Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w lesie, projekt, pomożecie ?

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w lesie, projekt, pomożecie ?

AgataBC 11:40, 01 lut 2013


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Witam Was wszystkich, jestem tu nowa więc najpierw kilka słów.. podglądam te stronę już parę lat, ale dopiero postanowiłam dołączyć ( mam nadzięję, że będę aktywną forumowiczką), liczę trochę na świeże spojrzenie innych osób na mój ogódek. Mieszkam w środku lasu, gleba częściowo piaszczysta -sucha, miejscami torfowa - wilgotna i wszędzie raczej kwaśna, dużo rudy ( stąd sporo jałowców w moim ogrodzie). Systematycznie będę odsłaniać po kawałku ogród. Ale potrzebuję też pomocy, ten kawałek ogródka na zdjęciu potrzebuje zagospodarowania, póki co są wzdłuż ogrodzenia świerki pospolite, rośliny, które ja tam widzę to jeden różanecznik, funkje, bergenie, i jakas płożąca bylina. Mój ogród jest w stylu leśnym, a częściowo wiejsko-angielskim. Zdjęcie objaśnia kierunki geograficzne oraz wielkość tego kąta. Z góry dziękuję za propozycje
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Gardenarium 12:12, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj masz narożnik po lewej, który możesz dostosować do swoich potrzeb.

Lewa strona przy płocie to może byc żywopłot z tui. Widzę posadzone świerki, ale wydają mi się za wielkie w przyszłości w tym miejscu. Duże pośrodku to np miłorząb Pendula lub śliwa wiśniowa Nigra, wtedy liście będą bordowe. Albo inne ładne drzewo kwitnące. A te dywany kolorowe to mogą być różne plamy z wrzosów wrzośców i traw, ale także żurawki posadzone po kilkanaście sztuk, ale plamy w jednym kolorze. Te pojedyncze "gwiazdki" to miskanty lub rozplenice, albo nawet Hakonechloa, czyli ozdobne tyrawy.

I narożnik gotowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgataBC 13:26, 01 lut 2013


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź, ciekawy bardzo pomysł i dziękuję za niego. chyba jednak za mało informacji udzieliłam na początku, bo sprawa nie jest taka prosta... patrząc na to moje zdjęcie, ta wschodnia ściana jest z kilka metrów odsłonięta, a potem jest taki jakby dzicz przez który nie przenika słońce, ściana wschodnia to las, a południowa to dom więc to jest dość głęboki cień, narysuje rzut z góry to zaraz będzie widać, więc tam muszą rosnąć rośliny, które nie potrzebują tyle słońca, z tej listy może żurawki by to zniosły, myślałam o paprociach lub bagnie- mam go dużo w innej części ogrodu, jakieś drzewko do półcienia/cienia ? kwitnące ? nie za duże bo wyżej idzie linia prądu no i dom dość blisko. zaraz narysuje ten rzut. A świerki są posadzone na całej długości ogrodzenia działki więc nie bardzo chcę je wysadzać... myślałam, żeby ewentualnie później ograniczać ich wysokość..
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 13:28, 01 lut 2013


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
najpierw ogólnie - tak to wygląda, zaraz dorobie zbliżenie..
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 13:34, 01 lut 2013


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
nie wszystkie proporcje dobrze wycyrklowałam, ale bardzo się starałąm, żeby jakoś wyszło..
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 13:35, 01 lut 2013


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
tak to wygląda bliżej
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 13:40, 01 lut 2013


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
tak jak się końcy ten płotek to między nim a domem jest przejscie na tył ogrodu szerokie na 80cm.nie wiem czy ma sens że wszystko tak szczegółowo opisuje.. ale łatwiej to sobie wyobrazić.
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 13:54, 01 lut 2013


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
plan wogóle na ten kawałek mam taki:

póki co skopałam ziemię jesienią i teraz odpoczywa.
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Gardenarium 19:49, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź w takim razie hortensje Limelight, dereń biały Ivory Halo, hosty w róznych odcieniach i zurawki Citronelle, z traw sprawdzi się Hakonechola macra Aureola i turzyce np. Carex Evergold.

Powinny to być rośliny o kontrastujących barwach. Ale czy świerki w takim razie też nie mają za ciemno?

Paprocie tak, bagno nie, nie będzie zbyt ozdobne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:53, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z drzew może magnolia? np. gwiaździsta.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies