Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Basiaw 08:23, 10 sty 2013


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Danusiu, przeglądałam Twoje artykuły wiązane na różne sposoby z warzywnikami i bardzo mi się spodobało takie zdjęcie, to pomysł dla mnie, nietypowe skrzynie, ale właśnie takie obramowane grządki.

____________________
Nasz mały, zielony świat
Magda70 08:24, 10 sty 2013


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Gosia_Samosia napisał(a)

Nawet można skrzynię niewielką postawić na balkonie i też uprawiać najpotrzebniejsze warzywa w skali mikro

na osiedlu, na którym mieszkalismy wcześniej rodzina Azjatów tak właśnie miała - Pani chodowała ziemniaki, fasolę i inne warzywa odmian, których nie można kupić u nas a w Azji są na porządku dziennym i stosuje sie je w kuchni. Rodzina miała ustawione betonowe bloczki na około warzywnika na wysokość jakiś 40 cm, a w środku ziemia.


No właśnie a ja ciągle się zastanawiam czy zrobić te skrzynie z desek czy z bloczków betonowych...muszę się rozejrzeć w jakiej cenie i jakie te bloczki...ale chyba deski będą tańsze?!
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Basiaw 08:36, 10 sty 2013


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Magda, to też zależy czy warzywnik jest gdzieś w kącie, osłonięty, czy go widać i ma robić za dodatkową ozdobę warzywnika. Trudno mi sobie wyobrazić, aby skrzynie z bloczków były ładne... co innego jakieś rustykalne niskie murki ze starej cegły ale bloczki betonowe?
Poza wszystkim to oczywiście kwestia gustu, niektórym podobają się te betonowe, barwione kolorowo bloczki do robienia murków i sadzenia w nich roślin. Dla mnie koszmar, ale jak komuś się podoba, to czemu nie.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Magda70 08:43, 10 sty 2013


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
pisząc bloczki chodzi mi ogólnie o beton..źle się wyraziłam
Zastanawiałam się właśnie nad starymi cegłami, murkami z czegoś i właśnie nie wiem z czego...
chcę zrobić ok 5 takich murków...rozmiar 2-2,5m x 1-1,20 m
Dlatego wciąż się zastanawiam z czego to zrobić.. drewniane, czy murowane...
Chociaż chyba bardziej drewniane bo:
po 1 tańsze
a po 2 jak mi się znudzi warzywnik (to raczej niemożliwe ale nigdy nic nie wiadomo) to deski szybko można rozebrać a z murkiem już tak łatwo i szybko nie pójdzie ...
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Matka 08:48, 10 sty 2013


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Basiaw napisał(a)
Danusiu, przeglądałam Twoje artykuły wiązane na różne sposoby z warzywnikami i bardzo mi się spodobało takie zdjęcie, to pomysł dla mnie, nie typowe skrzynie, ale właśnie takie obramowane grządki.



o takie grządeczki sobie wyczaruję w tym roku!jeszcze groszek pnący(?)sobie zakupic trzeba i będzie gites!!!
____________________
U Matki
Gardenarium 09:43, 10 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tam oprócz groszku rosnącego na tyczkach jak wigwamy, są też goździki pachnące, fajnie wyglądają zielone nasienniki kopru.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 13:05, 10 sty 2013


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Chcę w tym roku zrobić takie skrzynie w warzywniaku, ale nie mam pomysłu jak
____________________
U Matki
Basiaw 14:15, 10 sty 2013


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Gardenarium napisał(a)
Tam oprócz groszku rosnącego na tyczkach jak wigwamy, są też goździki pachnące, fajnie wyglądają zielone nasienniki kopru.


Danusiu, gdzie zrobiłaś to cudne zdjęcie? Może w swoich archiwach masz jeszcze jakieś inne ujęcia tego pięknego warzywniaka?

Co do kopru, to u mnie w ogrodzie pojawia się w przeróżnych miejscach, a to między różami a to na rabacie bylinowej i na ogół nie usuwam, rośnij sobie, to wygląda całkiem malowniczo
____________________
Nasz mały, zielony świat
Basiaw 14:20, 10 sty 2013


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Magda70 napisał(a)

Chociaż chyba bardziej drewniane bo:
po 1 tańsze
a po 2 jak mi się znudzi warzywnik (to raczej niemożliwe ale nigdy nic nie wiadomo) to deski szybko można rozebrać a z murkiem już tak łatwo i szybko nie pójdzie ...


I to jest ważny aspekt, ramy z desek czy belek można zlikwidowac w jedno popołudnie a rozwalac murki to już grubsza sprawa a najpierw dużo większy koszt postawienia.
W warzywniaku stawiam na drewno i najpewniej żwir na ścieżkach. Mam jedną murowaną podwyższoną rabatę na ogródek ziołowy, ale to element ozdobny przy tarasie, jak mi się tam znudzą ziółka, to wsadzę kwiatki a rabata zawsze będzie.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Magda70 15:24, 10 sty 2013


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Basiaw napisał(a)


Chociaż chyba bardziej drewniane bo:
po 1 tańsze
a po 2 jak mi się znudzi warzywnik (to raczej niemożliwe ale nigdy nic nie wiadomo) to deski szybko można rozebrać a z murkiem już tak łatwo i szybko nie pójdzie ...


I to jest ważny aspekt, ramy z desek czy belek można zlikwidowac w jedno popołudnie a rozwalac murki to już grubsza sprawa a najpierw dużo większy koszt postawienia.
W warzywniaku stawiam na drewno i najpewniej żwir na ścieżkach. Mam jedną murowaną podwyższoną rabatę na ogródek ziołowy, ale to element ozdobny przy tarasie, jak mi się tam znudzą ziółka, to wsadzę kwiatki a rabata zawsze będzie.


No właśnie Basiu...i ku tej decyzji się skłaniam coraz bardziej
Drewno i żwir ...
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies