Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Soliter - drzewo iglaste na środek trawnika?

Pokaż wątki Pokaż posty

Soliter - drzewo iglaste na środek trawnika?

kris2682 12:23, 06 maj 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Moze ktos doradzi cos fajnego, orginalnego co by sie fajnie prezentowalo na srodku trawnika przed domem? Mam tam pusty plac po araukari chilijskiej-niestety nie przezyla.Zalezy mi na tym zeby byla ladne drzewko ale nie zbyt szeroko rosnace, mam tam jak ies 4 metry ale chcialbym zeby zostalo tam sporo miejsca na przejscie.
Myslalem o drzewku: Abies lasiocarpa 'Compacta'(jodla gorska). Podobno dorasta do ok 3 metrow, troszke mala chcialbym cos z metr lub dwa wiekszego. Minusem tego iglaka jest podobno powolny wsrost. ok 7 cm na rok. U siebie w szkolce wiedzialem taka ok 80-90 cm wiec sporo czasu by uplynelo zeby byla duza i ladna.
W szkolce byly tez takie cuda ale nie wiem jak to rosnie, moze ktos cos doradzi:
Jodla samling, Jodla poulsen.
Sebek 12:28, 06 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może świerk serbski?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kris2682 12:32, 06 maj 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Sebek napisał(a)
Może świerk serbski?

Szczerze mowiac ogladalem i mi sie nie bardzo podoba.
Gardenarium 15:18, 06 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Bonsai z cisa w wyżwirowanym placyku.

Odradzam te wszystkie "wynalazki" z rodzaju jodła, wolno rosną i chorują. Po 20 latach wymarznie albo zachoruje i od nowa musisz coś kupować.

Ja także polecam świerk serbski. Jeśli Ci się nie spodobał, to może widziałeś w sklepie brzydkie, wyłysiałe egzemplarze?

Jeszcze może być świerk kaukaski odm. o żółtych przyrostach, ale tez potrafi przemarznąć.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magos 14:23, 08 maj 2012


Dołączył: 06 gru 2011
Posty: 264
Ja świerk serbski mam.Chciałabym jeszcze jedno ładne iglaste.
Cyprysik nutkajski, sosna himalajska(albo jakaś inna), świerk Brewera...........Czy któres z nich jest godne zainteresowania?
____________________
Pozdrawiam Gośka Do poprawki
Sebek 15:23, 12 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Nutkajski jest śliczny i bardzo oryginalny.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kris2682 20:21, 12 maj 2012

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Dzieki wszystkim za rady ale mnie sie koncepcja zmienila. Nie moglem znalesc fajnego iglaka w swoim miescie. Teraz wymyslilem sobie ze posadze tam judaszowca kanadyjskiego. Pewnie podzieli los zdechlej araukari chilijskiej ale sliczne drzewko i mi sie super podoba. Moze ma ktos jakies ciekawe artykuly o tym jak prowadzic te drzewko i info co mu trzeba, bo ze lagodniejszego klimatu to juz wiem.
Dzidka 22:03, 12 maj 2012


Dołączył: 27 lip 2010
Posty: 2975
kris2682 napisał(a)
Dzieki wszystkim za rady ale mnie sie koncepcja zmienila. Nie moglem znalesc fajnego iglaka w swoim miescie..


Nawet gdyby się nie zmieniła, to musiałabyś mieć świadomość, że świerk Brewera rośnie powoli.

____________________
Dzidka - To właśnie tu
Gardenarium 22:38, 12 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
kris2682 napisał(a)
Dzieki wszystkim za rady ale mnie sie koncepcja zmienila. Nie moglem znalesc fajnego iglaka w swoim miescie. Teraz wymyslilem sobie ze posadze tam judaszowca kanadyjskiego. Pewnie podzieli los zdechlej araukari chilijskiej ale sliczne drzewko i mi sie super podoba. Moze ma ktos jakies ciekawe artykuly o tym jak prowadzic te drzewko i info co mu trzeba, bo ze lagodniejszego klimatu to juz wiem.


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/280-cercis-czyli-judaszowiec-zapowiedz-wiosny

A ja bym wcale tak nie planowała. Wybrałabym się do dobrej szkółki i metodą oglądania wybrała ładne, wielopniowe drzewo z naszego klimatu, łądnie kwitnące albo o ciekawym kolorze liści czy pokroju.

Lub iglaste. Nutkajski potrafi się posypać, jak mu coś nie podoba się, mieliśmy takiego i co roku zrzucał igły. W końcu ogołocił się i wyglądał beznadziejnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tess 13:52, 21 cze 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Wiem, Danusiu, że juz w swoich ogrodach nie sadzisz nutkajskiego, bo się sypie (gdzieś o tym pisałaś), ale ja ze starych czasów mam nutkajski (ma pewnie ze 20 lat) i bardzo zdrowo wygląda.
Natomiast trzeba przyznać, że to jest duże drzewo, dużo miejsca potrzebuje. Ale na dużym trawniku, jako soliter - piękny jest
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies