Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Skrętnik - rozmnażanie skrętnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Skrętnik - rozmnażanie skrętnika

barbara_kraj... 01:02, 19 mar 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Skrętnik Streptokarpus, to wdzięczna roślina doniczkowa. W naturze rośnie w tropikalnych lasach Afryki Południowej. U nas najczęściej uprawiana jest odmiana rozetkowa o podłużnych, pomarszczonych liściach i dużych, lejkowatych kwiatach umieszczonych na cienkich, długich pędach w kolorach: niebieskim, liliowym, białym lub różowym. Skrętnik kwitnie długo, od wiosny do jesieni. Lubi temperatury umiarkowane: latem - od 18 do 20 stopni, zimą 10 do 18 stopni. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewanie umiarkowane przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Przesadzanie, jeśli konieczne, to po kwitnieniu pod koniec zimy.
Moje pierwsze dwa egzemplarze otrzymałam od miłych forumowiczek Ogrodowiska.





Rozmnażanie
Skrętniki rozmnażamy przez sadzonkowanie pod koniec zimy. Z jednego spreparowanego liścia można pozyskać trzy rodzaje sadzonek:
- liść cięty poprzecznie na odcinki około 5 cm
- po wycięciu nerwu środkowego liść cięty poprzecznie
- liść cięty wzdłuż nerwu środkowego



Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w przepuszczalnym i lekko wilgotnym podłożu z torfu i perltu lub torfu i piasku i dość szczelnie przykrywamy.

____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
barbara_kraj... 01:37, 19 mar 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Ukorzenianie w sprzyjajacych warunkach trwa około miesiąca








Gdy młode roślinki dobrze się ukorzenią i podrosną można je oddzielić od liścia matecznego.

Kilka dni temu otrzymałam kolejne liście skrętników o odmiennych kolorach. Sadzonki były skromne, bo liście niewielkie, na razie wyglądają obiecująco.

____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
barbara_kraj... 01:48, 19 mar 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Efekt rozmnażania







____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
monteverde 01:58, 19 mar 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Basiu ale masz rączkę do rozmnażania, ale najpierw trzeba mieć skrętnik
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
barbara_kraj... 02:01, 19 mar 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Ten niebieski dostałam od Bogdzi, ten czerwony od Eli Elfika. To było w maju ub.r. na zjeździe u Bogdzi
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Gardenarium 08:57, 19 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niesamowita sprawa Basiu i jaki pouczający wątek Dziękuję w imieniu nas wszystkich za naukę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
andzia 10:49, 19 mar 2013


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 198
A ja znam jeszcze jeden sposob rozmnażania
Do słoiczka wlewam niewielką ilośc wody z wodociągu. Co jakiś czas sprawdzam stan wody, jak mało to dolewam, jak się przybrudzi, zmętnieje to zmieniam. Po upływie około 3 - 4 tygodni pojawiają się korzonki, jedne szybciej drugie wolniej, to zależy od odmiany i temperatury. Ten sposób najlepiej się sprawdza w okresie wiosna - lato.

Na czerwono - pionowa kreska, zaznaczyłam poziom wody jaki utrzymuję w słoiczkach.


Po miesiącu pojawiają się korzonki, wówczas sadzę je do doniczek z ziemią.


A tak wyglądają dorosłe kwitnące egzemplarze rozmnożone tą metodą









andzia 11:01, 19 mar 2013


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 198








barbara_kraj... 12:01, 19 mar 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Bardzo ciekawa metoda, i chyba najprostsza. Nie spotkałam się z nią wcześniej. Wypróbuję
A okazy masz Andziu, śliczne! Sczególnie ten prawie granatowy, z fryzowanymi płatkami, przypadł mi do gustu
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Gardenarium 12:08, 19 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Metoda Andzi jest prostsza, ale mniej efektywna, bo z jednego liścia jedna nowa roślina.
Metoda Basi pozwala na otrzymanie z jednego liścia kilku nowych roślin. Ale jest oczywiście trudniejsza.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies