Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

marw 10:45, 02 mar 2020

Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 14
Odnośnie cięcia to spotkałem kilka opinii: jedni mówią ciąć od początku, inni poczekaj do 1.5 m. Wszytko zależy jak tuje wyglądają: jeśli są rożnej wysokości to można je delikatnie wyrównać, jeśli są za szerokie do przyciąć z boku. Systematyczne cięcie powoduje, ze kontrolujesz przyrosty dzięki czemu w przyszłości nie będą potrzebne ostre ciecia (dodatkowo zagęszczą się zyskując na wyglądzie).

Też zamierzać poprzycinać ale jakoś nie mogę zsynchronizować wolego czasu z dobrą pogodą .
wacion 20:23, 02 mar 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Podsumowując - albo ciąć albo nie ciąć
A jak już bym się zdecydował to w którym miejscu najlepiej(3 kolorki)
Monika83 07:24, 03 mar 2020


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2963
marw. Ja moje smaragdy pierwszy raz przyciełam wierzchołki dopiero jak osiągneły wysokość m 1.80
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Gardenarium 07:43, 03 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
wacion napisał(a)
Na wiosnę sadziłem tuje brabant, mają około 120cm - czy już można je ciąć czy są za młode?
Jaśli można ciąć to robić to tylko z góry czy też dookoła/wszystkie gałązki?

No i druga sprawa - ostatnie wichury powykrzywiały mi niektóre tujki, co z tym zrobić? Kołek i przywiązać czy jak się zrobi ciepło zruszyć ziemie i je wyprostować?


Pokaż zdjęcia jak wygląda ten żywopłot i w zasadzie tuje Brabant nadają się wyłącznie na żywopłoty formowane, które należy ciąć mocno jako bryłę, a nie prowadzić jako pojedyncze egzemplarze. Czyli: nożyce szpalerowe i cięcie w pionie i w poziomie. Inaczej, będą wielkie a potem będą rzadkie.

Jak gęsto je sadziłeś, z jakim zamysłem? Że co z nich ma być?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:44, 03 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
wacion napisał(a)
Podsumowując - albo ciąć albo nie ciąć
A jak już bym się zdecydował to w którym miejscu najlepiej(3 kolorki)


Jeśli to Brabant to żadna kreska nie jest właściwa. Nożyce szpalerowe, sznurek i cięcie po linii w pionie i w poziomie. Żywopłot iglasty formowany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marw 10:59, 03 mar 2020

Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 14
Monika, ja szmaragdy tez równam tylko z góry od momentu jak miały ok. 1.5m, tuje yellow ribbon delikatnie formuje przycinając zarastające przejścia, natomiast brabant niestety wymaga większej ingerencji i systematycznego ciecia. Zrobiłbym tak jak radzi Danusia (tylko delikatnie bo są jeszcze młode)a potem zadbał o odpowiednie podlewania, nawożenie itd.

Jak myślicie, czy jeśli na tujach pojawią się młode pąki to ciąć czy lepiej odpuścić sobie cięcie wiosenne ??
Basieksp 11:16, 03 mar 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10157
My nasze szmaragdy przycinaliśmy jak miały około 2 m wysokości, tylko z góry ale teraz chcę je jeszcze trochę obniżyć, bo trochę za wysokie, niektóre mają nawet ponad 2 metry
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
wacion 20:17, 04 mar 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Gardenarium napisał(a)


Jeśli to Brabant to żadna kreska nie jest właściwa. Nożyce szpalerowe, sznurek i cięcie po linii w pionie i w poziomie. Żywopłot iglasty formowany.


Ma być żywopłot, sadzone co około 60cm - wygląda to tak:


Ciąć czy nie ciąć?
Jeśli ciąć to na równo góra i boki z każdej storny?
Gardenarium 20:26, 04 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba to ciąć nożycami szpalerowymi jako żywopłot formowany. Utnij jakieś 20 cm z wysokości i po ścianie w pionie też przytnij równo. Inaczej zrobi się z tego za 10 lat śmietnik nie żywopłot. Brabant to najgorsza tuja. Śmieciuch straszny.

Tylko cięcie może sprawić że jako tako będzie wyglądał, choć po 30 latach to nie wiem co z tego będzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wacion 08:46, 05 mar 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Gardenarium napisał(a)
choć po 30 latach to nie wiem co z tego będzie.


Jakbym miał się przejmować co będzie za 30 lat to bym całkiem sfiksował

W pionie z każdej strony tzn. dookoła?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies