Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Toszka 22:16, 17 paź 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mozna zastopować ten proces. Mnie w każdym bądź razie to się udało. Wiosną mocno ściąć z góry, czyli powstrzymać wzrost i przechodzenie w formę drzewa. Cięcie pierwsze powinno być od 1/4 wysokości do 1/3. Doświetlenie wspomoże też oczyszczenie z suszu ze środka (teraz to trzeba zrobić). I cięcie boków od wiosny. Brabant ma moc odbijania i w praktyce, dla urody wymaga min. trzykrotnego cięcia w sezonie, oraz 2 razy do roku oczyszczania z suszu.

Cięcie z wysokości dobrze jest tak zrobić, aby pnie były ucięte ciut poniżej masy zielonej. Kikuty nie będą razić. Dość szybko na nowo zaczną wyprowadzać przewodnik, ale potem systematycznym cięciem wyregulujecie ładny pokrój i niższy wzrost.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
marw 12:27, 20 lut 2020

Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 14
cześć

Zastanowiłem się nad terminem pierwszego ciecia tui, czy z racji cieplejszej zimy można już zaczynać ?? .... ponoć bociany już do nas lecą ale może jeszcze poczekać?
Monika83 21:36, 21 lut 2020


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2990
Marw ja bym poczekała z tym cięciem.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
marw 14:01, 25 lut 2020

Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 14
Monika no tak tylko do kiedy? bo nie wiem kiedy będzie odpowiedni moment. Gdzieś przeczytałem, żeby cięcie zrobić przed nowymi pąkami i tutaj boje się ze przegapię i będzie za późno. Kiedy u Was wypada czasowo takie ciecie, w marcu ??

z artykułu na Ogrodowisku: "Pierwsze cięcie wykonujemy wraz z końcem zimy, zanim ruszą soki. Zbyt późny zabieg powoduje ich wyciek, a tym samym osłabienie." - no tak ale kiedy ruszają soki ??, może tak jak z wertykulacja poczekać do czasu kwitnięcia forsycji ??
Sonka 14:44, 25 lut 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2247
Uważam, że już jest czas na ciecie tui, miałam zamiar dzisiaj ale nie zdążyłam. Temperatura u nas 11 stopni.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Monika83 15:20, 25 lut 2020


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2990
Ja swoje tuje przycinam w połowie marca a nie raz i pod koniec marca bo za dużo mam krzewów do cięcia i poprostu się nie wyrabiam z tym wszystkim. Ostatni termin cięcia iglakow jest do połowy sierpnia.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
marw 11:03, 26 lut 2020

Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 14
A czy polowa marca nie będzie już za późno? mamy bardzo ciepłą zimę przez co wszytko może wystartować dużo szybciej wiec reszta tez powinna już się obudzić (u mnie liliowce wystartowały i maja już ok 10 cm).
Jak dopisze czas i pogoda to chyba zacznę w następny weekend.

a czy ktoś już przycinał tuje w tym roku ??
KasiaLangier 11:11, 26 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Ja się przymierzam w ten weekend. Myślę, że nic im nie będzie
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
Wiolka5_7 11:40, 26 lut 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Ja już przycięłam,bo u mnie wszystko przyśpieszone....
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
wacion 17:01, 28 lut 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Na wiosnę sadziłem tuje brabant, mają około 120cm - czy już można je ciąć czy są za młode?
Jaśli można ciąć to robić to tylko z góry czy też dookoła/wszystkie gałązki?

No i druga sprawa - ostatnie wichury powykrzywiały mi niektóre tujki, co z tym zrobić? Kołek i przywiązać czy jak się zrobi ciepło zruszyć ziemie i je wyprostować?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies