Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród do odświeżenia

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odświeżenia

Gardenarium 14:42, 28 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tych bardzo ciemnych żurawek nie sadź, polecam jaśniejsze, weselsze i żółte oczywiście.

Popatrz i wybieraj takie wesołe jak Gerogia Peach

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/96-zurawki-liscie-zamiast-kwiatow

http://www.ogrodowisko.pl/watek/124-zurawka-heuchera
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JulkAd 14:56, 28 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Danusiu dzięki, posadziłam żurawki tydzień temu i chyba faktycznie było błędem posadzenie tych bardzo ciemnych, bo słoneczko je zaczyna przypalać (albo odchorowują przeprowadzkę), te jaśniejsze Root Beer trzymają się całkiem nieźle. Zobaczę i najwyżej przesadzę te ciemne w inne miejsce.
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Gardenarium 15:15, 28 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ciemne dobrze wyglądają z żółtymi dodatkami np. Hakonechloa macra All Gold lub Aureola, z żółtymi hostami lub zurawkami.



Bardzo ciemne sadź w placykach wysypanych jasnym grysem lub kamyczkami i koniecznie w towarzystwie trawek lub innych jasniejszych kolorów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:16, 28 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na której stronie masz zdjęcie posadzonych żurawek?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JulkAd 15:19, 28 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Danusiu zdjęcie rabatki dopiero zrobię i wrzucę wieczorem, jescze brakuje kilku roślin, bo ostatnio czasu nie było i nie wszystko w jednym CO dostałam Rabatka ma słońce od 9 do 17
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Gardenarium 15:22, 28 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ciemnym żurawkom nie będzie to przeszkadzać, wystawa jest dobra. One "giną" wizualnie w korze, musza mieć kontrastowe towarzystwo, podpowiem Ci jak wkleisz zdjęcie. Ustaw parasol i zrób, pewnie nieźle świeci teraz tam słońce?

Daj mi wieczorkiem linka na PW. to nie zapomnę wpaść
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JulkAd 17:05, 28 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Korzystając z tego, że zbliża sie u nas burza i zaczyna kropić, a słońce zaszło wpadłam szybko do ogrodu i obcykałam nasadzenia z ubiegłego tygodnia nie jest to wykończona rabata, więc wszelkich uwag wysłucham i jeszcze mogę w niej namieszać
Hortensja ogrodowa jest tam tylk chwilowo, bo pod wiśnią gdzie dorastała miała ciasno ( jest z osobiście ukorzeninej ubiegłorocznej sadzonki)



większa część rabaty badziej z lewej strony




prawa strona rabaty, tutaj mam zamiar miedzy żurawkami, a pęcherznicą diabolo dosadzić jeszcze dwie tawuły i ścinać je w kulę



obok docelowego stożka ( kiedyś na pewno dam radę go uformować) bukszpanu mają być bukszpanowe kule, a lawendę przesadzę na lewą stronę stożka



a tutaj cała rabata, w której brakuje traw - nie dostałam ich w najbliższym CO, muszę więc jechać dalej


W centralnym punkcie wkopałam Berberys Thunberga 'Atropurpurea, ale po wkopaniu przestał mi się tam podobać Może jak dosadzę kilka Berberysów Thunberga 'Admiration' (jak radzi Agata) ten punkt nabierze wyrazu
Brakuje mi jeszcze koncepcji na wypełnienie rabaty, w linii pomiędzy żurawkami, a bukszpanem, tymi berberysami no i miskantami, które będą z tyłu rabaty.
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
JulkAd 19:27, 28 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Ta rabata musi przechodzić w następną ( tu gdzie stoi doniczka z berberysem) – myślałam o krzewuszce o bordowych liściach 3 sztuki, (takiej niewysokiej wersji) no i ewentualnie jasnych żurawkach , które znoszą trochę słońca.,



Na następnej rabacie już rośnie hortensja ogrodowa (która jak się naczytałam trochę kłopotliwa potrafi być, ale myślę, że dam radę) w towarzystwie host i trawy (na razie to trawa pampasowa, ale jak ją przemrozi to zmienię na inną). Tutaj docelowo przed hostami ma być ciurkadełko- małe, bo mały ogród

, no a później już jest całodniowy cień od jabłoni i tam przesadzę swój RH i dokupię jeszcze jeden i może trzy azalie?





W prawym rogu sąsiad (z którym graniczę tylko tym narożnikiem) postawił drewniane przęsło, które zasłania cały świat, tam już rośnie na nim bluszcz(od mojej strony), ale przed nim nic słońce tam zagląda od rana do 13-14. W tle widćc bukszpan (nie ma go już bo rośnie na rabatce)

____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
JulkAd 19:36, 28 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Hortensje Limelight i Anabell mam zamiar posadzić w tym miejscu między jałowcami (nie do końca są urodziwe, ale szkoda mi je usunąć), a w rogu pomyślę o zacisznym kąciku z ławeczką i parasolem, bo tam patelnia cały dzień.





Z drugiej strony planowanego miejsca na ławeczkę czyli tam gdzie szmaragdy, jeszcze myślę, może kolor żółty? mam w przedogródku tuję o żółtym zabarwieniu, jest dość duża (około 170 cm), więc mogłaby być poczatkiem tamtej rabaty?

Te niby płożące tuje są do wykopania, wprawdzie moja Kora uwielbia między nimi biegać, ale kącik wypoczynkowy jest ważniejszy


Za jałowcami widać drewutnię, tam zrobię rabatę różaną. Teraz rośnie Clematis i róża NN która nie kwitnie w ogóle, a tuż obok rododendron, którrgo przesadzę bliżej jabłoni.
Słońce jest tam praktycznie od 10, 11 rano do samego zachodu. Tam przestawię pergolę od winorośli jedną wzdłuż płotu, a jedną wzdłuż drewutni (żeby ją zasłonić od strony kącika wypoczynkowego). Mam zamiar posadzić róże pnące z winobluszczem ( nie wiem czy tak można?...i tu proszę wszystkich o poradę jakie pnące polecacie, które długo kwitną i nie są zbyt kłopotliwe?????) i na dole róże okrywowe The Fairy (za namową Anity), no chyba, że ktoś ma inny pomysł
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
agata_chrosc... 19:52, 28 lip 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Julka, widzę, że zabierasz się poważnie do roboty! No i sama szefowa Ci doradza! To na pewno coś z tego będzie A może te tuje daj pod te jałowce - zasłoniłyby te łyse miejsca. Ale to taka luźna uwaga
____________________
ogród w Holandi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies