Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W kamiennym kręgu od początku

Pokaż wątki Pokaż posty

W kamiennym kręgu od początku

Pszczelarnia 18:30, 01 lis 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
GorAna napisał(a)
2016r



Ach i och!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
adewzuol 11:39, 02 lis 2020


Dołączył: 19 lut 2016
Posty: 1046
Zazdroszczę festiwalu tulipanowego. Zdaję sobie sprawę z ogromu pracy, jaki masz do wykonania, a przecież ogród to nie tylko tulipany.
Zdradź proszę czy nawozisz swoje tulipany i w jakim momencie wybierasz cebulki.
Na zdjęciach widzę, że sadzisz tulipany również pod tujami, moje posadzone kępami pod żywopłotem nie rosną. A taka plątanina tam korzeni, że więcej nie będę nawet próbować.
____________________
Ewelina W piaskownicy
Ewa4 16:31, 02 lis 2020


Dołączył: 10 sty 2013
Posty: 2876
Aniu Twój ogród zawsze mnie zachwycał ale 6500 szt tulipanów posadzić co roku to szacun kochana ja chyba nie miałabym cierpliwości ale popatrzeć u ciebie to coś niesamowitego.
____________________
Ewa - Mazury i mój kawałek ziemi
GorAna 18:08, 03 lis 2020


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
Kokesz napisał(a)
Aniu, podziwiam Twoje tulipany i Ciebie za to, że ogarniasz takie ilości cebul
Ja w tym roku zostawiłam swoje w gruncie, starałam się sadzić je pomiędzy bylinami, choć jeszcze nie do końca byłam zadowolona z efektu.
Chyba na nowej rabacie zgapię Twój pomysł z sadzeniem. Wydaje się łatwiejszy, niż sadzenie sadzarką. Dotychczas kopałam płytkie doły i w nich układałam cebule ale może teraz spróbuję inaczej. Ty chyba sadzisz dość płytko?

Zastanawiam się, czy robisz jakieś plany na kartce, gdzie jakie odmiany posadziłaś, czy wsadzasz w ziemię karteczki z nazwami?
Moje znaczniki wsadzone jesienią, ginęły podczas wygrabiania liści z rabat, zaczęłam je więc wtykać na maxa w ziemię.

Ania, a co robisz z małymi cebulkami przybyszowymi, sadzisz je w "przedszkolu" czy dajesz pod płot (chyba kiedyś o tym u Ciebie czytałam)?


Renatko, dzięki za miłe słowa
Co roku jak przychodzi pora wykopywania, to mówię sobie "po co mi to"
Potem jeszcze segregacja, i sadzenie, ale jak kwitną, to mówię "warto było"
Sadzę tak, by było wygodniej je zidentyfikować po przekwitnieniu. Podobają mi się nasadzenia mieszane z trzech odmian, ale jak potem wykopać do koszyczka jeden kolor?

Co do głębokości sadzenia, to myślę, że jest to ok 8-10 cm. Moje cebule nie są tak wielkie jak kupne.
Wbijam w ziemię łopatkę tak na 12-15 cm, poruszam, by zrobić wystarczającą przestrzeń i układam cebule. Pod cebulą jest wąska szczelina na wyrastające korzenie. W ten sposób cebula podczas wzrostu nie jest wypychana do góry.

Nie robię planów nasadzeniowych. Przynoszę koszyczki, ustawiam na rabacie i w przypływie weny twórczej dobieram kolory
Czasami podczas kwitnienia obmyślam jak posadzę w przyszłym sezonie, ale nie zapisuję.
Po posadzeniu nie zaznaczam . Robię to dopiero w czasie kwitnienia, przywiązując odpowiednie kolory włóczki. Jednocześnie zapisuję adnotację w kajeciku i robię tulipanowy katalog z portretami.
W tym roku zakwitły 164 odmiany.

Kiedyś małe cebulki sadziłam na rozsadniku, by dorobić się jak najwięcej cebul. Potem obdarowywałam wszystkich na maksa. Teraz po prostu przy selekcji wyrzucam i palę.
Szczególną estymą traktuję nowe odmiany, by powiększyć ich ilość.
Zazwyczaj kupuję 5 cebul jednej odmiany.

Nie wiem , czy starczy mi jeszcze długo zapału i sił na tulipanowe hobby
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
GorAna 18:11, 03 lis 2020


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
basia3012 napisał(a)


Aniu, pospacerowałam po Twoim przepięknym ogrodzie. Zachwyciły mnie cięte żywopłoty, topiary, bujne rabaty. I oczywiście rozchodniki. Pięknie masz.

Witaj Basiu, widzę Cię chyba pierwszy raz w moim ogrodzie
Bardzo mi miło
Rozchodników rzeczywiście trochę mam, choć w tym roku pierwszy raz miały mszyce
Mam nadzieję, że przetrwają zimę.
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
GorAna 18:12, 03 lis 2020


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
anabuko1 napisał(a)
Piękne te ostanie kadry.
Jestem nimi zachwycona.
Uwielbiam takie kolorowe, bujne ogrody
Pozdrawiam

Dziękuję Aniu
Ta część ogrodu jest zdecydowanie ognista
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
GorAna 18:13, 03 lis 2020


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
Alicja169 napisał(a)
Spektakularna metamorfoza
Serdeczności

Alu, metamorfoza w toku
Właśnie wróciłam przed chwilą z ogrodu, po kolejnych przesadzankach
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
GorAna 18:21, 03 lis 2020


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
Pszczelarnia napisał(a)



Aniu, mogłabyś być "holenderską" producentką. Kosmos tulipanowy u Ciebie. A ile masz miejsca, to towar deficytowy u mnie.

Ewo kiedyś dawno temu, ta Holandia, zaraziła mnie tulipanozą


Miejsca na przechowywanie cebul mam pod dostatkiem, gdyż nie hoduję już zwierzątek
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
sylwia_slomc... 18:24, 03 lis 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81986
Tulipanowo masz wiosna cudne Ale mnie zachwycił perukowiec, nigdy się takich peruk nie doczekałam jeszcze
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
GorAna 18:27, 03 lis 2020


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
adewzuol napisał(a)
Zazdroszczę festiwalu tulipanowego. Zdaję sobie sprawę z ogromu pracy, jaki masz do wykonania, a przecież ogród to nie tylko tulipany.
Zdradź proszę czy nawozisz swoje tulipany i w jakim momencie wybierasz cebulki.
Na zdjęciach widzę, że sadzisz tulipany również pod tujami, moje posadzone kępami pod żywopłotem nie rosną. A taka plątanina tam korzeni, że więcej nie będę nawet próbować.

Ewelinko, już nie sadzę tulipanów pod tujami, z powodu korzeni właśnie. Chociaż jak się je wykopuje co roku, to świetnie sobie tam radziły. Teraz sadzę cebule na brzegach rabat, by łatwo je było wykopać, bez niszczenia roślin.
Tulipany nawożę azotem w marcu, w momencie wychylania się z ziemi, by granulki nie wpadły między liście.
Wykopuję na początku żółknięcia liści. Wtedy cebule trzymają się jeszcze mocno łodygi. W ten sposób udaje mi się wydostać je wszystkie....no może z małymi wyjątkami
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies