Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród, Oogród, Ooogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród, Oogród, Ooogród

kjub 11:20, 23 mar 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
Witam Wszystkich.

W pięknym roku 2010 przeprowadziłem się z zamkniętych żelbetonowych ścian blokowych do domku jednorodzinnego... roku następnego 2011 przyszedł na świat kontynuator rodu Synuś tatusia Tymon (ale to inna historia)... Roku 2012 postanowiłem, że będzie rokiem wstępnego zagospodarowania Ogrodu...
Posiadam działkę, na której stoi wspomniany dom i budować się będzie w najbliższym czasie garaż (wstępny zarys, wymiary i rozłożenie stałych elementów zamieszczę wieczorkiem). Wokół domu chcę zorganizować jakiś przyjemny użytkowy ogród.
Architekturę działki przedstawię w formie małego fotoreportażu, który postaram się wykonać i zamieścić po południu.

Kierując się ankietą z części 2 Poradnika o projektowaniu ogrodu odpowiedziałem sobie jakiego ogrodu potrzebuję. Ogród przede wszystkim musi być funkcjonalny i prorodzinny, w którym chciałbym żeby znalazło się miejsce na:
- plac zabaw dla następcy rodu,
- mały warzywnik z zakątkiem z drzewami owocowymi truskawkami poziomkami i borówką,
- wodę (myślę o źródle w kamieniu na który można się wdrapać)
- stałego grilla i wędzarnie .. już czuję nosem te pstrągi i łososie mmmiam
- w przyszłości chciałbym mieć wilka także o tym trzeba chyba tez pomyśleć
- miejsce na wspólne spotkania z przyjaciółmi (choć takim miejscem może być taras)

Na razie tyle odnośnie mojego chciejstwa...
Co jest zrobione na dzień dzisiejszy:

1. działka jest ogrodzona
2. Zasiana w ubiegłym roku trawa wszędzie tam gdzie się dało (chciałem żeby było zielono a nie brudno wokół) I tu moje pierwsze pytanie... obecnie trawa jest wygrabiona po zimie i zamierzam trochę ją „zaerować” a następnie na całej powierzchni zrobić dosiewkę bo nie jest zbyt gęsta. I tak
- czy dobrym pomysłem jest aeracja (trawnik ma niespełna rok) – moim zdanie lekka aeracja nie zaszkodzi ziemia jest raczej piaszczysta.
- zakupiłem ostatnio 100 dniowy nawóz do trawników, czy przy dosiewce mogę go zastosować czy lepiej, jak radzi w różnych wątkach Guru forum Pani Danusia zastosować saletrę wapniową ewentualnie amonową?
- jaką ziemią zasypać nowo posiane nasiona - torf odkwaszony może być czy lepiej czymś innym?
- czy już jest ten czas żeby zabrać się za trawnik czy może lepiej poczekać jeszcze?
3. jest zrobiony mały zakącik z iglakami, który ma zamaskować oczyszczalnię.

W pierwszej kolejności chciałbym zająć się wytyczeniem rabat oraz zakryciem elementów betonowych (budynki sąsiadów i płot) myślałem o rabatach w o prostych liniach ale nie wiem czy to dobry pomysł (z tego co widzę to większość rabat jest że tak powiem zawijasowych)
To co samemu wymyśliłem przedstawię wieczorkiem na wstępnym projekcie. chciałbym żebyście doradzili mi jakimi roślinami obsadzić wzdłuż płot by zakryć wysoki budynek gospodarczy i płot. Moim pomysłem jest szpaler szmaragdów ale może macie lepszy pomysł.
Następnie chciałbym się zająć płotem od frontu i jego obsadzeniem (od zewnątrz). Moim pomysłem (nie tyle pomysłem co raczej z obserwacji fotek z forum) jest pas wiśni Umbraculifera a przy ziemi niski żywopłot z bukszpanu ((wiśnie mają wyrastać z jego środka) i tu znowu mam pytanie. Czy wiśnie mogę posadzić teraz wiosną?
I to narazie tyle Pozdrawiam i życzę miłego dnia... do wieczora
Gardenarium 12:37, 23 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj,
trawnika nie wertykuluj, jest za młody. Przegrab go tylko i posprzataj.
Można to już robić, a z nawożeniem jeszcze poczekaj,

Nie lubię nawozów 100 dniowych, nigdy nie wiadomo czy działają. Po saletrze rusza natychmiast i to widać.

Wiśnie można sadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kjub 13:23, 23 mar 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
A czy jest sens robić dosiewke czy się wstrzymać do przyszłego roku a teraz tylko trochę dobrej ziemi i nawóz?
Gardenarium 16:36, 23 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest sens robić dosiewkę jak masz bardzo rzadko, albo łaty po zimie. Pokaż zdjęcia trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kjub 21:15, 23 mar 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
Helol. narazie fotki trawy


kjub 21:32, 23 mar 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
No to zaczynam obrazowanie działki...
wejście na działkę


tutaj wzdłuż chce posadzić wiśnie Umbraculifera w bukszpanowych pasach wzdłuż płotu
dwie sztuki od lewej - brama - trzysztuki- brama- i po prawej kolejne dwie...

takie moje wstępne wymysły
kjub 21:45, 23 mar 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
front domu



tutaj ma być żywopłot i może też wiśnie a na ziemi dwa pasy wjazdowe prowadzące do garażu


drugi narożnik ... w środku rabaty trzy okręgi od oczyszczalni które trzeba czymś przykryć ale tak żeby był do nich dostęp




bukszapny do przycięcia ... zastanawiam się czy mogę je przyciąć o 1/3
Gardenarium 21:48, 23 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przyciąć można bukszpany ale trochę delikatniej, a w zasadzie powinno się je zagęścić, żeby nie było przerw.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:51, 23 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawnik trzeba przegrabić, dać nawóz jak będą kwitły forsycje i lać wodę. Wodę to i teraz można puścić. Masz nawadnianie automatyczne?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kjub 21:55, 23 mar 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 121
rzut okiem wzdłuż płotu

taras będzie przedłuzany a pod będzie przejazd do garażu który ma się zaczynać tam gdzie płot betonowy ...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies