Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Podlewanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Podlewanie trawnika

Cwieku 22:55, 16 maj 2017

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Hmmmm to przy Rotatorach wychodzi mi godzina na sekcję. Nie za dlugo? 1,6 l/min przy zasiegu 6m 90 stopniach. Daje to godzinę na sekcję?!

Ok chyba już wiem.... Dysze robia opad różnie mp. 10mm/h. Patrząc w internetach to wychpdzi 10l na metr na godzine, czyli wychodzi, jednak że sekcja na 20 minut bedzie ok. Dobrze rozumuję?
mamtu 15:52, 29 maj 2017


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Podpowiedzcie proszę. Jak często podlewać trawnik? Nie mam nawadniania automatycznego.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Gardenarium 10:02, 31 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Częstotliwość podlewania trawnika zależy od wielu czynników, głównie od:

- rodzaju gleby (na gliniastej podlewasz rzadziej, na piaszczystej praktycznie woda ucieka natychmiast
- nasłonecznienia ( w cieniu prawie wcale się nie podlewa, np. raz w tygodniu) na słońcu co dwa dni, obficie, tak aby woda przesiąkła na głębokość strefy korzeni.

Gleba gliniasta trzyma wodę, gleba piaszczysta odprowadza, więc możesz nawet dwa razy dziennie podlewać a i tak nie zalejesz trawnika.

Po prostu zrób eksperyment. Lej ileś tam czasu (zmierz) i sprawdź robiąc nacięcie, jak głęboko jest mokro, czy woda dotarła do strefy korzeni czy raczej mokro jest zbyt płytko. Wtedy skoryguj czas podlewania dwa razy dłużej i znów zobacz.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 12:50, 31 maj 2017


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Bardzo dziękuję Danusiu za wyczerpującą odpowiedź. Domyślałam się, że nie da się podać przepisu na podlewanie, ale dzięki Tobie już wiem na co zwrócić uwagę.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
benita 18:13, 04 gru 2017

Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 4
Dużo zależy od pogody, i chyba od tego trzeba zacząć. dodatkowo, nie wiem czym podlewasz, bo ja korzystam w tym celu z deszczówki. Kupiłam na[]zbiornik na deszczówkę i służy mi do podlewania zarówno trawnika, jak i kwiatów oraz warzywniaka. Szczerze uważam, że wykorzystywanie wody deszczowej jest nie tylko opłacalne, ale też bardzo ekologiczne
Piotr_K 18:04, 10 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Mam niskie ciśnienie wody w garażu. Jak podlewam trawnik z w węża ogrodowego, to jeszcze ładnie leci, ale przy dwóch już już masakra.

Z racji tego że będę robić opaskę z kamienia na około garażu, oraz niski gabion wzdłuż chodnika do domu zastanawiam się czy aby nie wrzucić tam odrazy rur pod nawadnianie automatyczne (na przyszłość).

Proszę mi napisać czy te systemy automatyczne mają jakieś urządzenie które zwiększa ciśnienie wody ?
ElzbietaFranka 18:42, 10 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Piotr_K napisał(a)
Mam niskie ciśnienie wody w garażu. Jak podlewam trawnik z w węża ogrodowego, to jeszcze ładnie leci, ale przy dwóch już już masakra.

Z racji tego że będę robić opaskę z kamienia na około garażu, oraz niski gabion wzdłuż chodnika do domu zastanawiam się czy aby nie wrzucić tam odrazy rur pod nawadnianie automatyczne (na przyszłość).

Proszę mi napisać czy te systemy automatyczne mają jakieś urządzenie które zwiększa ciśnienie wody ?



Nie napisałeś skąd masz wodę że studni czy z wodociągu. To ważne. Jeżeli niskie ciśnienie z wodociągu to nic nie zrobić ze studni takie ciśnienie jaki hydrofor.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
omi 18:42, 10 kwi 2018

Dołączył: 30 wrz 2017
Posty: 19
Niskie ciśnienie to częsty problem. Jedynym urządzeniem podnoszącym ciśnienie jest pompa/hydrofor jednak w systemach automatycznego podlewania trawnik dzieli się na sekcje. Sam proces podlewania jest nadzorowany przez sterownik. Inaczej mówiąc, nie ma większego znaczenia czy proces podlewania trwa 3 godziny czy 1 godzinę gdy może się rozpocząć od godz. 5 rano. Im niższe ciśnienie tym więcej sekcji. Dobry projekt to podstawa.
Piotr_K 18:53, 10 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Wodą z wodociągów. W domu jest chyba dobre ciśnienie. Do garażu idzie osobna rura i w garażu jest słabe.
Rok temu jak założyłem trawnik i chciałem ho podlewać z żoną na dwa węże rosie nie dało. Wodą leciała może na metr (z dwóch węży).

Może to wina zbyt małej rury wody prowadzonej do garażu? Pół cała chyba jest.
omi 19:13, 10 kwi 2018

Dołączył: 30 wrz 2017
Posty: 19
Trzeba zmierzyć ciśnienie i przepływ. Manometr na kran powinno być min 2.5 atm, przepływ to czas napełniania danej pojemności np. wiadra 10l.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies