Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród do odświeżenia

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odświeżenia

Enya73 11:13, 16 lip 2012


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
JulkAd napisał(a)
To jest widok z góry, cały ogród to południowa strona.
proszę nie patrzcie na żółte placki na trawie...to mój M przedobrzył z nawozem. na tym zdjęciu próbowałam wytyczyć kształ rabatki wężem ogrodowym. Tu słabo widać, bo wąż tyż zielony
To ta sam rabatka, chwilowo odgrodzona barierką, bo jak zrywałam darń to chciałam uniknąć mojego pomocnika... , ta cała rabata jest do zagospodarowania, na całej długości ogrodu, na tle żywotników moich miłych sąsiadów.
A oto i pomocnik w całej okazłości (nasz nowy lokator półroczny ogrodnik Kora), a za nią hortensja ogrodowa i jak dostałam ją to myślałam, że rabatka będzie z białym akcentem...teraz hortensja przymuje kolor niebiesko-różowy...hmm. W tym miejscu słońce jest tylko do godziny jedenastej, więc myślę, że roślince to będzie odpowiadać. Wprawdzie rabatka nieskończona, ale prezent prosił o szybkie wkopanie.



A pod winoroślą na razie jest mój zielnik trochę mięty, bazylii, pietruszki, szczypioru. Zostawiłabym tą thuję, która rośnie na pierwszym planie. Co jej dodać do towarzystwa? Mam zamiar przesadzić również te biedne bukszpany za nią, może jeszcze coś z nich będzie.


Witam serdecznie! Wpadłam z rewizytą i podziękować za komplementy pod adresem naszego ogrodu. Wpadaj częściej
Jeśli mogę coś Ci od siebie doradzić w temacie Twojego ogrodu
Świetnie, że masz już szkielet ogrodu w postaci tuj. Będą stanowić idealne tło do innych nasadzeń. Teraz tylko musisz się zdecydować na kształt rabat. Jeśli idziesz zakolami, to rezygnujesz z prostych odcinków. Jak robisz geometryczny ogród, to rezygnujesz z zawijasków Wszystko zależy od tego, co Ci się bardziej podoba. Potem trzeba być tylko konsekwentną

Gdybym to ja miała takie zadanie przed sobą, jak Ty, to zlikwidowałabym tę kratkę z winoroślą i wysadziłabym tego niebieskiego cyprysa lawsona w inne miejsce, aby otworzyć taras i dom na ogród.
Z tego, co zauważyłam taras jest nieco wyniesiony, tak więc dobrze byłoby silniej związać taras z ogrodem. Starałabym się zrobić przy nim taką piętrową rabatę, tj. niższe nasadzenia od strony trawnika i potem w górę, tak do 40 -50 max cm przy samym tarasie. Ta obwódka z bukszpana mogłaby stanowić tło dla tej rabatki.

Jeśli zależy Ci na tej winorośli, to zbudowałabym dla niej trejaż równolegle do drewutni, z odstępem ok. 80-90 cm, aby można było do niej bez problemów dojść, lecz aby drewutnia nie była tak widoczna. Następnie poprowadziłabym na nim winorośl lub inne dekoracyjne pnącza, jak np. milin amerykański.
Dach drewutni z blachy falistej zastąpiłabym zielonym dachem w sensie dosłownym, czyli tzw. ogrodem na dachu z bylin skalnych

Skusiłabym się też na jakiś nieduży akcent wodny w lewym narożniku, a obok ławeczkę.

Życzę powodzenia i czekam na kolejne relacje z metamorfozy Twojego ogródka

Pozdrawiam serdecznie


____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
Sonka 12:27, 16 lip 2012


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2244
Witaj JulkaAD, tuje masz piękne, szybko zdziałasz cuda, bo oprawa jest, ja dopiero sadzę szmaragdy i inne, ziemia u Was dobra, więc ani się obejrzysz jak przy pomocy życzliwych tu ogrodowiczan będziesz cieszyła się pięknem ogrodu i jego pozytywnem oddziaływaniem na duszę i ciało.Pozdrawiam serdecznie Krysia
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
JulkAd 22:22, 16 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Enya73 napisał(a)


Witam serdecznie! Wpadłam z rewizytą i podziękować za komplementy pod adresem naszego ogrodu. Wpadaj częściej
Jeśli mogę coś Ci od siebie doradzić w temacie Twojego ogrodu
Świetnie, że masz już szkielet ogrodu w postaci tuj. Będą stanowić idealne tło do innych nasadzeń. Teraz tylko musisz się zdecydować na kształt rabat. Jeśli idziesz zakolami, to rezygnujesz z prostych odcinków. Jak robisz geometryczny ogród, to rezygnujesz z zawijasków Wszystko zależy od tego, co Ci się bardziej podoba. Potem trzeba być tylko konsekwentną

Gdybym to ja miała takie zadanie przed sobą, jak Ty, to zlikwidowałabym tę kratkę z winoroślą i wysadziłabym tego niebieskiego cyprysa lawsona w inne miejsce, aby otworzyć taras i dom na ogród.
Z tego, co zauważyłam taras jest nieco wyniesiony, tak więc dobrze byłoby silniej związać taras z ogrodem. Starałabym się zrobić przy nim taką piętrową rabatę, tj. niższe nasadzenia od strony trawnika i potem w górę, tak do 40 -50 max cm przy samym tarasie. Ta obwódka z bukszpana mogłaby stanowić tło dla tej rabatki.

Jeśli zależy Ci na tej winorośli, to zbudowałabym dla niej trejaż równolegle do drewutni, z odstępem ok. 80-90 cm, aby można było do niej bez problemów dojść, lecz aby drewutnia nie była tak widoczna. Następnie poprowadziłabym na nim winorośl lub inne dekoracyjne pnącza, jak np. milin amerykański.
Dach drewutni z blachy falistej zastąpiłabym zielonym dachem w sensie dosłownym, czyli tzw. ogrodem na dachu z bylin skalnych

Skusiłabym się też na jakiś nieduży akcent wodny w lewym narożniku, a obok ławeczkę.

Życzę powodzenia i czekam na kolejne relacje z metamorfozy Twojego ogródka

Pozdrawiam serdecznie

Dzięki bardzo za odwiedziny...zadałaś mi bobu tą moją winoroślą, kto wie może w następnym roku pomyslę o przeprowadzce winorośli lub o jej likwidacji - pomysł jest godny przemyślenia.
Co do ławeczki i ciurkadełka już myślałam właśnie w lewym rogu.
Myślisz Anitko, że mogłabym wysadzić lawsona ...ciekawe czy taki duży jeszcze się gdzieś przyjmie?
Zaglądaj częściej zapraszam, masz świetne pomysły, a takich mi potrzeba?
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
JulkAd 22:26, 16 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Sonka napisał(a)
Witaj JulkaAD, tuje masz piękne, szybko zdziałasz cuda, bo oprawa jest, ja dopiero sadzę szmaragdy i inne, ziemia u Was dobra, więc ani się obejrzysz jak przy pomocy życzliwych tu ogrodowiczan będziesz cieszyła się pięknem ogrodu i jego pozytywnem oddziaływaniem na duszę i ciało.Pozdrawiam serdecznie Krysia


Dzięki Krysiu za wizytę, mam nadzieję, że Ogrodowisko mnie zmotywuje do działania, a ogrodowo zakręceni Forumowicze czymś zainspirują. Już tak się dzieje, czekam tylko na wolny czas zeby zacząć działac w ogrodzie
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Enya73 22:40, 16 lip 2012


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
Poczekaj z wysadzeniem cyprysika Lawsona do jesieni. Jak zrobisz to ostrożnie, starając się nie uszkodzić zbytnio systemu korzeniowego, to powinien się bez problemu przyjąć w nowym miejscu. Tylko przygotuj mu odpowiednio podłoże
Ja w tym roku wczesną wiosną przesadzałam wysokie na 2,5 m tuje odmiany Aureospicata i mają się świetnie Tylko je od razu skróciłam, podsypałam mikoryzą do iglaków, a potem podlewałam każdego dnia, kiedy nie padało.Przyjęły się doskonale.
Nie bój się przesadzania roślin. Jak zrobisz to umiejętnie i we właściwym czasie, a potem będziesz poświęcała tym roślinom uwagę, to nie powinno być problemów. Ja już wiele razy dokonywałam w swoim ogrodzie takie operacje przesadzania różnych roślin. Już następne czekają do jesieni, bo mi nie pasują w danym miejscu. Ciągle się uczę na błędach
____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
JulkAd 22:48, 16 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Dzięki Anitko za podpowiedzi . Już powoli nastawiam rodzinę do przeprowadzki pergoli z winem w następnym roku - warunek - ogród musi mieć już jakiś zarys, żeby była co podziwiać. Może cosik z tego wyjdzie Patrząc na Twój ogród wiem, że "nie od razu Kraków zbudowano".

W razie czego będę prosiła wszystkich chętnych o konsultacje (jeżeli mogę oczywiście)
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Anita1978 09:20, 17 lip 2012


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Hej!
Ja też zajrzałam, bo wszystkie "nowo" tworzone ogrody mnie interesują
sama mam ogród roczny- i w mojej ocenie średnio udany-po prostu nie znałam się na tym, a chciałam ogród szybko- i to największy błąd!!! Teraz pomału naprawiam swoje błędy
Widzę już u ciebie świetną oprawę- duże iglaki-teraz powoli, rabata po rabacie...
żurawki polecam- szczególnie marmelade-też mam w słońcu i rośnie pięknie, no i hosty też-ale one to do cienia, ja miałam je w słońcu i przeniosłam, bo ledwo zipały
A skoro masz spore iglaki to pomyśl o posadzeniu np. hortensji w ich cieniu-nie są trudne w uprawie.
A do słońca polecam róże- wbrew opiniom nie są bardzo trudne do utrzymania a jakie cudne!!!
No i jesienią pomyśl o wsadzeniu cebulowych- wiosną będzie pięknie!!!
____________________
ogródek Anity
JulkAd 13:06, 17 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Dzięki Anitko za odwiedziny. Hortensje mam zamiar posadzić przy iglakach na słoneczku, Sebek polecił mi Limelight i chyba tak zrobię, bo ona słońce wytrzymuje.
Cebulowych już trochę rośnie, mam krokusy, tulipany szafirki i tyko szkoda, że tak krótko kwitną
Co do żurawek to myślałam raczej o ciemniejszym odcieniu niż marmelade, ale to jeszcze przemyslę.
Jestem zawsze otwarta na ciekawe pomysły, zwłaszcza, że każdy doradzi coś innego i mam nadzieję, że wyjdzie z tego zawsze coś ciekawego.
Dzięki raz jeszcze za zainteresowanie moim kawałkiem zieleni.
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Anita1978 15:07, 17 lip 2012


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Limelight jest faktycznie niezawodna- przetrwała u mnie ciężką zimę i juz ma pełno kwiatostanów
____________________
ogródek Anity
agata_chrosc... 15:20, 17 lip 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Jeszcze Vanille Fraise polecam. Też wytrzymała, lubi słońce i wnosi trochę koloru (o ile lubisz)
____________________
ogród w Holandi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies