całość), należy pamiętać o tym, że wiele roślin w latach się rozrasta i przeszkadzają sobie nawzajem. Jeśli się o to nie dba to lepiej dać im więcej swobody. U mnie w ogrodzie, który mam i którego z wiosną chcę przerobić (bo wreszcie doczekałam się zdobycia tytułu mgr inż. z ogrodnictwa) właśnie rośliny tak się rozrosły, że niektóre trzeba będzie wyciąć. Należy pamiętać również o tym, że wrzosy i różaneczniki potrzebują gleby innej niż pozostałe rośliny (gleby z dodatkiem torfu).
Pozdrawiam
____________________
Agalia 20:39, 04 sty 2012


Dołączył: 17 lis 2011
Posty: 32
A oto cała działka jest dość długa ma 53 m. Tam gdzie jest prostokąt to teren na warzywnik. Chciałam ten teren jakość obsadzić wyższymi roślinami, aby nie był tak na pierwszym planie. Myślałam o przeniesieniu go w inne miejsce, ale jest tu już nawieziona b. dobra ziemia. Po lewej stronie garażu jest spory spadek. Z tarasu też spora górka. Roślinie bliżej nieokreślone na razie.
Szare kółko to hydrant studni. Brązowe ławeczki.

Potrzebuję wkomponować jeszcze huśtawkę ogrodową. Po prawej stronie myślałam o posadzeniu drzew owocowych są już tu dwie śliwy, a za nimi porzeczka, malina,




1 kratka 1m x 1m
____________________
Agalia 20:49, 04 sty 2012


Dołączył: 17 lis 2011
Posty: 32
Gabi
Torfu mam sporą góreczkę. Złożony na razie z boku na działce czeka na swoje miejsce. A różaneczniki bardzo mi się podobają, więc musi być. Co do planu rabaty - zaraz zabieram się do pracy i zmniejszam ilość roślin.

Pewne jest to, że, po prawej od garażu ma być pergola. Chciałam ją obsadzić
1. różą czerwoną pnąca i białą
2. Różą czerwoną pnącą i hortensja biała (nie wiem czy to dobre zestawienie?
3. Róża czerwona i wiciokrzew lub powojnik biały
4. A może hortensja pnąca biała a przed nią różaneczniki białe

Na pomarańczowo zaznaczyłam sosnę czarną. Za pergolą może świerki serbski Co myślicie? Dalej na zboczu myślałam o pęcherznicy i tawule o białych kwiatach, ale pewnie za dużo gatunków?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies