Gdzie jesteś » Forum » Architektura ogrodowa » Murki oporowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Murki oporowe

Gardenarium 21:31, 18 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Beton zacierany będzie nowoczesny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:33, 18 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anika napisał(a)
Pani Danusiu, czy murki wykonywane przez Panią w ogrodach są na zaprawę czy na sucho. Jak położyć prawidłowo murek aby się po jednym sezonie nie rozleciał? Dziękuję za odpowiedź.


Przegapiłam to pytanie.

Murek do 60 cm może być bez fundamentów i może być na sucho układany. Ale najlepiej układać na zaprawę cementową - piasek z cementem i trochę zaprawy klejowej. No i żeby zaprawy nie było widać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Syla 19:29, 10 mar 2012


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Gardenarium napisał(a)
Murki można budować z takiego materiału



Zastanawiam się nad materiałem na murki w moim ogrodzie jak również na płyty kamienne na trawę ....Taki by mi odpowiadał ...... Co to za rodzaj kamienia ???
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Gardenarium 19:48, 10 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wg mnie to dolomit http://www.kamien-granbud.pl/dolomit.php

albo bryły wapienne http://www.kamien-granbud.pl/wapien.php
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Syla 19:50, 10 mar 2012


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Dziękuję
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Gardenarium 19:50, 10 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja Witek wróci to powie, bo ja nie wiem na 100%.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ervin 21:43, 19 mar 2012


Dołączył: 18 lis 2010
Posty: 10
Witam

Murek oporowy z gabion-u choć dość kosztowny to na pewno piękny a wypełniony lub ułożony z gnejsu to marzenie oby nie ściętej głowy.

____________________
arcobaleno 20:10, 20 mar 2012


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 1238
Oooooo temat dla mnie
Czeka nas niedługo zbudowanie takiego murka pod skarpą...na razie zwieźliśmy kupę kamieni z pól
____________________
Ogród Marty - Kochaj i podążaj za marzeniami...
Vinz 10:23, 29 mar 2012


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Gardenarium napisał(a)

Pani Danusiu, czy murki wykonywane przez Panią w ogrodach są na zaprawę czy na sucho. Jak położyć prawidłowo murek aby się po jednym sezonie nie rozleciał? Dziękuję za odpowiedź.


Przegapiłam to pytanie.

Murek do 60 cm może być bez fundamentów i może być na sucho układany. Ale najlepiej układać na zaprawę cementową - piasek z cementem i trochę zaprawy klejowej. No i żeby zaprawy nie było widać.


Pani Danusiu nawet bez tzw. "chudziaka" na spodzie? Też już myślę nad kamyczkami....
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
Dwububajki 02:45, 30 mar 2012

Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 13
Witam,

poczytałam Was trochę i teraz bardzo proszę o pomoc dobre dusze.
Budujemy dom, i choć do ogrodu jeszcze daleeeko, już teraz musze podjąć pewne decyzje z nim związane.

Działka ma 40x50m, strony świata zaznaczone na mapce, dom już stoi. Ponieważ na całej długości działki był spadek, wyrównaliśmy go trochę, tu wybierając, tam nadrzucając. Teraz od góry działki mamy 1,5 m skarpę.
Gleba to niestety glina (na górze było 20-30cm humusu, teraz złożonego na kupę).
We wtorek po Świętach przyjeżdża koparkowy by wyrównać trochę teren (górną część działki, na dole czekamy na zrobienie oczyszczalni) i podsypać humus 10cm (potem chcemy dać siatkę przeciw kretom a na to już sami dawać resztę humusu).

I teraz pytanie – jak umocnić tę skarpę? Na razie jest stroma i od 1,5 roku nic jej nie jest, ale tylko czekać, aż ruszy. O roślinach wzmacniających już wiem ale co OPRÓCZ?

Nie chcemy robić „bezpiecznego” nachylenia 30 stopni, bo za dużo miejsca to zajmie. Nie podobają nam się też „leżące” (pochyłe) murki – jak już coś, to musiałby być pionowy (prawie, wg zaleceń te -10-15 stopni). Z kolei wysoki murek (jakikolwiek) to potężny wydatek . Gabiony (akceptowalne estetycznie) – za drogie. Gazony – nigdy w życiu

Stoimy przed dylematem:

1. Skarpa 45 stopni wzmocniona siatką
2. Murek (bez fundamentu) na 50 cm, wyżej 45 stopniowa skarpa wzmocniona siatką
3. Murek wysoki - no, niech już będzie - na 1 metr – ale jak najtaniej? (obłożyć czymś ładnym to mniejszy problem, głównym jest konstrukcja)

I teraz dla utrudnienia:
1.:
A i B - jaką siatkę:
- kokosową, by zanim się rozpadnie zakorzeniły się rośliny wzmacniające: http://www.kokos.info.pl/page24.html
- plastikową specjalnie na skarpy – ma ten plus, że można w nią nasypać humus : http://iglaco.com/product-pol-614-Geokrata-geokomorka-m-komorki-wysokosc-7-5-cm-sekcja-2-6-x-6-3-m-.html
- to wymienione tu cudo: http://www.geosystem.poznan.pl/geosystem.html
- czy – jak gdzie indziej dajemy – plastikową siatkę przeciwko kretom? Wzmocni?

2. i 3. Jaki ten murek? Choć to Jura, kamieni nazbierać nie mam skąd. Beton drogi i do oklejania (już we własnym zakresie)
A gdyby tak – nie śmiać się - zrobić fundament i połączyć go z takim cusiem (tzn. to byłoby częściowo wkopane):
http://allegro.pl/ogrodzenie-betonowe-ogrodzenia-plot-slask-i2215779508.html
(estetyka wymagałaby tu obłożenia tego czymś jeszcze). Wytrzyma..?

Wszelkie drewniane pale odpadają , interesują nas trwałe rozwiązania. Aha, na dodatek całość ma być możliwie łatwa w utrzymaniu
Na górze skarpy dodatkowo będzie ogrodzenie, więc wysooko będzie, trzeba to jakoś zneutralizować.


Pytanie dodatkowe – jak na tak pochyłej skarpie nasypać humus tak, by nie zjeżdżał już w trakcie prac???


Oj, dużo tych pytań, ale jeśli ktoś ma pomysł – z góry dziękuję za rady. Załączam szkic poglądowy , zdjęcie skarpy i murki, które nam się podobają.
Pozdrawiam.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies