Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Podlewanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Podlewanie trawnika

mamtu 11:37, 15 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Niecałe trzy tygodnie temu zasiałam trawę. Początkowo podlewałam ją (a w zasadzie zraszałam) dość często. Teraz, kiedy trawa już podrosła, zastanawiam się co dalej. Wciąż staram się utrzymywać wilgotne podłoże ze względu na nasiona gatunków, które jeszcze nie wykiełkowały. Czy nie zaszkodzi to tej 'dużej' trawie? Jak podlewać teraz, kiedy mam jednocześnie sporą już trawę i nasiona, które nie wzeszły?
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Gardenarium 12:39, 15 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podlewać tak, aby nie wyschła. W cieniu mniej, w słońcu więcej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 12:46, 15 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Dziękuję.

A w jaki sposób ocenić moment, kiedy częste podlewanie nie będzie już konieczne? Najwyższa trawa ma ~7-8 cm.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Gardenarium 12:48, 15 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Metodą organoleptyczną czyli dotykiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 15:34, 15 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Czyli taką młodą trawę podlewać cały czas tak samo jak kiełkującą, tak?
A na jesień jakieś zmiany? Czy taki dwumiesięczny trawnik wciąż musi trzymać wilgoć?
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Gardenarium 16:49, 15 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, nie tak samo. Kiełkującą podlewasz codziennie a nawet kilka razy dziennie ale mało, zraszasz tylko nasiona. Natomiast młoda trawa jest zakorzeniona i szuka wody w strefie korzeni, nie na wierzchu ziemi... a więc tak to wygląda:

lepiej podlewać co drugi dzień, ale obficiej niż codziennie a płytko, bo korzenie rozleniwią się i trawa nie zakorzeni się głębiej.

W cieniu lepiej trzyma wilgoć więc jeszcze rzadziej, po prostu obserwuj i się ucz. Kiedy zmienia kolor, matowieje..to znak do podlewania.

Moim zdaniem nie cackaj się aż tak z tym trawnikiem, tobie to po prostu na zdrowie nie wyjdzie. Trawnik i tak "zrobi" swoje, zafilcuje się, zgnije i inne takie, wszystko przetestujesz w swoim czasie. W idealnym nawet trawniku, nie jest tak idealnie i za chwilę będziesz rozgarniać źdźbła pokazując martwe listki w środku i ciągle pytając. A ja aż taka drobiazgowa nie jestem.

Koszenie, podlewanie, nawożenie, filc, wertykulacja, oprysk na grzyby, nawożenie i tak w kółko. Idealnie nie będzie nigdy

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:52, 15 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Idealna trawa jest teraz, a po koszeniu zaczną się schody. Na gorsze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 19:55, 15 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Bardzo dziękuję pani Danusiu za podpowiedzi.
Wiem, że pewnie za bardzo się przejmuję, ale taki już mam charakter, niestety. Domyślam się, że komuś z tak dużym doświadczeniem i wiedzą moje pytania mogą wydawać się śmieszne. Tym bardziej dziękuję, że zawsze znajduje Pani chwilę, żeby rozwiać moje, choćby i najgłupsze, wątpliwości. i napisać parę słów.

Teraz jeszcze zraszam trawę dwa razy w ciągu dnia, z rana i po południu. To ze względu na nasiona wiechliny, które jeszcze nie zaczęły wschodzić. Kiedy wzejdą przerzucę się na podlewanie rzadsze, a obfitsze.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Cwieku 22:29, 16 maj 2017

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Pytanie do znawców... Jakie czasy nawadniania ustawiacie dla systemu Huntera z dyszami MP Rotator? Gleba gliniasta rozluzniona miesce naslonecznione.
Gardenarium 22:38, 16 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gleba gliniasta, ewapotraspiracja około 3 l/m2 powinien być. Musisz teraz sprawdzić w katalogu dysz, jaki opad ma ta dysza i przeliczyć .
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies